Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Najzaujímavejšie udalosti hornej Nitry roku 2006

Minulý rok bol na zaujímavé, veselé i smutné udalosti bohatý. Hoci sme ich prežívali len nedávno, pomaly na ne zabúdame.

Kým sa úplne s novým rokom vytratia, pripomeňme si spoločne uplynulých dvanásť mesiacov. I. časť
Január
Unesená – V januári nielen Hornonitrania, ale celé Slovensko sledovalo, ako sa skončí príbeh 4-ročnej Sofie Vargovej. Dieťa z dvora rodinného domu v Lehote pod Vtáčnikom, kde žilo s matkou, uniesol otec. Viac ako rok nikto nevedel, kde sa ukrývajú. Nakoniec polícia otca vypátrala v Čechách a Sofia sa opäť ocitla v náručí matky.
Samovražda – Stanislav M. z Podhradia sa rozhodol desať dní po novom roku ukončiť svoj život skokom z izby na pätnástom poschodí hotela Lux v Banskej Bystrici. Pád zo 60 metrovej výšky na strechu reštaurácie nemohol prežiť. V izbe po sebe zanechal list na rozlúčku a polícia vylúčila cudzie zavinenie.
Lyžovačka – Pred rokom to na svahoch nášho okresu vyzeralo úplne inak ako dnes. Všetky hornonitrianske lyžiarske strediská hlásili výborné podmienky so snehovou nádielkou od 30 do 80 cm. Po sezónnej pauze sa opäť začalo lyžovať aj v Kanianke, kde obec investovala do úprav vleku a skvalitnenia služieb 100 tisíc korún. Naopak minulú zimu nefungoval vlek vo Chvojnici, ktorý patrí Nováckym chemickým závodom, a.s. Kompetentní sa vtedy vyjadrili, že vlek nejazdí pre nevyhovujúci technický stav a NCHZ nebudú do neho momentálne investovať.
Mrazy – Koniec januára priniesol so sebou kruté mrazy. Teplomery ukazovali vonkajšiu teplotu i –23 ºC. Najväčšie problémy nízke teploty priniesli ľuďom bez domova. Napriek tomu prievidzská nocľaháreň zívala prázdnotou. Niektorí bezdomovci využili možnosť a prišli sa zohriať a najesť na charitu sv. Vincenta. Mnohí z nich však stále prespávali vonku. Na extrémne chladné počasie nakoniec zareagoval i mestský úrad a postavil vedľa hypermarketu TESCO vykurovaný stan zapožičaný od obvodného úradu.
Priemyselný park – Štát schválil na výstavbu inžinierskych sietí v prievidzskom priemyselnom parku dotáciu vo výške 151 mil. korún.
Február
Domáca ZOO – Dvadsaťdvaročný muž z Horných Vesteníc choval nelegálne v záhrade rodinného domu päť levov púštnych v hodnote milión korún. Vedenie obce na túto situáciu upozorňovalo kompetentné orgány už dlhšiu dobu. Miestni obyvatelia sa totižto báli, že by šelmy mohli utiecť a niekoho ohroziť. Polícia nakoniec muža obvinila z trestného činu porušenia ochrany rastlín a živočíchov. Napriek tomu levy boli stále u majiteľa, pretože bojnická ZOO nemala priestor na ich umiestnenie.
Škody v poľnohospodárstve – Vysoká snehová prikrývka vyhnala lesnú zver za potravou na polia, čím vznikli poľnohospodárom nemalé škody. „Za 30 rokov, ako sa venujem poľovníctvu, som takú koncentráciu srnčej zveri nevidel. V stáde je neraz 200 až 350 kusov. Určite sem museli prísť aj zo vzdialenejších oblastí,“ povedal vtedy pre Prieboj poľovník a poľnohospodár Ján Kuneš zo Zemianskych Kostolian, kde zvieratá zničili pole s repkou olejnou.
Najšarmantnejší muž - V súťaži MY Hornonitrianskych novín sa spomedzi dvadsiatich štyroch nominovaných stal najšarmantnejším mužom regiónu s počtom hlasov 411 Stanislav Kurbel.
Opitý autobusár – Keď vodiča autobusu Pavla L. z Tužiny zastavili policajti, viezol pravidelným spojom z Kľačna do Prievidze šiestich pasažierov. Hliadka šoféra podrobila dychovej skúške. V tele mal približne dve promile alkoholu. 52-ročný muž priznal, že pred jazdou vypil čaj s rumom a nejaké pivo. Verdikt zamestnávateľa SAD Prievidza bol nekompromisný – okamžitá výpoveď.
Spomienka – V dedinke Kriváň zomrel 2. februára vo veku 58 rokov Peter Turan, ktorý pôsobil v Prievidzi dvadsaťtri rokov. V prievidzskom divadelnom súbore A účinkoval v osemnástich inscenáciách. Z metropoly hornej Nitry odišiel P. Turan v roku 2001 a už sa viac nevrátil. Aj vďaka jeho hereckému talentu a nezabudnuteľnému hlasu zožal tento divadelný súbor viacero úspechov.
Vši – Až štyridsiatim trom deťom z Odborného učilišťa a praktickej školy v Prievidzi našiel kožný lekár vši. Vyšetrenie zabezpečila škola na podnet jedného z rodičov.
Miliónové škody - Takmer dvadsať hasičov bojovalo s požiarom v handlovskej nábytkárskej firme. Škoda, ktorú oheň spôsobil bol vyčíslený na 40 až 50 miliónov korún. V hale zhorelo veľa dreva a drahých strojov, napriek tomu, že vo vnútri bolo pred požiarom viacero ľudí, nikomu sa nič nestalo.
Potopa – Polovica obce Čereňany sa ocitla pod vodou, ktorá sa vyliala z tunajšieho potoka. Povodeň vznikla kvôli nadmernému množstvu topiaceho sa snehu a rýchlemu odtekaniu bránili veľké ľadové kryhy. Obyvatelia zaplavených ulíc museli svoje domy chrániť vrecami s pieskom.

Marec
Mestský park - Obyvatelia Starého sídliska v Prievidzi sa na verejnom prerokovaní s primátorom rázne postavili proti výstavbe relaxačno–športového centra v tunajšom mestskom parku. Projekt, ktorý pripravil Prvý miniatur golf klub a spoločnosť SORČ ľudí neoslovil. Po troch stretnutiach s primátorom sa preto rozhodlo, že v parku sa nevybuduje penzión, rybárska bašta ani športoviská. Zelenú však dostali golfisti a tak sa v tejto lokalite vytvoria dlhšie minigolfové dráhy a zrekonštruuje sa detské ihrisko.
Prebodnutý – 41-ročný Ján z Prievidze tvrdil, že ho napadli neznámi ľudia a bodli ho do hrudníka. Po udalosti išiel k svojej bývalej priateľke, ktorej povedal, že ho prepadli a je zranený. Následne, po privolaní lekárskej pomoci, začali vyšetrovanie i policajti. Páchateľov však nenašli. Nakoniec Ján priznal, že si všetko vymyslel. Dúfal, že keď ho priateľka uvidí zraneného, vráti sa k nemu.
Nemocnica – Od začiatku marca boli pracovníci bojnickej nemocnice v štrajkovej pohotovosti, aby vyjadrili symbolickú podporu podpisu kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa. Vedenie nemocnice štrajkovú pohotovosť akceptovalo a začalo rokovania s odborármi.
Doplňujúce voľby- V dvoch obciach hornej Nitry sa uskutočnili doplňujúce voľby na posty starostov. V Seči si dôveru občanov získal Rudolf Hopko a v Čavoji Ján Novotka.
Krvavý masaker – V jednej prievidzskej herni pristúpil k okienku krupiera muž s nožom v ruke a žiadal peniaze. Zamestnanec herne však nezaváhal a využil lupičovu nepozornosť. Vytiahol spod pultu mačetu a poranil ho na ruke. Zakrvavený zlodej z miesta činu ušiel, no policajtom netrvalo dlho a podozrivého 59- ročného Štefana z Prievidze zadržali. Kvôli zraneniu však musel byť hospitalizovaný v nemocnici.
Topenie snehu – Prudké zvýšenie hladín vodných tokov a nádrží spôsobilo topenie snehu a dážď. Na riekach Nitra, Handlovka a Nitrica, ale aj na priehrade v Nitrianskom Rudne bol vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Problémy s povodňami zaznamenali v obciach Nedožery – Brezany, Liešťany, Lehota pod vtáčnikom a Diviacka Nová Ves.
Vlak – V železničnom tuneli medzi Skleným pri Handlovej a Rematou sa vykoľajil osobný vlak, ktorý smeroval z Diviak do Prievidze. Pri nehode sa nikto nezranil. Príčinou nehody bol náraz vlaku do hromady zeminy a ľadu na koľajniciach.
Premiéra - Divadlo A a Divadlo Shanti Prievidza uviedlo v premiére drámu o rodinných vzťahoch Svätá rodina. Životnú rolu si v nej podľa mnohých zahrala Kvetoslava Boráková.
Nová mestská spoločnosť – Prievidzské mestské zastupiteľstvo na mimoriadnom rokovaní odhlasovalo vytvorenie novej obchodnej spoločnosti Prievidza Invest, s.r.o. Konateľom sa stal Milan Chmúra. Jej úlohou je správa hnuteľného a nehnuteľného majetku mesta a ich prevádzkovanie v priemyselnom parku a koordinácia ďalších aktivít mesta v tejto oblasti.

Apríl
Štrajk – Viac ako polovica lekárov bojnickej nemocnice vstúpila do ostrého štrajku. Počas neho poskytovali pacientom len neodkladnú a urgentnú starostlivosť. Protest nebol namierený proti nemocnici. Požiadavky smerovali k vláde a ministerstvu zdravotníctva. Netýkali sa len zvyšovania platov, ale aj zastavenia transformácie verejných zdravotníckych zariadení na obchodné spoločnosti, zabezpečenia dostupnosti zdravotníckych služieb každému pacientovi. Štrajk ukončili 20. apríla.
Tiesňové volanie – Od apríla tiesňové volanie 155 zaznamenáva dispečing v Bánovciach nad Bebravou. Z tohto mesta dispečerky organizujú aj výjazdy dvoch osádok záchrannej služby v okrese Prievidza. Stalo sa tak na základe rozhodnutia ministerstva zdravotníctva.
Cena pre ZOO – Bojnická Zoologická záhrada získala ocenenie „Biely slon 2005“ za druhé miesto v odchove vtáctva. Chovatelia si ho vyslúžili za papagája amazoňana golierikatého.
Miss – Petra Hagarová z Diviackej Novej Vsi sa stala víťazkou súťaže Miss Online 2006, ktorú organizovala spoločnosť Petit Press.
Vražda - Z vodnej nádrže Nováky vytiahli hasiči telo zavraždeného 32-ročného podnikateľa Rastislava z Prievidze. Muž bol nezvestný asi dva týždne. Jeho auto bolo nájdené v Koši so zakrvavenými sedadlami.

Máj
Šútovce – Dva roky ukrývali tri ženy na povale rodinného domu telo asi päťročného chlapca. Otrasný nález odhalila policajná domová prehliadka. Mŕtvy Augustín bol v spacáku prikrytý dekou a povala, kde ležal, pripomínala obetné miesto nejakej sekty. Chlapcova matka, stará matka a švagriná starej matky za chlapcom pravidelne chodievali a modlili sa pri ňom.
Cigeľ – Koncom roku 2005 v Cigli postavili historicky prvé bytovky v obci, a už v máji za ne získali 50-tisíc korún, ako cenu v súťaži ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja „Progresívne cenovo dostupné bývanie 2005“.
Najsympatickejšia čitateľka – Spomedzi štyridsiatich šiestich prihlásených dám sa víťazkou súťaže o najsympatickejšiu čitateľku stala s počtom hlasov 757 Zuzana Bundzelová z Poruby.
Mestské dni – Jedným z kultúrnych vrcholov Prievidzských mestských dní bola prezentácia multimediálnej fresky - Vzbura prievidzských žien. Priamo v centre metropoly hornej Nitry v predstavení účinkovalo 45 členov Divadla „A“.
Paranormálny jav – Desaťročný René z Opatoviec nad Nitrou čitateľom Prieboja poodhalil svoju netradičnú schopnosť. Na svojom tele dokáže udržať železné predmety, ako mince či príbory. „Neviem to vysvetliť. Stačí, ak sa sústredím a ide to. Vydržím mať na sebe predmety aj pol hodinu,“ skonštatoval chlapec.
Deň polície – Pod týmto názvom sa uskutočnilo podujatie organizované prievidzskou mestskou políciou. Aj napriek tomu, že išlo už o tretí ročník, tento bol výnimočný. Po prvýkrát sa záchranné zložky stretli na letisku, aby deťom predviedli svoju prácu a zaujímavý program. Mnohých Prievidžanov vydesil v tento deň rev stíhačky Mig – 29, ktorý bolo počuť po celom meste.

Jún
Trest za vraždu – Krajský súd v Trenčíne uložil za násilnú smrť primátora Poltára 20 rokov jeho vrahovi 22-ročnému Filipovi L. 34-ročný podnikateľ Jozefa M. si za organizovanie lúpeže a obstaranie zbrane odsedí 11 rokov. Súd ich zaradil do najprísnejšej, tretej nápravnovýchovnej skupiny. Obaja odsúdení sa odvolali.
Ďalšia bytovka – V Nedožeroch – Brezanoch odovzdali do užívania už tretiu modernú bytovku. Dvadsaťštyri rodín sa nasťahovalo do ôsmych dvojizbových, šestnástich trojizbových a jedného jednoizbového bezbariérového bytu.
Chytili odsúdeného – Jedného z najhľadanejších Slovákov 55-ročného Vladimíra V. z Prievidze zadržali 1. júna v Brne. Najvyšší súd SR ho uznal vinným z pokusu o vraždu, podvodu, krivého obvinenia a nedovoleného ozbrojovania. Bol odsúdený na 11 rokov v tretej nápravnovýchovnej skupine.
Netradiční pasažieri - Pravidelným nedeľným vlakom z Bratislavy pricestovali nielen Deduško Večerníček, ale aj mnohé ďalšie rozprávkové bytosti. Nechýbali medzi nimi Danka a Janka, muška Svetluška, Maťko a Kubko či Tri svište. Cieľom ich cesty bol Bojnický zámok, kde sa s nimi mohli stretnúť návštevníci tejto národnej kultúrnej pamiatky.
Hladoval – Invalidný baník Pavel Pipíška držal štyri dni protestnú hladovku pred Sociálnou poisťovňou v Prievidzi. Týmto spôsobom chcel dosiahnuť prinavrátenie čiastočného invalidného dôchodku, spätné doplatenie finančných prostriedkov za trinásť mesiacov, ukončenie prieťahov súdneho konania v jeho prípade a preradenie do plného invalidného dôchodku.
Piaristický kostol- Po viac ako dvadsiatich rokoch sa začalo s rekonštrukciou fasády piaristického kostola v Prievidzi.
Parlamentné voľby – V predčasných voľbách do NR SR zvíťazila na hornej Nitre strana SMER – SD, druhú priečku obsadila SNS a po nej nasledovala SDKÚ-DS. Svoje ústavné právo využilo len 57,26 % oprávnených voličov.
Rekordman – Za dvadsaťštyri hodín zdolal 54-ročný Štefan Karak zo Zemianskych Kostolian desaťkrát po sebe Vtáčnik. Prešiel pri tom 140 kilometrov a prekonal prevýšenie 9 tisíc metrov, čo je viac ako výška Mount Everestu od hladiny mora.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 2. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 3. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 4. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 5. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 8. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 9. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 19 725
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 606
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 271
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 454
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 11 376
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 126
 7. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 10 950
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 894
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 127
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 934
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

FOTO: Novorodeniatka z hornej Nitry

Prinášame vám prehľad narodených detičiek z hornej Nitry. Ich fotky boli zverejnené v MY Hornonitrianskych novinách.

Padol ďalší rekord. V Trenčianskom kraji odhalili takmer 400 prípadov nákazy

Ide o pozitívnych ľudí identifikovaných klasickou cestou pomocou PCR testov.

Ilustračná fotografia.

Mŕtvy muž otvoril rakvu a vrátil sa domov

Takmer 500 náhlych a najmä tragických úmrtí zachytil v Čiernej kronike 1770 – 1900 z Nového Mesta nad Váhom a okolia Jaroslav Kukuča z Bošáce.

Posledná cesta zosnulých v minulosti

Druhú ligu chytal ako 43-ročný. Označili ho za iniciátora hráčskeho protestu

Receptom na futbalovú dlhovekosť však nebola povestná bošácka slivovica, ale niečo iné.

Vladimír Figura

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus na Orave: V sobotu zachytili 1600 pozitívnych prípadov (minúta po minúte)

Na Orave bol o celoplošné testovanie na Covid-19 opäť záujem.

Nemocnica v Nitre má 104 infikovaných zamestnancov

Reprofilizovaných je už 92 lôžok. Na Zobor zatiaľ preložili trinásť ľudí, ktorí potrebujú doliečenie.

Prípravy na Kysuciach v plnom prúde, testovať sa bude aj v reštaurácii či v kolkárni

Sme na jednej lodi, musíme sa zomknúť, hovorí starosta Čierneho.

Už ste čítali?