Pondelok, 21. jún, 2021 | Meniny má AlojzKrížovkyKrížovky

Mal vši veľkosti jednokorunáčky

„Húkajúca“ sanitka prichádza. Zhromaždení zvedavci sa rozostupujú. Vybiehajú pracovníci rýchlej zdravotníckej pomoci.

Ako mnohokrát doposiaľ a mnoho razy po tomto výjazde, prišli na volanie náhodných okoloidúcich, ktorí našli muža bez domova nejaviaceho známky života. Špinavého a zapáchajúceho tak, že na voľnom priestranstve nie je možné vedľa neho stáť bez toho, že by ste si podvedome zakryli nos. Osádka skontroluje základné životné funkcie, urobí nevyhnutné úkony, muža nakladá do vozidla. Zatvoria sa dvere, sanitka odchádza a uháňa do nemocnice. Vcelku klasický scenár. Viete si ale predstaviť, že ležíte v nemocnici a uložili by vám do izby človeka v takomto stave? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo všetko musia zdravotníci v takýchto prípadoch urobiť navyše a čo podobné prípady stoja nemocnice?
„Pokiaľ takéhoto pacienta dovezú, pre nás je to jednoducho pacient. V tomto prípade to, že je bezdomovec, nehrá žiadnu rolu. Akonáhle prejde bránou nemocnice, je to pacient so všetkými nárokmi ako ostatní,“ uvádza nás do problematiky Iveta Pastieriková, námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť nemocnice v Bojniciach a pokračuje: „Väčšinou spia niekde vonku, či si nájdu útočisko na miestach, kam bežne človek naozaj radšej nevkročí. Viete si teda predstaviť, aký je to stav. Špinavý, často zavšivavený, v poslednej dobe sa stretávame s tým, že majú svrab i tuberkulózu. To je veľmi nepríjemné ochorenie nielen pre nich, ale i pre ľudí, ktorí s ním pracujú. Keď sa dostane k nám a stav to dovoľuje, prejde cez príjmové ambulancie, teda cez urgentný príjem. Pokiaľ je v bezvedomí, nevieme jeho príčiny, ide rovno na oddelenie anestézie a intenzívnej medicíny (voľakedajšie ÁRO).“ No a potom nastupuje „očistná čata“- službukonajúce sestry a sanitári. Pokiaľ je pacient v stave, že môže prejsť urgentným príjmom, personál ho povyzlieka, umyje, dá do priadku, odvšivaví. „Toto všetko musí sestrička a sanitári urobiť, pretože si nemôžeme dovoliť dať ho tak, ako príde, ležať medzi ostatných pacientov. Keď je čistý, umytý, oholený, vydezinfikovaný, oblečený v čistej bielizni, odvšivený s ošetrenými ranami, prechádza ďalšími vyšetreniami podľa odporučenia lekára. Či už je to sono, CT, odbery a prechádza na oddelenie. Ostatní pacienti teda ani nemusia vedieť, v akom stave k nám prišiel,“ dopĺňa námestníčka.
Ani neverili tomu, čo videli
Vrátime sa však späť k načatému príbehu. Predposledný januárový týždeň priviezli bezprístrešného pacienta, ktorý sa vymykal snáď čomukoľvek čo doteraz videli a zažili.
Iveta Pastieriková potvrdzuje: „Bol to veľmi ťažký prípad, ktorý išiel rovno na ÁRO. Muž bol v bezvedomí. Pretože bol ohrozený jeho život, najskôr sme museli zvládnuť základné životné funkcie. Tam nikto nerozmýšľa, či to bude zaplatené alebo nie. Ide o záchranu života a preto treba urobiť všetko potrebné. V prvom rade liečebno – diagnostické úkony. V tomto konkrétnom prípade bol stav ťažký nielen po liečebno-diagnostickej stránke ale aj po hygienickej. Pacient bol tak zavšivavený, že sme to v nemocnici ešte nevideli. Vši mali veľkosť jednokorunáčky. Na celom tele mal svrab takisto v ťažkej forme. Najskôr sme si mysleli, že ide o popáleniny. Samozrejme zdravotníci sa musia tiež chrániť. Pretože kým urobíme vyšetrenia, kým sú výsledky, nie vždy vieme o všetkých neduhoch, ktoré pacient má. Zdravotníci sa teda chránia rukavicami, používajú plášte, masky, čiapky. Je jasné, že takýto pacient, kým ho nedajú do poriadku, je izolovaný.“ Mnohokrát sa u týchto ľudí zdiagnostikujú infekčné ochorenia, ohrození sú teda aj zdravotníci.
Všetko čosi stojí
Ľudmila Veselá, vedúca marketingu nemocnice v Bojniciach: „Čo sa týka financovania liečby pacientov bez domova, situácia sa oproti minulým rokom zmenila. Títo ľudia dostali od mesta štatút bezdomovca a my sme si peniaze za ich ošetrenie, síce dlho, ale nárokovali priamo od ministerstva. Dnes idú výkony cez zdravotné poisťovne a problémom je pre nás skôr to, že im robíme akýsi nadštandard – napríklad holenie, strihanie, hygienu atď. Štatút bezdomovca už neexistuje. Takmer každý mal niekedy trvalé bydlisko a bol aj zdravotne poistený. Je málo prípadov, že nevieme o nich vôbec nič. Naše sociálne sestry takmer vždy nájdu aspoň obec odkiaľ sú, prípadne ich niekto spozná.“ Zaujíma nás, koľko asi stojí ošetrovanie „nášho“ konkrétneho pacienta. Ľudmila Veselá odpovedá: „Vyrátať náklady je ťažké, pretože iné sú sumy dohodnuté s poisťovňami, iné tie, ktoré účtujeme samoplatcom a úplne iné sú naše reálne náklady. Je to asi problém v systéme financovania v zdravotníctve celkovo. Pokiaľ je stav taký, aký mal „náš“ pacient, hospitalizácia stojí nemocnicu sumu i v stovkách tisícov. Poisťovňa sa s nami nebaví o našich reálnych nákladoch. Hradí len sumu, ktorú máme zazmluvnenú ukončenou hospitalizáciou a tá zďaleka nepokrýva naše náklady. Tie sú niekoľkonásobne vyššie nielen pri týchto, ale pri všetkých pacientoch. Problém je tiež v tom, že im robíme mnoho úkonov, za ktoré nám nikto neplatí.“
Pred zákonom nie sme si rovní.
I z nášho pohľadu je jasné, že v prípade potreby treba pomôcť každému človeku. Veď to lekári pri Hipokratovej prísahe sľúbili. Horšie je však, že jeden platí ako „murovatý“ a druhý? Veď je bezdomovec. Nič nemá. Tak z čoho? Keď však napríklad zaviníte dopravnú nehodu a nebodaj máte so sebou napríklad dieťa, ktoré potrebuje nákladnú liečbu, poisťovne sa vôbec neostýchajú naúčtovať vám to za hotové. Tak aká rovnosť? Dozvedáme sa tiež, že v zime je pacientov bez domova oveľa viac a častejšie sa vracajú. Užijú si starostlivosť, odchádzajú a zasa sa vracajú. Výnimkou však nie sú ani dlhodobé hospitalizácie. „Momentálne máme tiež na jednom z oddelení pacienta už štvrtý mesiac. Naše náklady teda úmerne s dĺžkou pobytu narastajú, suma od poisťovne však zostáva nezmenená,“ doplnila vedúca marketingu.
Sociálne sestry majú práce nadostač
Od roku 1982 funguje v bojnickej nemocnici sociálne služba. Jej vedúca sestra Anna Florovičová sa veľmi pochvaľne vyjadruje voči vedeniu, ktorému sa ju aj v „ťažkých časoch“ darí zachovať túto službu.. Mnoho nemocníc ju z úsporných opatrení zrušilo. Jej význam v súčasnej praxi je však jednoznačný. Sociálne sestry majú o „svojich“ bezprístrešných pacientoch absolútny prehľad. Veď, ako Anna Florovičová hovorí, sú pravidelnými „návštevníkmi“ a je s nimi nemálo práce. Mnohokrát sú sestry ako detektívi. Hľadajú nejakých príbuzných, niekdajšie trvalé bydlisko, komunikujú s obecnými i mestskými úradmi v snahe vybaviť nejaké peniaze, azyl. Pokračuje to však akýmsi začarovaným kruhom: „Máme viacerých takých, že im vybavíme doklady, dokonca dôchodky, sociálne dávky, oblečieme ich, obujeme a o dva týždne ich tu máme zasa v rovnakom stave, bez „papierov“. Aj momentálne máme pacienta, ktorému sme občiansky preukaz vybavili už päťkrát a už mu ho ani nemienime vybavovať. Myslíme si totiž, že ho predal.“
Zo zoznamu tridsiatich pravidelných „hostí“ si niektorí prídu oddýchnuť, najesť sa, vyspať mnohokrát počas roka. Sociálna sestra hovorí: „Niektorí bývajú naozaj pravidelne a často hospitalizovaní. Dokonca teraz v januári sme mali jedného až štyrikrát. Býva to najmä v čase dávok v hmotnej núdzi, to je obdobie od 18. do 25. dňa v mesiaci a postupne ako ich podľa abecedy dostávajú, ich sanitky privážajú. Hlavne v zime je to akýsi začarovaný kruh. Stále sa vracajú v rovnakom alebo podobnom stave. V zime sú často podchladení, chorí. Cez leto sú to väčšinou úrazy.“
Vyhliadky nie sú ružové
Za minulý rok v bojnickej nemocnici odhospitalizovali tridsať ľudí bez domova. Niektorých pravidelne i pätnásťkrát. Do nemocnice prídu väčšinou v podobnom stave ako pacient z nášho príbehu. Jeho šatstvo sa teda musí spáliť. Tu znova nastupuje tím sociálnych sestier, ktoré spolu s ostatným personálom nosia do nemocnice z domu vyradené šatstvo či obuv. Od ponožiek, spodnej bielizne cez svetre, saká , nohavice, topánky, kabáty. Pri odchode teda títo pacienti „vyfasujú“ i kompletné ošatenie. Anna Florovičová ešte dodáva: „Situácia sa niekedy tak dokáže vyhrotiť, že naozaj nám nezostáva iné, iba im vybaviť invalidný dôchodok. Aj v súčasnosti máme takého, ktorý tu leží už štyri mesiace. Jeho zdravotný stav je veľmi vážny. Ak by sme ho prepustili, vôbec neviem, ako by sa on vonku pohyboval, pretože potrebuje pravidelnú dialýzu. To sú prípady, kedy nemocnica prichádza o veľké peniaze a toto naozaj momentálne nevieme vyriešiť. Je to možno tvrdo a neeticky povedané, ale pokiaľ budú žiť, budú sa neustále vracať a my si s nimi nevieme poradiť. Do útulkov ísť odmietajú, pretože nie sú schopní prispôsobiť sa a dodržiavať režim. Čo však nie je dobrá vyhliadka do budúcnosti, zo dňa na deň pribúdajú nové tváre, ťažšie a ťažšie stavy a náklady nemocnice na ich ošetrenie neustále rastú. Dokedy?

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 2. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 3. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 4. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 5. 15 otázok o separovaní. Minimálne na jednu nebudete vedieť odpovedať
 6. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 8. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 9. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 10. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 1. Spoločnosť ASBIS uvádza na európske trhy novinku
 2. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 3. V BILLA pokračuje Doba slovenská
 4. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 5. Legislative intention - recodification of the corporate law
 6. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 7. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 8. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 9. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 10. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 14 328
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 505
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 765
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 972
 5. Po Slovensku na motorke 6 793
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 6 496
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 716
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 473
 9. Crème de la crème po slovensky 3 220
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 2 810
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Po vyhlásení poplachu na miesto zásahu v Nitrianskom Pravne vyrazili siedmi obecní hasiči s dvomi cisternami a jedným veliteľským vozidlom.


1 h
Brose oficiálne otvorilo svoju tretiu halu.

Prievidzský subdodávateľ pre automobilový priemysel plánuje v nasledujúcom období zamestnať ďalšie stovky ľudí.


TASR 2 h
Prievidzské Námestie slobody.

Leto na Námestí slobody v Prievidzi bude patriť divadelným predstaveniam, premietaniu filmov i koncertom interpretov rôznych hudobných žánrov.


TASR 3 h
V historických častiach Bojníc ožili v sobotu 19. júna 2021 legendy z histórie mesta, zámku i regiónu.

Divadelné scénky o bosorke, Pókyho dukátoch či poslednom prepoštovi si návštevníci mohli pozrieť v rámci nového projektu na podporu cestovného ruchu pod názvom Legendy ožívajú.


TASR 3 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Sudkyňa konštatovala, že dlažobné kocky na pešej zóne sú v dosť dezolátnom stave. Pani Beáta, ktorá spadla cestou z divadla, má v ruke voperované klince.


10 h

Na miesto boli privolaní po zrážke osobného auta s nákladným.


20. jún

Starohaličana zavalila slama. Neprežil.


18. jún

Policajti vyzývajú ľudí k vyššej opatrnosti.


a 1 ďalší 11 h

Už ste čítali?