Zdrojom nákazy má byť kozie mlieko z nesledovaného chovu.
Andrej Mihál, primár neurologického oddelenia nemocnice v Bojniciach: „V posledných dňoch sme prijali z jednej obce šesť ľudí, z ktorých sa u piatich už aj dokázal serózny zápal mozgových blán. Jeho vznik majú v rukách epidemiológovia. Predpokladáme, že je to z kozieho mlieka a výrobkov z neho.“
Pacienti sú z Lehoty pod Vtáčnikom, majú bolesti hlavy a vysoké horúčkovité stavy. Primár pokračuje: „Na základe toho robíme vyšetrenia, ktoré potvrdili, že ide o zápalový proces v oblasti mozgu a mozgových obalov. V spolupráci s infektológom sme nasadili intenzívnu liečbu. Pacienti sú u nás a liečime rovnako príčiny ako aj prejavy ochorenia. Komplikácie môžu byť veľké. Hospitalizácia je u nás za dobrých predpokladov asi desať dní, potom by mohli byť pacienti prepustení.“ Koncom týždňa však mali hlásených ďalších pacientov s rovnakými stavmi, preto v nemocnici očakávajú, že počet pacientov ešte narastie.
Gabriel Šimko, riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva: „Dostali sme avízo, že na neurologickom oddelení sú hospitalizovaní pacienti s podozrením na kliešťovú encefalitídu. Pracovníci epidemiológie v našom regióne vykonali šetrenie. Ide o šesť prípadov. Prvé príznaky mali títo ľudia začiatkom novembra, kedy prebehla prvá fáza ochorenia, bolesti hlavy, slabosť, mierne zvýšená teplota. Druhá fáza sa prejavila zhruba po siedmich až jedenástich dňoch. Vtedy u nich začala zimnica, teploty, zvracanie, čo bolo aj dôvodom hospitalizácie. Pôvodcom nákazy bola konzumácia surového kozieho mlieka, resp. čerstvého syra z jedného zdroja. Zdroj sa nachádza v Lehote pod Vtáčnikom. Podľa zistení je to súkromný chovateľ, ktorý chová kozy pre seba. Keď má mlieko naviac, predá tomu, kto príde. Nie je teda možné urobiť sumár odberateľov.“
Peter Zaťko, chovateľ vylučuje možnosť nákazy z mlieka od jeho kôz: „Moje kozy sú zdravé, od nich nikto nemohol ochorieť. Ja pijem kozie mlieko každé ráno a nič mi nie je. Prevárať ho nepreváram, to sa môžem aj kúpeného napiť. Robím aj syr a bryndzu. Vtedy je tepelne spracované. Denne sa o kozy starám, kontrolujem ich, či nemajú kliešte. Nenašiel som nič.“
Pokiaľ chovateľ nie je podnikateľ a mlieko predáva len náhodne z prebytkov, nie je zákonná povinnosť mať chov sledovaný veterinárom. V každom prípade je to však vhodné. Zdrojom kliešťovej encefalitídy je kliešť, prostredníctvom ktorého môže dôjsť k nakazeniu zvieraťa a tam sa dostáva do mlieka. Zápal mozgu vždy môže zanechať pri ťažšom priebehu trvalé následky. „V prípade organizmu, oslabeného z rôznych iných príčin, napr. zo srdca, pľúc, môže pacient i zomrieť. Momentálne je medzi pacientmi aj pani s trojmesačným bábätkom, ktorá dojčí. Dieťa muselo byť odstavené. Tiež je tu pacientka s iným vážnym ochorením, kde je podozrenie aj na kliešťovú encefalitídu,“ informoval Andrej Mihál.
Ľudia by teda mali dobre zvážiť, či konzumovať surové mlieko. Jeho prevarením sa totiž nebezpečie absolútne vylúči.