Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Dedina mladne, v tomto roku prekročí magickú tisícku

Sú obce, v ktorých akoby sa na prvý pohľad zastavil čas. Ale len na pohľad, pretože v každej svojím spôsobom pulzuje život.

Sú však i také, navidomoči sa rozvíjajúce. Stačí do nich zájsť po troch mesiacoch a rozdiel je priam zreteľný. K takýmto bezpochyby patrí obec Koš. Dedina pred viac ako dvomi desiatkami rokov odsúdená na zánik, hrozilo jej, že úplne zmizne z mapy regiónu. Katastrofický scenár sa však, našťastie, nekonal. Pred pätnástimi rokmi v obci žilo 730 občanov, v tomto roku prekročia magickú tisícku. A určite to nebude konečné číslo. V Koši sa neustále niečo deje... Pri našej návšteve v dedine, ktorá ako Fénix vstala z popola, sme hovorili o časoch nedávno minulých, súčasnosti i budúcnosti.
Dedina bez školy je ako zvon bez srdca
Starosta obce Koš Štefan Závadinka za najväčší úspech skončeného volebného obdobia považuje fakt, že napriek nepriaznivým prognózam nemuseli zrušiť základnú školu: „Dokázali sme to vďaka ústretovosti celého obecného zastupiteľstva, ale veľkú zásluhu na tom, že v Koši zostala základná škola má jej riaditeľ Ľuboš Bujna. Nelenilo sa mu, chodil do Sebedražia a Cigľa, rozprával sa s rodičmi, predstavoval školu, jej prednosti, poukazoval na výsledky výchovno-vzdelávacieho procesu, ktoré sú porovnateľné s inými základnými vzdelávacími inštitúciami. Počet žiakov sa v posledných dvoch rokoch zvýšil o päťdesiat, nemusíme prevádzku školy dotovať z obecného rozpočtu.“
Žiakov do školy nelákajú len sľubmi, ale konkrétnymi činmi. Vlani odovzdali do užívania v školskom areáli dva tenisové kurty v hodnote 1,5 milióna korún. Perspektívne hodlajú zriadiť v škole špeciálnu tenisovú triedu alebo silný tenisový krúžok. Keďže je reč o športe, treba spomenúť, že plánujú košský školský areál obohatiť o minifutbalové ihrisko s umelým trávnikom. Tak, aby ho mohli využívať žiaci školy, ale aj futbalisti a občania obce. „Priestor máme, v tomto roku ukončíme aj terénne úpravy areálu, osadíme lavičky, aby okolie školy vyzeralo atraktívnejšie,“ dodáva starosta. Zanedbateľná nie je ani skutočnosť, že obec prepláca žiakom z iných obcí časť cestovných nákladov. Ročne to vyjde zhruba na stotisíc korún.
Nielen športom je však človek živý. V Koši dbajú o to, aby aj budova školy, postavená pred viac ako štyridsiatimi rokmi, dostala nový, modernejší vzhľad. Vybrúsili parkety v triedach, vymaľovali ich, túto zimu zrekonštruovali všetky sociálne zariadenia. Môžeme potvrdiť, že majú skutočne moderný šmrnc. Minulý týždeň, počas jarných prázdnin, bolo v škole rušno. Prerábali šatňu. Staré pletivové „klietky“ vyhodili, kúpili nový nábytok, každý žiak bude mať svoju samostatnú skrinku na kľúčik. V lete si školu opäť zoberú do parády remeselníci, budú maľovať chodby, aby „škaredý zelený výraz stien zmizol a nahradili ho veselšie farby“. Z fondov Európskej únie by radi v Koši získali financie na výmenu okien, zateplenie budovy, vylepšenie interiéru. „Chceme náš vzdelávací stánok dostať do vyššej kategórie. Sme radi, že sme ho zachránili, veď dedina bez školy je ako zvon bez srdca,“ dokončil debatu na túto tému starosta. Nás však zaujímalo, či nezabudli na materskú školu. Dobre sa počúvali zámery, s ktorými nás oboznamoval starosta. „Pre tento rok sme z obecného rozpočtu pre rekonštrukciu a nadstavbu predškolského zariadenia vyčlenili 2,5 milióna korún. Chceme byť pripravení, ak sa skutočne uzákoní povinná predškolská výchova a mať pre detičky dostatok priestorov na hry, oddych i výučbu. V merku máme aj kuchyňu a školskú jedáleň, investovali sme a budeme investovať do rekonštrukcie a obnovy zariadenia.“
Prezieravá bytová politika
Demografický vývoj v Koši je skutočne priaznivý. Nečudo, veď v posledných rokoch tu postavili 59 bytov. Dedina mladne a počet obyvateľov prekročí v tomto roku magickú tisícku. A toto číslo určite nebude posledné. Koncom augusta odovzdajú mladým rodinám šestnásť nových bytov. „Bude to pre obec slávnostná chvíľa. V roku 1992, keď som nastúpil do funkcie, žilo v Koši 730 občanov, dnes ich je už 980 a v auguste nás bude viac ako tisíc. Prvú tisícku z niekdajších 3,5 tisíc obyvateľov určite aspoň skromne oslávime.“ Najneskôr v novembri odovzdajú ďalších osem bytov. Minulý mesiac Košania predložili žiadosť na finančnú dotáciu na výstavbu ďalších šestnástich nájomných bytov. Počítajú, že uspejú, veď na tomto poli nie sú vonkoncom žiadnymi nováčikmi. Pre rozvoj individuálnej bytovej výstavby chcú pripraviť asi tak štyridsať pozemkov. „Bude to ťažký oriešok. Časť pozemkov vlastní obec, časť súkromníci a urbárnici. To, čo sme si mysleli, že bude najmenším orieškom, teda odkúpiť od urbariátu pôdu, bude najtvrdším. Vzhľadom na doteraz platné zákony sa nepohneme. Predstavte si, že by všetkých deväťsto chcelo pozemky predať, museli by sme pripraviť toľko zmlúv, overiť podpisy atď. Je to v teoretickej rovine, prakticky je to nemožné a bolo by to aj mimoriadne nákladné, stálo by nás to aj 18 miliónov korún len na kolkoch. Preto verím, že vláda prijme nové pravidlá vo výkupe pozemkov. Ak sa nič nezmení, čoskoro príde doba, keď začne rozvoj miest a obcí stagnovať.“
So zvyšovaním počtu obyvateľov rastú ich nároky aj na obchodnú sieť. Starosta obce už rokoval so zástupcami COOP Jednota o zriadení novej predajne. „Urobíme maximum, len aby sa nám tento zámer podarilo zrealizovať.“
O ďalších rozvojových aktivitách sme hovorili telegraficky. Patrí k nim napríklad splynofikovanie bytoviek, rekonštrukcia miestnych komunikácií a verejného osvetlenia, sanácia starých cintorínov v dolnej časti obce. Je tu deväťsto hrobových miest, v dôsledku banskej činnosti tristo vážne poškodených. „Projekty sú pripravené, záleží len od investora, Hornonitrianskych baní Prievidza, či uvoľní finančné zdroje. Sanáciu cintorínov dokážeme zabezpečiť obecnou Košovskou stavebnou spoločnosťou.
Kópia kaplnky pred dokončením
Pozornosť v týchto dňoch v Koši sústreďujú na dokončenie kópie kaplnky vedľa rímsko-katolíckeho kostola. Okrem liturgických obradov by mala slúžiť kaplnka aj ako malé múzeum bývalej obce Koš. Dušou tejto akcie je pán farár Vladimír Maslák, ochotne nám ukázal ako pripravujú zariadenie kaplnky pôvodný oltár z dnes už zbúraného kostola. I luster bude ten, na ktorí boli veriaci z Koša pred asanáciou obce zvyknutí.
Aj pri týchto prácach, ako pri mnohých ďalších aktívne pomáhajú klienti Provitalu – Domu života bez drog. Za desať rokov vznikli medzi dedinou a Provitalom silné väzby vzájomnej tolerancie, rešpektovania a pomoci. Či to už v zime pri odhŕňaní snehu, úprave verejných priestranstiev i samotných stavebných prácach. Najlepším svedectvom dobrých vzťahov je fakt, že keď sa dvaja klienti Domu bez drog rozhodli ďalší život prežiť spoločne v manželskom zväzku, obec im pridelila nájomný byt. Takáto pomoc je neoceniteľná.
Môj dom, môj byt, moja dedina
Moderná rozvíjajúca sa obec, ako Koš bezpochyby je, by však nebola ničím bez jej občanov. Občanov, ktorí majú k svojmu bydlisku pozitívny vzťah. „Teší ma, že aj noví občania, žijúci v bytovkách sa aktívne zapájajú do skrášľovania okolia či spoločenských akcií. Predstavte si, vďaka aktivite Denisy Vidovej získali finančné prostriedky z fondu Ekopolis, kúpili tuje, sami ich vysadili a vandali im ich v noci ukradli. Tak sme im kúpili z rozpočtu obce nové. Bola to ich vlastná iniciatíva a takto zlomyseľne sa dlhoprstí voči nim zachovali,“ spomína starosta Štefan Závadinka. Spomenie však i ďalších, ktorým nie je za ťažko prispieť k spoločenskému dianiu v obci. Jej dobré meno šíri v celom regióne aj folklórna skupina Lučiná. V týchto dňoch im vychádza prvé cédečko, autorkou mnohých piesní na ňom je vedúca skupiny Mária Pálešová. Starostovu pochvalu pri našej návšteve dostala aj vedúca materskej školy Marta Štorcelová spolu s učiteľkami a veľa pekných slov odznelo aj na Petru Dzurikovú z Golfového klubu Agama. Spomenul i dobrovoľných hasičov, futbalistov, dôchodcov. Skrátka bolo ich veľa. Veľa Košanov, ktorí si uvedomujú, že nielen prácou je človek živý.
Mokrade a čierne skládky
Aby ste nebodaj nezačali závidieť, že v Koši nemajú žiadne problémy a nažívajú si ako jedna rodina, do jedného zabŕdneme. Je azda najväčší. Trápi ich vzhľad dolnej, už asanovanej časti obce. Poddolované územie sa zmenilo na prepadliská, nezodpovední občania (ale ruku na srdce nielen oni) ich začali napĺňať odpadom. Stav sa napríklad v porovnaní s vlaňajškom zmenil, obec platí človeka, čo dáva na toto územie pozor. No i tak tam pod rúškom tmy dokážu ľudia vyviezť všeličo. Napríklad staré pneumatiky, pet fľaše či fotelky. Osobitnou kapitolou sú nezrekultivované pozemky po banskej činnosti. Zámerov, ako zmeniť aj túto časť obce, majú v Koši dosť. Či sa im ich všetky podarí zrealizovať, ukáže čas. Veď na to majú ďalšie volebné obdobie.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 2. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 3. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 4. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 5. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 6. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 7. Budovanie zelenej značky
 8. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 9. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 10. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 21 832
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 21 240
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 17 497
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 824
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 432
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 175
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 546
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 442
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 286
 10. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020 7 240
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Rieka Handlovka a niektoré jej prítoky v Handlovej sa v utorok sfarbili do oranžova. Situáciou sa už zaoberá mesto.

3 h
ilustračné foto

Pozitívnych bolo 30 556 ľudí.

5 h
Ilustračné foto

V súvislosti s pandémiou nového koronavírusu vykonali hasiči v Trenčianskom kraji v roku 2020 celkovo 581 výjazdov.

9 h
Ilustračná foto.

Príspevok samospráva vyplácala od roku 2008 počas dvoch rokov, zrušila ho pre vtedajšiu hospodársku krízu.

9 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Po páchateľoch polícia intenzívne pátra.

7 h

Dobre skončilo v Bobote, Čachticiach, Stankovciach. Výborne v Dolnej Porube a Trenčianskych Miticiach.

25. jan

Ide zatiaľ iba o čiastkové výsledky.

25. jan

Podľa aktuálne nastavených parametrov a údajov len z MOM, zriadených rezortom zdravotníctva, by si v Banskobystrickom kraji zopakovali testovanie v šiestich okresoch.

25. jan

Už ste čítali?