Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky
ZÁKLADNÁ ŠKOLA S MATERSKOU ŠKOLOU LAZANY

Majú takmer stopercentnú počítačovú gramotnosť

Základná škola s Materskou školou v Lazanoch sa na výrazný pokles počtu žiakov sťažovať nemôže.

Oproti minulému školskému roku počet sa v desiatich triedach vyučuje 210 detí, čo je len o sedem menej. Školu navštevujú na prvom stupni prevažne deti z Lazian a od piateho ročníka sa k nim pridávajú aj školáci z Poruby. „Predpokladáme, že počty sa nám budú postupne znižovať a ustália sa na 180 až 190 žiakoch. V budúcom roku budeme mať pravdepodobne 15 prváčikov. Rodičia už nedávajú toľko odkladov ako v minulých rokoch, teraz bol len jeden,“ hovorí na úvod nášho stretnutia riaditeľ školy Milan Ďuga.
Vzdelávanie
V novom roku 2006 – 2007 pripravilo vedenie tejto vzdelávacej inštitúcie v spolupráci so zriaďovateľom školy obcou Lazany niekoľko noviniek. „Prváčikovia sa učia od decembra v modernej učebni s variabilnými nastaviteľnými stoličkami a stolmi, ktoré im budú slúžiť viac rokov. Nový nábytok má aj školský klub, ktorý vďaka výzdobe pripomína rozprávkovú krajinu. Deti sem veľmi rady chodia a záujem o školský klub z roka na rok rastie. Chceme, aby sa žiaci v prostredí školy cítili dobre, preto postupne hodláme moderným nábytkom vybaviť všetky triedy. Pochváliť sa môžeme tiež interaktívnou tabuľou, s ktorou vedia pracovať všetci pedagógovia,“ vyratúva novinky riaditeľ.
Odkedy v roku 1986 zakúpila škola svoje prvé dva počítače pretieklo už veľa vody. Vďaka nadšencom v súčasnosti výučba v oblasti informačných technológií napreduje míľovými krokmi. Dobre vybavené počítačové učebne prispeli k tomu, že na škole je takmer sto percentná počítačová gramotnosť. Prváci automaticky od začiatku sadajú počas rôznych predmetov do počítačovej učebne a s informačnými technológiami sa oboznamujú cez edukačné hry. Od tretieho ročníka majú deti prácu s počítačom zabezpečenú cez vzdelávacie poukazy. Tretiaci a štvrtáci pod vedením učiteľky Anety Skáčikovej dokonca vytvárajú na počítači školský časopis Školáčik. Časopis je zverejňovaný i na internetovej stránke a na informačnej obecnej tabuli. Technika prenikla aj na hodiny výtvarnej výchovy, kde pomocou rôznych programov vytvárajú svoje umelecké dielka, čo ich veľmi baví. V starších ročníkoch si žiaci sami pripravujú na počítačoch svoje prezentácie a projekty na určité témy a potom ich pred spolužiakmi prezentujú.
Škola však nie je uzavretá ani pre širokú verejnosť. V projekte Digitálni štúrovci momentálne počítačové kurzy absolvovalo viac ako sto ľudí z obce i okolia.
„Počítačové triedy sú využívané najmä na hodinách cudzích jazykov. Od prvej triedy učíme anglický jazyk, ale pokiaľ je záujem máme kvalifikované učiteľky aj na nemčinu, francúzštinu či ruštinu. Rodičia už pomaly začínajú chápať, že ich ratolesti budú potrebovať dva cudzie jazyky. Deviatakom ponúkame v poslednom ročníku v rámci krúžkovej činnosti absolvovať minimálne základy druhého jazyka,“ upresňuje riaditeľ.
Krúžky
Voľnočasové aktivity žiakov sa na škole realizujú hlavne prostredníctvom vzdelávacích poukazov.
„Najnavštevovanejšie sú u nás deťmi všetkých vekových kategórií počítačové krúžky, no záujem je aj o cudzie jazyky. Už menej deti baví šport. Možno je to práve preto, že nemáme telocvičňu. Športové aktivity sa realizujú iba prostredníctvom športových hier, žiackych súťaží, ale i v spolupráci s futbalovým a stolnotenisovým oddielom. Pokles záujmu o šport nastáva všeobecne a prejavuje sa to i v záujme reprezentovať školu. Tento jav vidím ako celospoločenský,“ konštatuje riaditeľ školy a pokračuje: „Na druhej strane máme alternatívne možnosti, veľa detí navštevuje folklórny súbor Sielnica alebo divadelný súbor. Pre deti je veľmi atraktívny prírodovedný krúžok pod vedením učiteľa Rastislava Krehenbila. Členovia krúžku vysadili po celej škole krásne kvety a pribudli aj dve akváriá s rybičkami.“ Knižnica s bohatým literárnym fondom umožňuje i prácu čitateľského krúžku, ktorý je určený najmä mladším deťom. Starších priťahujú najmä encyklopédie rôzneho druhu, ktoré škola pravidelne nakupuje.

Výborná spolupráca s rodičmi i širokou verejnosťou
„Vždy a všade môžem povedať, že naše deti sú dobré. Nie že by problémy neboli, ale nepoznáme kriminalitu či drogy,“ konštatuje M. Ďuga, ktorý je presvedčený, že je to nielen vidieckym prostredím, ale i spoluprácou pedagógov, rodičov a širokou verejnosťou.
Pri základnej škole s materskou školou pracuje občianske združenie rodičov školy. Jeho predsedkyňou je Jana Bittová. Výbor združenia sa pravidelne schádza na zasadnutiach, na ktorých sa zúčastňuje riaditeľ ZŠ a oboznamuje združenie so zámermi školy a s dosiahnutými výsledkami. „Občianske združenie organizuje v spolupráci so školou zábavné podujatia pre žiakov školy a školských zariadení, prispieva na preplácanie cestovného a občerstvenia deťom, ktoré sa zúčastňujú na vedomostných a športových súťažiach, pomáha škole finančne pokryť aktivity na zlepšenie materiálneho a sociálneho vybavenia,“ hodnotí M. Ďuga. Škola spolupracuje s rodičmi i individuálne. Sú pravidelne oboznamovaní s výsledkami práce svojich detí na triednych schôdzach a konzultáciách. V spolupráci s výchovnou poradkyňou získavajú predstavu o možnostiach profesnej orientácie žiakov končiacich školskú dochádzku. V prípade zaostávania vo vzdelaní rodičia dostávajú informácie včas a odporúčame im diagnostikovanie detí so špeciálno-vývinovými poruchami, pričom následne týchto žiakov integrujeme do vzdelávania.
Spoluprácu s verejnosťou škola zabezpečuje hlavne prostredníctvom obecného úradu, poskytovaním informácií na webovej stránke a nástennej tabuli. Deti z materskej i základnej školy sa stretávajú s občanmi na vystúpeniach v rámci stretnutia s dôchodcami, Dňa matiek a iných. Zúčastnili sa aj na 1. ročníku výstupu na Maguru organizovaného v spolupráci s obecným úradom a miestnym kultúrnym strediskom.
Stále nové možnosti
Konkurencia v snahe získať žiakov je veľká a preto sa aj lazianska škola usiluje neustále pripravovať nové možnosti vo vzdelávaní a zároveň zlepšovať svoje prostredie. „V spolupráci so zriaďovateľom sme urobili niektoré práce, ktoré pomohli chodu školy. Päťdesiatročná budova si vyžaduje investície do údržby. Opravili sme strechy a darí sa nám tiež vylepšovať areál. Ako som už povedal sme škola bez telocvične a aj vonkajší areál už bol nevyhovujúci. Dnes máme nové basketbalové ihrisko, novú bežeckú dráhu a doskočisko na skok ďaleký. Aj v tomto roku budeme obnovovať niektoré plochy. Osadili sme nové lavičky a na jar plánujeme v spolupráci so záhradným architektom urobiť i výsadbu zelene. Pekné prostredie bude slúžiť nielen našim žiakom, ale aj deťom z materskej školy.“ Medzi ďalšie priority školy v najbližšom období patrí zreorganizovať stravovacie zariadenia a obnoviť jeho vybavenie. Obnoviť fasádu na škole i škôlke, zatepliť schodištia v škole, vymeniť okná a žalúzie, úplne rekonštruovať sociálne zariadenia, vymeniť podlahy v jedálni a na schodoch. Najmenších určite poteší dobudovanie oddychových zón v areáli a doplnenie preliezačiek či obnova fondu hračiek v školskom klube detí a v MŠ.


Najúspešnejší v školskom roku 2005/20006
Gabriela Malinová 1. miesto v okresnom a 2. miesto v krajskom kole cezpoľného behu
Dominik Jamriško, Tomáš Gebrlín, Monika Bošková, Lucia Bošková - 1. miesto v okresnom a 5. miesto v krajskom kole súťaže mladých záchranárov CO
Nikoleta Rybárová, Zuzana Beňušková, Barbora Rybárová -1. miesto v okresnom a 2. miesto v krajskom kole v stolnom tenise
Matúš Šovčík 5. miesto v okresnom kole olympiády z anglického jazyka
Dávid Michajlov - 7. miesto v okresnom kole olympiády z anglického jazyka
Marek Hrúz - 1. miesto v okresnej súťaži O najkrajšiu vianočnú pohľadnicu
Gabriela Malinová - 3. miesto v okresnej súťaži O najkrajšiu vianočnú pohľadnicu
Tatiana Skáčiková, Anna Šovčíková - úspešné riešiteľky Geografickej olympiády
Zuzana Beňušková - 5. miesto v okresnom kole v Biologickej olympiáde kategória C
Dominika Vrábelová - 7. miesto v okresnom v Biologickej olympiáde kategória D
Lucia Bošková - 2. miesto v obvodnom kole Hviezdoslavovho Kubína
Kristína Lacková - 3. miesto v obvodnom kole Hviezdoslavovho Kubína
Jana Škultétyová, Jana Kaducová, Nikola Ličková, Lucia Bošková, Monika Bošková
- 5. miesto v okresnom kole Hliadok mladých zdravotníkov
V hodnotení a zapojenosti škôl a úspechmi na športových súťažiach je súčtom bodov Základná škola v Lazanoch na 9. mieste v okrese z 37 plnoorganizovaných škôl, vo vedomostných súťažiach je na 22. mieste zo 42 škôl.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 3. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 29 100
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 117
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 867
 4. Po Slovensku na motorke 6 538
 5. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 6 230
 6. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 5 945
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 5 883
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 310
 9. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 4 279
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 3 866
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Dobré správy z MY

V tomto článku nájdete: Cukrovku úspešne liečia bez liekov. Obnovujú viac ako storočný zámok. Dva tipy na výlety s deťmi, nádherné fotky, ktoré dobyli svet a mnoho iného ;)


23 h
Ilustrašné foto.

Mobilný očkovací tím príde do Handlovej 21. júna.


TASR 18. jún
Ilustrašné foto.

Mobilný očkovací tím príde do Handlovej 21. júna.


TASR 18. jún

Ľahkoatletický štadión na Ulici S. Chalupku v Prievidzi prejde rekonštrukciou. Samospráva v týchto dňoch uzatvorila zmluvu so spracovateľom projektovej dokumentácie.


TASR 18. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?