Sobota, 26. september, 2020 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky

Pravenčan Barényi na svetovom šampionáte v cyklokrose

V belgickom Hooglede-Gits predminulý víkend bojovali najlepší cyklokrosári sveta o sady cenných kovov na svetovom šampionáte.

V kategórii elite reprezentovali Slovensko štyria pretekári, medzi nimi i 33-ročný Pravenčan Milan Barényi. Vlani dosiahol tento výborný cyklokrosár na majstrovstvách sveta štrnáste miesto, čo bolo najlepším výsledkom pretekára zo Slovenska v elitnej kategórii v ére samostatnosti našej republiky. Slovenskí priaznivci tohto športu dúfali, že by mohol opäť prekvapiť, no napokon vo výsledkovej listine figuroval po dojazde do cieľa na 30. mieste so stratou 5:50 min na víťazného Belgičana Verveckena. Zo Slovákov bol Barényi tretí, na 22. priečke bol klasifikovaný Kováč, ktorý si na majstrovstvách Slovenska v Prievidzi vyjazdil titul republikového šampióna, a 27. miesto obsadil reprezentačný tréner Slovenska Róbert Glajza. My sme Milanovi Barényimu položili niekoľko otázok.
* Milan, ako si spokojný s 30. miestom na majstrovstvách sveta?
Beriem to ako realitu. Už pred šampionátom som hovoril, že budem spokojný s umiestnením do 30. priečky a vzhľadom na to, že som mal v januári zdravotné problémy, to nie je až také zlé. Už pred majstrovstvami Slovenka v Prievidzi som nebol celkom zdravý, následne sa to ešte zhoršilo a musel som nasadiť antibiotiká. Pre chorobu som následne odstúpil aj z posledných pretekov svetového pohára. Na pretekoch v Španielsku, týždeň pred šampionátom som skončil tretí, čo naznačovalo, že už je to lepšie, no stále nie ideálne...
* Na tvojom konečnom výsledku na majstrovstvách sveta sa odrazila aj smola. Mal si pád i defekt na nevhodnom mieste..
To áno, mal som pád už v druhom kole, ktorý ma stál niekoľko miest a klesol som zhruba na 45. pozíciu. V treťom kole som mal zasa defekt na prednom kolese a keďže to bolo akurát po vjazde do depa, musel som ísť pol kola s defektom až po ďalší vjazd do depa. Stálo ma to ďalšie priečky v štartovom poli a musel som sa znova prebíjať vpred. Aj vzhľadom na tieto skutočnosti môžem byť rád, že som sa napokon zmestil do konca prvej tridsiatky.
* Pádov bolo tentoraz neúrekom, tie vo veľkej miere zamiešali karty aj na čele pretekov...
Sám som netušil, koľko pretekárov spadlo, či preletelo cez bicykel, kým som preteky nevidel v televízii. Pády sa podpísali aj pod konečné poradie na stupňoch víťazov. Nečakal som, že vyhrá Vervecken, celú sezónu jazdil vo svetových pohároch na úrovni tretieho až piateho miesta. Osobne som favorizoval Nijsa a Wellensa. Pre Nijsa to bol zrejme najhoršie preteky v živote, ešte som nevidel, aby on padol tri či štyrikrát a nakoniec finišoval až v druhej desiatke. Navyše nepríjemný pád mal aj vtedy, keď jazdil na čele pretekov s Wellensom, ktorý sa rovnako ocitol na zemi. Ten nakoniec s poranenou rukou skončil štvrtý. Prekvapením je pre mňa aj druhé miesto Američana Pagea, doteraz vo svetovom pohári jazdil okolo 10. miesta.
* Hovorilo sa, že to bola jedna z najťažších tratí na majstrovstvách sveta za posledné roky. Súhlasíš s týmto tvrdením?
Bola profilovo náročná, ale v každom prípade mohla byť ešte ťažšia, keby zapršalo. Teraz boli len dva blatisté úseky. Minulý rok, keď bol na tomto mieste svetový pohár, bolo blata cez pol trate a preteky boli ďaleko náročnejšie.
* Čakala vás na okruhu veľmi nepríjemná aj 30-metrová pasáž s pieskom...
Tá ma veľmi neprekvapila. Belgičania odmala vyrastajú na piesku, tak si nemohli odpustiť nemať na trati piesok. Keďže tam nebol, tak ho priviezli. Ale, ako som povedal, to sa dalo čakať. Aj na sústredení v Španielsku sme preto jazdili na pláži po piesku, čo bolo dobrým tréningom.
* Boli to pre teba posledné cyklokrosové preteky v sezóne?
Áno, cyklokrosová sezóna mi skončila majstrovstvami sveta.
* Môžeme teda bilancovať. Aká bola?
Čo sa týka svetových pohárov, tak určite najlepšia. Asi najcennejší je pre mňa výsledok zo svetového pohára v belgickom Kokside, kde bol povrch trate tvorený zo 70 percent pieskom a skončil som dvadsiaty. Pre porovnanie, my Slováci sme v predchádzajúcich rokoch na tejto náročnej trati „dostávali“ od najlepších kolo. Potešilo aj 18. miesto zo svetového pohára Trevisa, kde budú o rok majstrovstvá sveta v cyklokrose. Na svetových pohároch som prevažne jazdil okolo 20. až 25. miesta, čo sú solídne umiestnenia, a v svetovom rebríčku cyklokrosárov som po majstrovstvách sveta na 34. mieste.
* Aký más najbližší športový program?
Čo sa týka cyklistiky, trochu si dám také aktívne voľno a potom sa začnem pripravovať na novú cyklistickú sezónu.
* Opäť bude tvojou prioritou cestná cyklistika?
Nie, prioritou bude po dohode s mojim podbrezovským klubom horská cyklistika. Pokúsim sa vyjazdiť si účasť na olympijských hrách v Pekingu. Je to pre mňa veľká výzva. Budem teda vo väčšej miere štartovať na svetových pohároch v horskej cyklistike.

1. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)