Reakcie dospelých sa zväčša podobali ako vajce vajcu. Živé „hračky“ museli ísť z domu preč. V detstve sa s takýmto postojom stretli aj Michal Zachar a Vladimír Rakšáni. Dnes ich zbierky pozostávajú z mnoho tisícok exemplárov. Zlomok z nich je vystavený v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi. Minulý týždeň sprístupnili výstavu s názvom Exotický hmyz.
Vladimír Rakšáni sa tejto záľube venuje už tridsaťpäť rokov. Svoju zbierku delí na dve časti. „Mojím celoživotným dielom je zbierka chrobákov Slovenska. Zúčastnil som sa na rôznych výskumoch, ktoré organizovali múzeá, navštívil som rôzne chránené prírodné oblasti. Zbierka má dnes okolo tridsaťtisíc exemplárov. Druhou časťou je hmyz sveta, exotického hmyzu mám asi desaťtisíc.“ Ktorý exemplár považuje pán Vladimír za najvzácnejší? „Ten, ktorý nemám, ten je najcennejší. Ak ho získam, postupom času jeho hodnota v mojich očiach klesá. Napriek tomu stále považujem za vzácneho v mojej zbierke najväčšieho chrobáka na svete – fúzača obrovského. Dlho som ho nemohol zohnať, asi desať rokov je už mojím vlastníctvom. Žije v amazónskych dažďových pralesoch. Vystavený samček je malý, meria len 12,5 centimetra. Samičky zvyknú dorásť až do dĺžky 22 centimetrov.“
„Zbieraniu hmyzu sa venujem od malička, ako som sa postavil na nohy. Všetko čo sa hýbalo, ma oslovilo. Najskôr mi všetko vyhadzovali, dnes už nemám škatule s exponátmi kam ukladať. Potvorky nie sú síce veľké, ale predsa... Zúčastnil som sa na expedíciách v Ekvádore dvakrát, Peru, Malajzii a severnej Afrike. Vážim si všetko, čo som si mohol priniesť. Keď pozerám na chrobáky alebo hmyz, vždy si spomeniem kde a za akých okolností som ten-ktorý exemplár chytil,“ povedal Michal Zachar. Jeho zbierka je menšia ako Rakšániho, exotických potvoriek, ako ich sám nazýva má asi 15 000 a slovenských päťtisíc. „V poslednej dobe sa skôr venujem chovu rozmanitých tropických bezstavovcov – švábov, pakobyliek, pavúkov a bzdôch, ako i stavovcov - hadov a gekónov,“ dodáva Michal Zachar.
Z najkrajších zástupcov hmyzu – motýľov sú vystavené jedince z čeľade vidlochvostovitých a babôčkovitých, z ktorých sú výnimočnými menivce s nádhernými farbami a premenlivým perleťovým leskom širokých krídiel. Spomedzi menej nápadných nočných motýľov sú unikátnymi okáň atlas s rozpätím krídel až 25 cm a najväčší motýľ sveta – mora brazílska s rozpätím krídel až 30 cm.
Hmyz predstavuje 80 % všetkých živočíšnych druhov na Zemi. Prví zástupcovia sa objavili na našej planéte pred 350 miliónmi rokov. Dnes poznáme viac ako milión druhov tejto triedy a každoročne sa objavujú stovky nových jedincov.
Aj tieto informácie odzneli na vernisáži výstavy Exotický hmyz. Živé a preparované živočíchy zo zbierok Michala Zachara a Vladimíra Rakšániho si môžete v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi pozrieť do 12. februára.