Ako sám hovorí, po dvojtýždňovej premiére sa v tejto funkcii zorientováva, no svoje manažérske skúsenosti určite zužitkuje.
„Prvým zásadným problémom, ktorý považujeme za jednu z dôležitých priorít je usporiadanie pozemkov pod obecným úradom, školou, kultúrnym domom. Máme pripravenú veľmi peknú štúdiu na rekonštrukciu i nadstavbu obecného úradu, pretože sú to priestory absolútne nevyhovujúce. Rekonštrukciu by si zaslúžila už aj škola a kultúrny dom. Na všetky stavebné povolenia i možné finančné dotácie je potrebné predložiť list vlastníctva, ktorý pre majetkové neusporiadanie nemáme,“ vysvetľuje situáciu starosta.
Už niekoľko rokov investičná výstavba v obci „zamrzla“. Jedným z dôvodov je vysoké percento pozemkov neznámych vlastníkov. Kľačno je bývalá nemecká dedina. Bývalo tu veľa obyvateľov nemeckej národnosti, ktorí boli vysťahovaní a zostali po nich majetkovoprávne neusporiadané pozemky. Teraz by nehnuteľnosti mohli reštituovať, nemôžu však vlastníkov nájsť. Niektorí zomreli, nemajú vyriešené dedičské konania, preto v zmysle platných zákonov usporiadať pozemky pre stavebné účely je veľmi ťažké a zdĺhavé.
Výstavba priláka mladé rodiny
Snahou zastupiteľstva je vytipovať obecné pozemky alebo nejaké získať a potom ich ponúknuť mladým rodinám pre výstavbu rodinných domov s kompletnou infraštruktúrou, aby mali možnosť stavať všetci, nielen tí, ktorí majú vlastné role. „V našom záujme je postaviť bytovku. Chcem využiť skúsenosti z obcí okresu ako Nedožery-Brezany, Lazany, Koš, vypracovať projekty a získať peniaze z fondu rozvoja bývania a nenávratných úverov. Táto skutočnosť má súvislosť i s naplnením základnej školy, ktorej v jej v tridsiatom roku hrozí zatvorenie z dôvodu nenaplnenosti. Dúfame, že sa tak nestane a mladé rodiny využijú jej výhody. S možnosťou rozvoja bytového fondu by podľa predpokladov stúpol aj počet detí,“ zamýšľa sa Jozef Vrábeľ.
Budú mať obchvat?
Kľačno je jedna z najdlhších obcí v našom okrese. Chodníky v nej však pamätajú mnoho a z veľkej časti sú nevyhovujúce. Ich rekonštrukcia, dobudovanie i zlepšenie prístupu na cintorín je jednou z nastávajúcich úloh. „Rekonštrukciu a rozšírenie štátnej cesty, hlavného ťahu Prievidza – Žilina, nepovažujeme za riešenie. Vzhľadom na hustotu premávky, stúpajúce emisné zaťaženie, budeme pre bezpečnosť obyvateľov požadovať úplný obchvat našej obce štátnou cestou I/64,“ dopĺňa starosta.
Využiť ponuku prírody
Obec sa nachádza v atraktívnom prostredí pre rozvoj letnej i zimnej turistiky. Preto jej nové vedenie zamýšľa podporiť rozvoj agroturizmu. Prírodné prostredie je síce krásne, no zápasia s citeľným nedostatkom kvalitných ubytovacích i stravovacích zariadení pre návštevníkov. K zvýšeniu atraktivity lokality by prispela i obnova historickej pamiatky, mariánskeho stĺpa z roku 1749. Už niekoľko rokov sa „hrdí“ lešením bez toho, že by sa na ňom niečo urobilo. Plánom je v spolupráci s cirkvou, sponzormi i občanmi získať financie nielen na jeho rekonštrukciu, ale tiež na opravu kostola a dvoch kaplniek.
Zábava stmeľuje ľudí
Už dnes je známy spevácky zbor Spolku karpatských Nemcov, futbalový, lyžiarsky i tenisový klub. V zime sa vyšantia malí i tí skôr narodení na ľadovej ploche. Ako starosta vraví, má význam rozvíjať i tieto zložky. Pri športovaní sa stretávajú rôzne vekové skupiny, čo naozaj ľudí združuje. I v tomto smere plánujú niekoľko noviniek. Či je to už zraz turistov v katastri Kľačna v mieste, kde sa stretávajú okresy Martin, Žilina i Prievidza alebo vybudovanie centra relaxu a spoločenských aktivít v areáli futbalového ihriska.
Našu návštevu starosta Jozef Vrábeľ ukončil vetou: „Keď neklopeš na dvere, neotvoria ti. A my chceme mať otvorené všade, kde sa bude dať.“