Volebná kampaň v týchto chvíľach kulminuje. Nech je akákoľvek, všetko záleží od voličov. Nielen či sa na voľbách do samosprávy zúčastnia, ale aj komu dajú svoj hlas a aké aspekty ovplyvnili ich rozhodovanie.
V Prievidzskom okrese sa v sobotu 2. decembra o siedmej hodine otvorí 139 volebných okrskov v 65 volebných obvodoch. Oprávnení voliči budú voliť štyroch primátorov miest a štyridsaťosem starostov obcí, ako aj 447 poslancov do mestských a obecných zastupiteľstiev. O primátorské a starostovské stoličky sa uchádza 164 kandidátov. V siedmich obciach regiónu je rozhodnuté už teraz – za starostu kandiduje len jeden uchádzač o tento post.
Ako voliť?
Volič sa po vstupe do volebnej miestnosti, po preukázaní totožnosti a zázname v zozname voličov, dostane od členov okrskovej volebnej komisie prázdnu obálku s odtlačkom úradnej pečiatky obce alebo mesta. Prevezme si aj dva hlasovacie lístky – pre voľbu primátora alebo starostu a pre voľbu poslancov obecného alebo mestského zastupiteľstva. Potom vstúpi do priestoru, určeného na úpravu hlasovacích lístkov. Zakrúžkovaním poradového čísla kandidáta mu dáva svoj hlas.
Pozornosti voličov by nemal ujsť údaj, týkajúci sa počtu volených poslancov do zastupiteľstva. Na hlasovacom lístku zakrúžkuje poradové čísla kandidátov, najviac však toľko, koľko má byť v obvode zvolených. Napríklad v prievidzskom volebnom okrsku č. 28 budú občania voliť deviatich poslancov, takže na hlasovacom lístku môžu dať svoj hlas najviac deviatim kandidátom.
Po úprave hlasovacích lístkov ich občan vloží do obálky a tú vhodí do volebnej schránky.
Aj počas komunálnych volieb môže občan, ktorý sa zo závažných zdravotných dôvodov nemôže dostať do hlasovacej miestnosti, požiadať okrskovú volebnú komisiu, aby k nemu prišli jej členovia s prenosnou volebnou schránkou.
Čas sa kráti. O týždeň budeme poznať mená primátorov a starostov hornej Nitry, ako i poslancov, ktorí budú v zastupiteľstvách najbližšie štyri roky rozhodovať o budúcnosti miest a obcí. Ako dopadnú komunálne voľby, to záleží len od nás – voličov.