Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Čierny piatok na hornej Nitre

Čas sa na okamih zastavil. Akoby mu obrovské detonácie zahatali cestu. Ľudia zostali stáť, vyplašene pozerali vôkol seba.

Čo sa deje? Vybuchla chemická, elektráreň? Pýtali sa jeden druhého. Tí, čo nevideli plamene a valiace sa komíny dymu, siahali po telefónoch. Márne. Nikde sa nedalo dovolať. Panika rástla, čo sa to deje? Prešlo niekoľko nekonečných minút, kým sa éterom niesli prvé oficiálne informácie, potvrdzujúce to, čo sa ako blesk šírilo hornou Nitrou. V priestoroch Vojenského opravárenského podniku Nováky vybuchla delaboračná budova muničného skladu. Informácie o počte obetí sa rôznili, najväčšiu hrôzu prežívali tí, ktorých príbuzní pracovali na popoludňajšej zmene. Údajne ich bolo dvadsaťpäť.
Napätie je ťaživé, cesta na miesto nešťastia nekonečná. Policajné hliadky hermeticky uzavreli prístupové komunikácie, odkláňajú dopravu. Na Mestskom úrade v Novákoch zasadá krízový štáb. Primátor mesta Dušan Šimka ešte pred odchodom do vojenského opravárenského podniku stihne novinárov v krátkosti informovať: „Niekoľko minút po výbuchu mi oznámili, čo sa stalo. Veľká tlaková vlna rozbíjala okná, vznikli škody na majetku mesta i občanov. Materiálne straty sú však v porovnaní s vyhasnutými ľudskými životmi nepodstatné. Mám totiž informácie, že sú aj obete na ľudských životoch a veľa zamestnancov je zranených. Idem na rokovanie krízového štábu do vojenského opravárenského podniku, tam sa dozviem viac. Mal by tam byť aj minister obrany František Kašický. Je to veľká, obrovská tragédia, ktorá otriasla naším mestom. Najviac mi je ľúto rodín, ktoré prišli o svojich blízkych, hlboko s nimi cítim. Občania mesta sú už o tragickej mimoriadnej udalosti informovaní prostredníctvom rozhlasu, upokojili sme ich, že podľa predbežných správ do ovzdušia neunikli žiadne škodlivé látky, vyzývame ich aby zachovali pokoj, že celá situácia v doline je pod kontrolou. Je to tragédia, ktorú mesto ešte nepamätá. Pred chvíľou som telefonoval s jednou pracovníčkou vojenského opravárenského podniku, ktorá stále veľmi plakala. Povedala mi, že utiekla istej smrti. Padali tam kamene, utekala odtiaľ ako vládala, našťastie už je doma pri svojej rodine.“
Spálená krajina
Na krajinu poranenú smútkom a bolesťou sadla tma. Kropaje dažďa akoby plakali nad nešťastím, ktoré sa v Novákoch udialo. Stále sú to len dohady. Dohady o počte mŕtvych, ranených, počte zamestnancov, ktorí boli v inkriminovanom čase v podniku. Ďalej ako po bránu vojenského opravárenského podniku sa nedostávame. Pred novinárov predstupuje doktor Štefan Svitok, krajský odborník pre urgentnú medicínu a koordinátor záchranných prác: „Keď sme sem prišli, prvú informáciu som získal od lekára vojenského podniku, že v postihnutom priestore zvyčajne pracuje dvadsaťpäť ľudí. Priestor je po ťažkej explózii, ktorú sme si v našich podmienkach nevedeli ani predstaviť, zdevastovaný. Stále sú indície, že všetci nemuseli byť v čase výbuchu na svojom pracovisku. Odvážali sme odtiaľto postihnutých z odľahlejších budov, ktorí sekundárne pri tlakovej vlne boli zranení odtrhnutými dverami alebo priečkami. Môžem povedať, že je to tam ako spálená krajina. Nikto z nás zdravotníkov takéto niečo ešte nevidel. Doposiaľ sme sa stretli len s následkami explózií, ktoré sa udiali vo vnútri objektov. A to bolo niečo úplne iné.“
Vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch podľa doktora Svitka zasahovalo tridsať až tridsať päť vozidiel lekárskej a nelekárskej záchrannej zdravotníckej služby, aj z okolitých krajov. Za dezinformáciu považoval tvrdenia, že záchranárske vrtuľníky nemohli pristáť v mieste tragédie, pretože údajne hrozilo nebezpečie ďalších výbuchov. „Záchranárske vrtuľníky tu boli dva, jeden odviezol ťažko zraneného pacienta do Banskej Bystrice, druhý po dohode s centrálnymi zdravotnými strediskami pred pol hodinou odletel na svoje stanovisko,“ dodal.
Pri každom záchranárovi pyrotechnik
Na mieste nehody bol v tom čase premiér SR Róbert Fico, minister obrany František Kašický, minister vnútra Robert Kaliňák a minister životného prostredia Jaroslav Izák. Situáciou sa zaoberá krízový štáb, všetky zložky záchranného systému koordinuje prezident Policajného zboru Ján Packa.
Prvý však s konkrétnymi informáciami pred novinárov predstupuje hovorca rezortu obrany Vladimír Gemela. Ešte viac zhmotnili ťažobu piatkového večera. „Rozsah poškodenia objektov, ktoré sa vo vojenskom podniku nachádzali je obrovský. Niekoľko je zrovnaných so zemou. V súčasnosti sú prvoradé záchranné práce. Oheň po výbuchu je uhasený, stále však pokračuje ochladzovanie munície, ktorá sa tam nachádza. Okrem, iného je tam asi tritisíc kusov delostreleckých granátov, urobené sú však také opatrenia, že k ich výbuchu nemôže dôjsť. V tejto chvíli máme potvrdené dve obete na ľudských životoch a šesť nezvestných osôb. Jedenásť ľudí, ktorí neboli v delaboračnej budove sme evakuovali, sú v poriadku.“ Hovorca Gemela ďalej informoval o postupe práce po výbuchu: „Najskôr hasiči hasili centrálny oheň a ochladzovali rakety, ktoré sa nachádzali v blízkosti epicentra výbuchu, aby nenastala ďalšia explózia. Tlaková vlna rozmetala muníciu po celom priestore, nemá však rozbušky, nemôže vybuchnúť. Najdôležitejšie sú teraz záchranárske práce. Záchranári, pri každom je pyrotechnik, hľadajú v ruinách nezvestné osoby. Na mieste nešťastia bol aj predseda vlády a minister obrany, v tomto okamihu prijímajú na krízovom štábe potrebné opatrenia. Minister životného prostredia ubezpečuje, že ovzdušie v Novákoch nie je zamorené, občanom nehrozí žiadne nebezpečenstvo.“
Vojenský opravárenský podnik v Novákoch je v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva obrany a nachádza sa v doline vzdialenej od mesta asi štyri kilometre. Delaborujú v ňom starú muníciu, medzi inými aj pechotné a protitankové míny a raketové strely. Predčasom tam likvidovali aj ruský raketový systém SS 23, ktorý pred vstupom do NATO Slovensko vyradilo z výzbroje.
Nemôžem, nehnevajte sa
Noc stmavla. Pri bráne Vojenského opravárenského podniku v Novákoch stojí osamelý muž. Ovisnuté plecia, v očiach neskonalé obavy, i slza sa sem-tam zaleskne. Akoby sa mu v nich odrážali hviezdy a dávali mu silu, nádej. Nádej, že medzi tými šiestimi nezvestnými nie je práve jeho manželka. Nemá o nej žiadne správy. Slová mu viaznu v hrdle, hlas sa chveje. „Nemôžem, nehnevajte sa...“ odchádza od nás, nechce dať voľný priechod svojim pocitom a myšlienkam. Nečudo. Obava o blízkeho človeka bodá ako dlhý ostrý nôž. Na najcitlivejšom mieste.
Aj takú podobu má tragédia, ktorá sa v piatok udiala v Novákoch. Tragédia, už druhá v tomto meste v krátkom čase. Horná Nitra sa ešte nespamätala z banského nešťastia, pri ktorom zahynuli štyria baníci, a už prišla ďalšia smutná zvesť. Pri výkone povolania zahynuli dvaja ľudia, civilní zamestnanci muž a žena.
Minister Kašický oficiálne potvrdil, že vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch došlo k výbuchu trhaviny a celá delaboračná budova je zničená. Hodinu pred polnocou povedal: „Situácia je v podniku pod kontrolou, požiar uhasený, vylučujeme únik chemických látok, pretože sa tu žiadne nenachádzali.“ Premiér Róber Fico ho doplnil: „Boli sme v epicentre výbuchu. Mal neuveriteľne deštruktívny účinok. Chcem oceniť prácu hasičov, ktorí chodia medzi muníciou, je tam rozhádzaný celý muničný sklad. Je mi ľúto, že Nováky majú toľko nešťastia. Baňa, teraz tento závod. Je to až neuveriteľné, že sa to udialo v takom krátkom čase. Je mi ľúto, že opäť zomreli ľudia pri výkone svojej práce. Občania blízkych miest a obcí boli oprávnene vystrašení, keď počuli výbuchy a videli kúdoly dymu. Ubezpečujem ich, že im nič nehrozí, môžu ísť pokojne spať.“
Na mieste tragédie bol aj minister životného prostredia Jaroslav Izák. „Krátko po havárii bol spustený monitoring ovzdušia v NCHZ. Jeho výsledky sú dobré, v ovzduší sa nenachádzajú chemické látky, ktoré by ohrozovali zdravie ľudí. Je tu aj pojazdné chemické laboratórium, takže situáciu máme pod kontrolou a je zrejmé, že táto tragédia nebude mať dopad na životné prostredie hornej Nitry.“
Ľútosť nad nešťastím
Hlbokú ľútosť nad stratami životov v Novákoch vyjadruje premiér R. Fico. Podľa jeho hovorkyne Silvie Glednovej „tak ako v prípade tragédie v Bani Nováky, aj pri tejto smutnej udalosti, musí byť vláda pripravená pozostalým poskytnúť pomoc a podporu.“ Premiér stále verí, že v prípade šiestich nezvestných sa nenaplnia najhoršie očakávania. Dúfa, že sa potvrdí verzia, podľa ktorej dezorientovaní zamestnanci podniku po výbuchu opustili pracovisko a nachádzajú sa v okolí podniku. Zraneným želá čo najskoršie uzdravenie.
Úprimnú ľútosť nad nešťastím, ktoré sa stalo pri výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch v sobotu vyjadril aj podpredseda Národnej rady SR Milan Hort: „Vyjadrujem hlbokú sústrasť všetkým pozostalým obetí tejto tragickej udalosti a spolupatričnosť so zranenými. Chcel by som sa zároveň poďakovať všetkých záchranám a zdravotníkom, ktorí sa podieľali a podieľajú na zmierňovaní následkov tejto neočakávanej tragédie,“ uviedol Hort vo vyhlásení pre Tlačovú agentúru Slovenska.
Prečo?
Slzy a smútok, neskonalá bolesť v srdci. Prečo? Tisíckrát položená otázka, na ktorú v týchto okamihoch nik nepozná odpoveď. Prečo? Pýtajú sa Hornonitrania. Prečo? Pýtajú sa pozostalí obetí, ich priatelia, známi i spolupracovníci, ktorí sa v piatok 2. marca 2007 o 16.30 h druhýkrát narodili. Skloňme hlavy a tichosťou si uctime ich pamiatku. Pamiatku ľudí, ktorí zahynuli pri výkone svojho povolania vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch. Česť ich pamiatke!

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 6. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 7. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 8. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 9. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 10. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 20 086
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 18 927
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 071
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 216
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 660
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 316
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 728
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 537
 9. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 258
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 258
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

FOTO: Novorodeniatka z hornej Nitry

Prinášame vám prehľad narodených detičiek z hornej Nitry. Ich fotky boli zverejnené v MY Hornonitrianskych novinách.

Padol ďalší rekord. V Trenčianskom kraji odhalili takmer 400 prípadov nákazy

Ide o pozitívnych ľudí identifikovaných klasickou cestou pomocou PCR testov.

Ilustračná fotografia.

Mŕtvy muž otvoril rakvu a vrátil sa domov

Takmer 500 náhlych a najmä tragických úmrtí zachytil v Čiernej kronike 1770 – 1900 z Nového Mesta nad Váhom a okolia Jaroslav Kukuča z Bošáce.

Posledná cesta zosnulých v minulosti

Druhú ligu chytal ako 43-ročný. Označili ho za iniciátora hráčskeho protestu

Receptom na futbalovú dlhovekosť však nebola povestná bošácka slivovica, ale niečo iné.

Vladimír Figura

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?