Racionalizácia v tomto smere je teda definitívne ukončená a mesto sa začalo venovať zlepšeniu výchovno-vzdelávacieho systému a rekonštrukcii budov. O tom, ako prosperujú prievidzské školy prvé mesiace po začatí nového školského roka, MY Hornonitrianske noviny informoval Milan Rybanský, vedúci odboru školstva MsÚ v Prievidzi.
Niekoľkokrát ste museli žiadať zvýšenie financií od Ministerstva školstva, nakoľko štátne dotácii nedokázali pokryť ani nároky na mzdy. Má v súčasnosti mesto dosť peňazí, alebo ste opäť museli pristúpiť k rozporovaciemu konaniu?
Po racionalizácii sme nastavili školy na režim normatívneho financovania. Avšak súčasný normatív pre nás nestačí. Spochybnili sme jeho výpočet a žiadali sme viac peňazí. Všetky analýzy ukázali, že máme pravdu a je nutné, aby sa normatív upravil. Ministerstvo školstva uznalo naše argumenty a po rozporovacom konaní dostali sme viac finančných prostriedkov. Dnes tak môžeme konštatovať, že mesto dokáže voči svojim školám a školským zariadeniam splniť všetky záväzky, ktoré mu vyplývajú z kolektívnej zmluvy.
V tomto školskom roku museli riaditelia škôl po prvýkrát podľa vyhlášky ministerstva školstva vypracovať správu o výchovno–vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach škôl a školských zariadení. Čo vyplynulo z týchto analýz a aké opatrenia ste prijali na odstránenie nedostatkov?
Slabé stránky v poslednom období sme zaznamenali jedine v kvalifikovanosti a odbornosti hlavne pri cudzích jazykoch, čo je zapríčinené tým, že kvalifikovaní učitelia odchádzajú na stredné školy a do iných rezortov, s lepšími platovými podmienkami. Nevýhodou našich škôl bola donedávna nízka úroveň práce s počítačmi zo strany vyučujúcich. Toto sa podarilo eliminovať účasťou pedagógov v projekte Infovek. V rámci posilňovania zručností v oblasti informačno-komunikačných technológií sme zakúpili na všetky základné školy interaktívne tabule a všetky materské školy dostali novú počítačovú techniku. Nedostatočný počet počítačov na školách sa postupne odstraňujú zapájaním sa do projektov napr. Digitálni štúrovci. Z projektov sa podarilo získať dve jazykové laboratóriá pre Základné školy na Ulici energetikov a Mariánska.
Na budovách škôl a školských zariadení sa podpísal čas. Ktoré opravy a investície ste v poslednom boli nútení realizovať na zabezpečenie ich riadneho chodu?
Ešte pred začiatkom školského roku sme investovali do rekonštrukcie striech ZŠ na Ulici Šafárika a na Rastislavovej. V MŠ na Ulici Benického sa okrem opravy strechy dnes realizuje aj rekonštrukcia budovy kvôli narušenej statike, v objeme 4 mil. korún.
Pred zimou boli ukončené i rekonštrukcie kotolní a regulácie kúrenia, čím by mali byť odstránené problémy s kúrením. Ďalšie peniaze z rozpočtu mesta putovali zakúpenie žalúzií pre ZŠ na Ulici Dobšinského.
Čo bude teraz prioritou v oblasti školstva v Prievidzi?
Teraz je nevyhnutné, aby sa školy a školské zariadenia pripravovali na čerpanie prostriedkov z európskych fondov a to najmä z operačného programu vzdelávanie. Odtiaľto budú mať šancu čerpať prostriedky na modernizáciu budov, na vzdelávanie a učebné pomôcky. Výzvy na tieto projekty sa budú podávať počas budúceho roka. Školy tiež budú musieť rozmýšľať ako zefektívniť školské jedálne, pretože mesto túto oblasť nedokáže z rozpočtu vykryť. –mik-