Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Dedina mladne, v tomto roku prekročí magickú tisícku

Sú obce, v ktorých akoby sa na prvý pohľad zastavil čas. Ale len na pohľad, pretože v každej svojím spôsobom pulzuje život.

Sú však i také, navidomoči sa rozvíjajúce. Stačí do nich zájsť po troch mesiacoch a rozdiel je priam zreteľný. K takýmto bezpochyby patrí obec Koš. Dedina pred viac ako dvomi desiatkami rokov odsúdená na zánik, hrozilo jej, že úplne zmizne z mapy regiónu. Katastrofický scenár sa však, našťastie, nekonal. Pred pätnástimi rokmi v obci žilo 730 občanov, v tomto roku prekročia magickú tisícku. A určite to nebude konečné číslo. V Koši sa neustále niečo deje... Pri našej návšteve v dedine, ktorá ako Fénix vstala z popola, sme hovorili o časoch nedávno minulých, súčasnosti i budúcnosti.
Dedina bez školy je ako zvon bez srdca
Starosta obce Koš Štefan Závadinka za najväčší úspech skončeného volebného obdobia považuje fakt, že napriek nepriaznivým prognózam nemuseli zrušiť základnú školu: „Dokázali sme to vďaka ústretovosti celého obecného zastupiteľstva, ale veľkú zásluhu na tom, že v Koši zostala základná škola má jej riaditeľ Ľuboš Bujna. Nelenilo sa mu, chodil do Sebedražia a Cigľa, rozprával sa s rodičmi, predstavoval školu, jej prednosti, poukazoval na výsledky výchovno-vzdelávacieho procesu, ktoré sú porovnateľné s inými základnými vzdelávacími inštitúciami. Počet žiakov sa v posledných dvoch rokoch zvýšil o päťdesiat, nemusíme prevádzku školy dotovať z obecného rozpočtu.“
Žiakov do školy nelákajú len sľubmi, ale konkrétnymi činmi. Vlani odovzdali do užívania v školskom areáli dva tenisové kurty v hodnote 1,5 milióna korún. Perspektívne hodlajú zriadiť v škole špeciálnu tenisovú triedu alebo silný tenisový krúžok. Keďže je reč o športe, treba spomenúť, že plánujú košský školský areál obohatiť o minifutbalové ihrisko s umelým trávnikom. Tak, aby ho mohli využívať žiaci školy, ale aj futbalisti a občania obce. „Priestor máme, v tomto roku ukončíme aj terénne úpravy areálu, osadíme lavičky, aby okolie školy vyzeralo atraktívnejšie,“ dodáva starosta. Zanedbateľná nie je ani skutočnosť, že obec prepláca žiakom z iných obcí časť cestovných nákladov. Ročne to vyjde zhruba na stotisíc korún.
Nielen športom je však človek živý. V Koši dbajú o to, aby aj budova školy, postavená pred viac ako štyridsiatimi rokmi, dostala nový, modernejší vzhľad. Vybrúsili parkety v triedach, vymaľovali ich, túto zimu zrekonštruovali všetky sociálne zariadenia. Môžeme potvrdiť, že majú skutočne moderný šmrnc. Minulý týždeň, počas jarných prázdnin, bolo v škole rušno. Prerábali šatňu. Staré pletivové „klietky“ vyhodili, kúpili nový nábytok, každý žiak bude mať svoju samostatnú skrinku na kľúčik. V lete si školu opäť zoberú do parády remeselníci, budú maľovať chodby, aby „škaredý zelený výraz stien zmizol a nahradili ho veselšie farby“. Z fondov Európskej únie by radi v Koši získali financie na výmenu okien, zateplenie budovy, vylepšenie interiéru. „Chceme náš vzdelávací stánok dostať do vyššej kategórie. Sme radi, že sme ho zachránili, veď dedina bez školy je ako zvon bez srdca,“ dokončil debatu na túto tému starosta. Nás však zaujímalo, či nezabudli na materskú školu. Dobre sa počúvali zámery, s ktorými nás oboznamoval starosta. „Pre tento rok sme z obecného rozpočtu pre rekonštrukciu a nadstavbu predškolského zariadenia vyčlenili 2,5 milióna korún. Chceme byť pripravení, ak sa skutočne uzákoní povinná predškolská výchova a mať pre detičky dostatok priestorov na hry, oddych i výučbu. V merku máme aj kuchyňu a školskú jedáleň, investovali sme a budeme investovať do rekonštrukcie a obnovy zariadenia.“
Prezieravá bytová politika
Demografický vývoj v Koši je skutočne priaznivý. Nečudo, veď v posledných rokoch tu postavili 59 bytov. Dedina mladne a počet obyvateľov prekročí v tomto roku magickú tisícku. A toto číslo určite nebude posledné. Koncom augusta odovzdajú mladým rodinám šestnásť nových bytov. „Bude to pre obec slávnostná chvíľa. V roku 1992, keď som nastúpil do funkcie, žilo v Koši 730 občanov, dnes ich je už 980 a v auguste nás bude viac ako tisíc. Prvú tisícku z niekdajších 3,5 tisíc obyvateľov určite aspoň skromne oslávime.“ Najneskôr v novembri odovzdajú ďalších osem bytov. Minulý mesiac Košania predložili žiadosť na finančnú dotáciu na výstavbu ďalších šestnástich nájomných bytov. Počítajú, že uspejú, veď na tomto poli nie sú vonkoncom žiadnymi nováčikmi. Pre rozvoj individuálnej bytovej výstavby chcú pripraviť asi tak štyridsať pozemkov. „Bude to ťažký oriešok. Časť pozemkov vlastní obec, časť súkromníci a urbárnici. To, čo sme si mysleli, že bude najmenším orieškom, teda odkúpiť od urbariátu pôdu, bude najtvrdším. Vzhľadom na doteraz platné zákony sa nepohneme. Predstavte si, že by všetkých deväťsto chcelo pozemky predať, museli by sme pripraviť toľko zmlúv, overiť podpisy atď. Je to v teoretickej rovine, prakticky je to nemožné a bolo by to aj mimoriadne nákladné, stálo by nás to aj 18 miliónov korún len na kolkoch. Preto verím, že vláda prijme nové pravidlá vo výkupe pozemkov. Ak sa nič nezmení, čoskoro príde doba, keď začne rozvoj miest a obcí stagnovať.“
So zvyšovaním počtu obyvateľov rastú ich nároky aj na obchodnú sieť. Starosta obce už rokoval so zástupcami COOP Jednota o zriadení novej predajne. „Urobíme maximum, len aby sa nám tento zámer podarilo zrealizovať.“
O ďalších rozvojových aktivitách sme hovorili telegraficky. Patrí k nim napríklad splynofikovanie bytoviek, rekonštrukcia miestnych komunikácií a verejného osvetlenia, sanácia starých cintorínov v dolnej časti obce. Je tu deväťsto hrobových miest, v dôsledku banskej činnosti tristo vážne poškodených. „Projekty sú pripravené, záleží len od investora, Hornonitrianskych baní Prievidza, či uvoľní finančné zdroje. Sanáciu cintorínov dokážeme zabezpečiť obecnou Košovskou stavebnou spoločnosťou.
Kópia kaplnky pred dokončením
Pozornosť v týchto dňoch v Koši sústreďujú na dokončenie kópie kaplnky vedľa rímsko-katolíckeho kostola. Okrem liturgických obradov by mala slúžiť kaplnka aj ako malé múzeum bývalej obce Koš. Dušou tejto akcie je pán farár Vladimír Maslák, ochotne nám ukázal ako pripravujú zariadenie kaplnky pôvodný oltár z dnes už zbúraného kostola. I luster bude ten, na ktorí boli veriaci z Koša pred asanáciou obce zvyknutí.
Aj pri týchto prácach, ako pri mnohých ďalších aktívne pomáhajú klienti Provitalu – Domu života bez drog. Za desať rokov vznikli medzi dedinou a Provitalom silné väzby vzájomnej tolerancie, rešpektovania a pomoci. Či to už v zime pri odhŕňaní snehu, úprave verejných priestranstiev i samotných stavebných prácach. Najlepším svedectvom dobrých vzťahov je fakt, že keď sa dvaja klienti Domu bez drog rozhodli ďalší život prežiť spoločne v manželskom zväzku, obec im pridelila nájomný byt. Takáto pomoc je neoceniteľná.
Môj dom, môj byt, moja dedina
Moderná rozvíjajúca sa obec, ako Koš bezpochyby je, by však nebola ničím bez jej občanov. Občanov, ktorí majú k svojmu bydlisku pozitívny vzťah. „Teší ma, že aj noví občania, žijúci v bytovkách sa aktívne zapájajú do skrášľovania okolia či spoločenských akcií. Predstavte si, vďaka aktivite Denisy Vidovej získali finančné prostriedky z fondu Ekopolis, kúpili tuje, sami ich vysadili a vandali im ich v noci ukradli. Tak sme im kúpili z rozpočtu obce nové. Bola to ich vlastná iniciatíva a takto zlomyseľne sa dlhoprstí voči nim zachovali,“ spomína starosta Štefan Závadinka. Spomenie však i ďalších, ktorým nie je za ťažko prispieť k spoločenskému dianiu v obci. Jej dobré meno šíri v celom regióne aj folklórna skupina Lučiná. V týchto dňoch im vychádza prvé cédečko, autorkou mnohých piesní na ňom je vedúca skupiny Mária Pálešová. Starostovu pochvalu pri našej návšteve dostala aj vedúca materskej školy Marta Štorcelová spolu s učiteľkami a veľa pekných slov odznelo aj na Petru Dzurikovú z Golfového klubu Agama. Spomenul i dobrovoľných hasičov, futbalistov, dôchodcov. Skrátka bolo ich veľa. Veľa Košanov, ktorí si uvedomujú, že nielen prácou je človek živý.
Mokrade a čierne skládky
Aby ste nebodaj nezačali závidieť, že v Koši nemajú žiadne problémy a nažívajú si ako jedna rodina, do jedného zabŕdneme. Je azda najväčší. Trápi ich vzhľad dolnej, už asanovanej časti obce. Poddolované územie sa zmenilo na prepadliská, nezodpovední občania (ale ruku na srdce nielen oni) ich začali napĺňať odpadom. Stav sa napríklad v porovnaní s vlaňajškom zmenil, obec platí človeka, čo dáva na toto územie pozor. No i tak tam pod rúškom tmy dokážu ľudia vyviezť všeličo. Napríklad staré pneumatiky, pet fľaše či fotelky. Osobitnou kapitolou sú nezrekultivované pozemky po banskej činnosti. Zámerov, ako zmeniť aj túto časť obce, majú v Koši dosť. Či sa im ich všetky podarí zrealizovať, ukáže čas. Veď na to majú ďalšie volebné obdobie.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 1. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 2. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 3. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 4. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 5. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 6. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 32 037
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 271
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 20 500
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 963
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 699
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 665
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 857
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 764
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 627
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 8 957
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Robert Šuník, majiteľ a prezident FC Baník Prievidza

Primátorka Prievidze mala pozitívny test na koronavírus

Katarína Macháčková vyzvala ľudí, aby sa k testom a k ochranným opatreniam stavali zodpovedne a dodržiavali ich.

Prievidzská primátorka informovala, že mala pozitívny test na koronavírus.

Prievidza chce vybudovať vodozádržné opatrenia v parku a na sídlisku Píly

Prievidzská samospráva má záujem zmierniť dosahy zmeny klímy na životné prostredie v meste.

Mestský úrad v Prievidzi.

Novou riaditeľkou Turisticko-informačnej kancelárie v Prievidzi bude H. Dadíková

Novou riaditeľkou Turisticko-informačnej kancelárie v Prievidzi bude mestská poslankyňa Helena Dadíková.

Turisticko-informačná kancelária.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Banská Bystrica zverejnila zoznam odberných miest ( + Zoznam)

Mesto sa pripravuje na celoplošné testovanie obyvateľov, sú známe odberné miesta. Bude ich 68.

Ako sa penzistom zvýšia dôchodky

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať so zvyšovaním penzií o valorizáciu. V tom istom mesiaci sa zvýšené dôchodky začnú aj vyplácať.

Celoplošné testovanie v Nových Zámkoch a Šuranoch: ZOZNAM odberných miest

Testovať sa bude aj v kine či športovej hale. Fungovať bude aj pojazdné odberné miesto.

Už ste čítali?