ávštevy v našo regióne.
Robert Fico sa na hornej Nitre stretol s predstaviteľmi základných odborových organizácií, ktoré sú na všetkých banských pracoviskách v prítomnosti Miroslava Gazdíka, najvyššieho predstaviteľa odborových organizácií. Prišli, aby podľa ich slov, zabezpečili čo najprofesionálnejšie vyšetrenie tragickej udalosti. Robert Fico: „Budeme rešpektovať to, čo povie obvodný banský úrad, ktorý sa bude zaoberať príčinami tragédie. Tak ako vláda SR prejavovala eminentný záujem pokiaľ išlo o záchranné práce v Bani Nováky, tak aj po tejto smutnej udalosti pokračuje jej interes, aby poznala, aká je situácia v tomto prostredí. Opätovne chcem zagarantovať a už som o tom hovoril s ministrom hospodárstva a ministerkou sociálnych vecí a rodiny, že všetko, čo je potrebné z hľadiska zabezpečenia pozostalých a ich rodín, bude urobené. Po tejto udalosti je však potrebné ďalej existovať. Dnes na stretnutí s odborármi sme došli k spoločnému záveru, že sú tu tri základné ciele, z ktorých ani jeden nie je prioritný a všetky sa navzájom prelínajú a podporujú.“ Ako ďalej povedal, je dôležité, aby v tomto regióne baníctvo pokračovalo ďalej. Vláda bude podporovať ťažbu tak, ako sa len bude dať. Aby bola v regióne práca a ľudia sa mohli zamestnať. Druhým cieľom je samozrejme, aby to bola bezpečná práca a o tom bola aj diskusia s odborármi. V novele Zákonníka práce je naplánovaný opätovný návrat k tzv. záväznému príkazu. Znamená to, že aj odbory a zamestnanci budú zohrávať väčšiu úlohu pokiaľ pôjde o podmienky a bezpečnosť pri práci. Tretí cieľ je, aby práca bola nielen bezpečná, ale aj primerane hodnotená, s prihliadnutím na hospodársky výsledok organizácie.
Fico doplnil: „Dnešné stretnutie považujem za veľmi dôležité, pretože chceme vedieť ako sa vyvíja atmosféra v spoločnosti po havárii. Takéto dianie totiž môže vyvolať rôzne pohyby.“
Miroslav Gazdík: „ Som rád, že sa premiér o problematiku zaujíma a myslím si, že aj keby nebolo tejto nešťastnej udalosti, záruka tu bola veľká. Život našich štyroch kolegov už samozrejme nič nevráti. Ani finančné ohodnotenie, ale chceme takýmito opatreniami predísť podobným udalostiam. Žiaľ, katastrofy sa v baníctve stávajú v poslednej dobe nielen u nás. To, čo povedal premiér je skutočne pravda, že chceme pomôcť tomuto odvetviu. V celej Európe dochádza k určitej renesancii v baníctve. Je dôležité si uvedomiť potrebu domácich surovín a významným prvkom je hnedé energetické uhlie, ktoré je pre energetickú bezpečnosť štátu dôležité. Celý tento región je previazaný na baníctvo dlhé desaťročia a predpokladá sa, že sú tu zásoby uhlia ešte na niekoľko desiatok rokov. Preto treba vytvoriť priestor, aby sme ho efektívne vyťažili. Samozrejme v podmienkach, ktoré budú zodpovedať štandardom bezpečnosti. Keď len jeden príkaz počas piatich rokov zachráni jeden život, tak to má zmysel. Je to pomoc pre zamestnávateľa i určitá istota pre zamestnancov. Budeme sa usilovať, aby Zákonník práce nadobudol účinnosť od 1.7. 2007. V neposlednom rade je to mzdová otázka. Treba povedať, že v baníctve nie sú mzdy až také, ako sa na prvý pohľad zdá. Zďaleka nenapĺňajú koeficient, ktorý tu bol pred deväťdesiatym rokom, keď sme mali v porovnaní s priemerným zárobkom v národnom hospodárstve koeficient 1,4. Dnes sme niekde na úrovni slovenského priemerného zárobku a v niektorých organizáciách aj pod ním. Je tu teda priestor, aby sme zasadli za rokovací stôl a hľadali s manažmentom východiská ako zabezpečiť nárast miezd pre ľudí, aby bolo vykompenzované riziko, ktoré táto práca prináša.“