V jej útrobách doposiaľ zostali traja zo štyroch zavalených baníkov. Vzmáhacie práce aj vyšetrovanie príčin nehody stále pokračujú.
„K 7. decembru sme celkove odstránili 791 kubíkov materiálov, ktoré sa nachádzali v jednej z prievalových chodieb. Zostáva nám pätnásť metrov na spojenie medzi dvomi postupujúcimi pracoviskami. V tomto priestore nás čaká ešte asi šesť metrov k jednej hrádzi, čím bude celý uvoľnený. Predpoklad je, že v tejto časti by mohli byť aj pozostatky baníkov, ktorí pri tragédii v bani zostali. Či to tak naozaj bude, ukážu až nasledujúce dni,“ povedal pre Prieboj Stanislav Gurský, riaditeľ Bane Nováky. Podľa ďalších informácií sprístupnenie pásovej chodby, v ktorej sa rovnako predpokladá, že je zasiahnutá vytečenými alebo prievalovými materiálmi zo stenového porubu, bude možné len na základe odsúhlasenia štátnej banskej správy alebo obvodného banského úradu. Tento projekt je pripravený. Práce budú považované ako vzmáhanie havárie. V tejto časti musia urobiť definitívnu protiprievalovú hrádzu tak ako v predchádzajúcej chodbe, aby boli ľudia pri vzmáhacích prácach ochránení. „Časová postupnosť sa bude dať konkrétnejšie určiť až keď sa do chodby dostaneme,“ doplnil riaditeľ. Na odstraňovaní materiálov z chodieb v súčasnosti už väčšinou nepracujú záchranári, ktorí tam boli bezprostredne po nešťastí. Vystriedali ich pracovníci z rôznych postov, všetci však zo zamestnaneckej základne baní. Osádky boli viazané tým, že budú postupovať v maximálnej možnej miere a sú aj osobitne odmeňovaní.
Ako Stanislav Gurský ďalej povedal, našli dve časti tela, ktoré sú momentálne v kriminalisticko- expertíznom ústave v Bratislave. Na základe výsledkov DNA budú vedieť určiť o koho z hľadaných baníkov ide. Prípadné vyhlásenie obetí za mŕtvych spadá do kompetencie súdu. „K tomu treba podkladové materiály, ktoré sú spracovávané z našej strany, ale ako budú realizované ďalšie kroky i ako budú nasledovať časovo, to dnes naozaj ešte neviem povedať,“ dodal.
Na úseku ďalej normálne pracuje do päťsto ľudí. Nerobí sa len konkrétne na tomto stenovom porube, ktorý zabezpečoval ťažbu , kde fáralo aj s obslužným personálom asi 60 ľudí. Na otázku, či sa na inkriminovanom úseku bude v budúcnosti ťažiť, riaditeľ povedal: „Je tam obrovská uhoľná kapacita, denné ťažby sa boli okolo tisíc ton a stenový porub odrúbal prakticky asi 20 metrov. Odpoveď na to, či áno a kedy, dá vyšetrovanie. Opatrenia, ktoré budú stanovené inšpekciou, budú zrealizované a potom uvidíme akou formou sa budú zásoby rúbať.“ O priebežných výsledkoch vyšetrovania sa hovoriť nedá. Spracováva sa kompletná dokumentácia, ktorá je k dispozícii a stále sa dopĺňa.