Streda, 19. máj, 2021 | Meniny má GertrúdaKrížovkyKrížovky

Smútok na hornej Nitre!

Takmer 60 hodín trvali intenzívne práce na záchrane štyroch nezvestných baníkov v bani Nováky.

(Zdroj: vrb)

Tí zostali dvesto metrov pod zemou po štvrtkovom závale. Napriek intenzívnym záchranným prácam v sobotu popoludní krízový štáb po fyzickej obhliadke miest prievalu skonštatoval, že nezvestní túto udalosť nemohli prežiť.
Štvrtok 16. november
Krátko pred ôsmou hodinou ráno v Bani Mládeže v Novákoch nastali hororové minúty. Na mechanizovanom stenovom porube siedmeho ťažobného úseku došlo v hĺbke dvesto metrov k prievalu nadložných materiálov. Udalosť sa stala v čase, keď sa jedenásť baníkov zdržiavalo ešte v prístupových chodbách. Siedmi stihli pred ničiacim bahnom ujsť, štyria zostali pod zemou. Okamžite bola stanovená havarijná komisia riadiaca všetky záchranárske práce. Záchranári Hlavnej banskej záchrannej stanice v Prievidzi za pomoci záchranárov z Novák a neskôr i Ostravy sa od tých chvíľ snažili dostať k nezvestným. Do Novák prišiel aj minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, kde bol až do nedele.

Večer baníci prichádzajú do nočnej zmeny so zmiešanými pocitmi strachu, očakávania, rešpektu, odhodlania. Nie je im do reči. Dúfajú, tak ako všetci, že je nejaká šanca na záchranu štyroch kolegov.
„S akými pocitmi idete dnes do práce?“ pýtali sme sa.
Roman: „S otrasnými, lebo som tam bol v noci. Odišiel som asi dve hodiny pred tým, ako sa to stalo. Už tam boli také nejaké príznaky, no mysleli si, že sa to ustáli. Nie je mi všetko jedno ísť tam dnes. Tých štyroch som poznal. Aké sú šance na prežitie? Podľa mňa minimálne. My sme mali podobný prípad, bahno nás zvalilo, ale bolo to v menšej intenzite. Konkrétne na tom mieste som však včera bol prvý raz. Stavali sme tam mašinu, mal tam byť robený prieskumný vrt. V tých miestach je stále veľa vody. V sobotu sa tam tiež robili nejaké prieskumné vrty, ale nebol som priamo na konkrétnom mieste.“
„Neviem, či sa toto dalo predpokladať. Baňa je už taká. Stratil som v nej otca. Mám obavy. Ale aj tak dúfam, že všetko dobre dopadne,“ hovorí ďalší z baníkov.

Vo štvrtok v neskorých večerných hodinách Stanislav Pavlík, riaditeľ Hlavnej banskej záchrannej stanice informoval:
„V súčasnosti záchranári robia prepojenie chodieb, aby bolo možné dostať sa do priestoru, kde predpokladáme, že by mohol byť voľný priestor. Časť zabezpečuje priestor pod oblasťou, aby neboli oni sami ohrození. Okolo polnoci predpokladáme prevŕtanie do samotného banského diela a preverenie situácie.“
Okrem kamery z banskej záchranky z Ostravy pozostávajúcej z monitorovacieho a vyhodnocovacieho zariadenia, majú akustické odpočúvacie zariadenie. Fára sa mimo zavaleného a jedného blízkeho pracoviska všade. Práce pokračujú. Navŕtaných je deväť metrov prepojenia. Práce skomplikovala znovu voda. Vo veľmi skorých ranných hodinách prichádza premiér Robert Fico s ponukou akejkoľvek potrebnej pomoci.
Piatok, 17. novembra, 9.30 hod.
Ľubomír Jahnátek informuje: „Z výsledkov, ktoré sme získali od záchranárov konštatujeme, že situácia sa začína komplikovať. Hrozí ďalší zával a naplnenie systému, čiže záchranárske práce sme museli rozdeliť do dvoch etáp. V prvej časti robíme systém zábran, aby nedošlo k prevaleniu novej vody a zaplaveniu ďalších chodieb, kde sa momentálne pohybuje asi dvadsať záchranárov a sú v rovnakom ohrození ako nezvestní. Druhá časť- v priestore, kde došlo k prierazu nadložia sa naakumuloval asi 80 metrov vysoký stĺpec vody, ktorý zatiaľ uzatvárajú spadnuté íly. Je teda riziko, že by sa mohlo podložie znova prelomiť. Aby sa tak nestalo, záchranári navŕtali 50 metrov dlhý šikmý vrt slúžiaci na odčerpanie vody. Komplikovaná situácia odďaľuje možnosť záchrany nezvestných. Veríme však, že žijú.“ Ako minister Jahnátek spolu s generálnym riaditeľom Hornonitrianskych baní povedal, v noci tiež navŕtali v mieste závalu dvadsaťmetrový prieskumný vrt, kde zaviedli monitorovaciu kameru a získané informácie vyhodnocujú. Zabudovali do neho aj snímače signalizujúce prípadné nebezpečenstvo pre včasné odvolanie záchranárov. Do zavalených priestorov chcú namontovať ťažkú techniku, pomocou ktorej by sa mohli skôr dostať k nezvestným. Hydrogeologická situácia sa začína stabilizovať. Peter Čičmanec sa vyjadril, že štyroch mužov sa zatiaľ nepodarilo lokalizovať, v hornej časti chodby však bolo dýchateľné množstvo vzduchu pre prežitie. Baníci, ktorých sme oslovili však jednoznačne povedali, že pri aktuálnych podmienkach by to bol zázrak, hoci by si ho veľmi želali. Tiež však tvrdili, že voda a bahno v tomto úseku presakovali už dlhšiu dobu, vďaka čomu v poslednú sobotu pred závalom robili prieskumy. Generálny riaditeľ vylúčil zanedbanie akejkoľvek povinnosti z ich strany. Zdôraznil, že príčinou je zrejme tektonická anomália. Svedčí o tom aj vytvorenie krátera nad miestom závalu s priemerom asi 11 metrov a hĺbkou približne 30 metrov, ktorý odhalil aj z povrchu voľným okom pozorovateľné sloje.
Podvečer oznámili prvé výsledky kamerových vyhodnotení. V mieste, kde sa nahrnuli naplaveniny, boli identifikované nohy človeka. Na základe konštatovania lekára rozsah poranení nebolo možné prežiť. Ďalších ľudí alebo časti tiel nelokalizovali. Zvukové ani pohybové senzory nezaznamenali nič. Riziko pre záchranárov zostáva stále vysoké. Práce teda nesledujú len záchranu nezvestných, ale aj záchranárov. Do akcie je ich pripravených zasiahnuť až 270.
Spojazdnili dopravník, ktorý značne urýchli doposiaľ ručné odstraňovanie nánosov a teda aj rýchlejší postup. Pátracia akcia po nezvestných baníkoch bude pokračovať ešte asi 24 hodín. Ich rodinám je prisľúbená akákoľvek potrebná pomoc.
S akými pocitmi dnes odchádzate z práce?
49-ročný Tóno: „Včera, keď sme sa to dozvedeli, to bolo horšie. Podobnú situáciu som zažil ešte v bani Lehota. Tam sme utekali pred vodou. Ľudia nadávajú na manažment, že dovolili, aby k takejto udalosti došlo. Robil mi tam kamarát.“
Na margo toho generálny riaditeľ poznamenal, že niekedy je lepšie, keď voda vyteká. Nekumuluje sa a nevzniká veľký tlak.
14- ročná Zuzana: „Čakám na bratranca. Mám o neho strach. Robí síce v inom úseku, ale aj tak mám strach.“
Ján: „Nikto nie je nadšený z toho, čo sa stalo. Baníci chodia s obavou. Nie je to nič ružové. Mulina a brečka išla po pásoch už asi týždeň. Podľa mňa je už nulová šanca na záchranu.“
Z nájdených končatín odobrali vzorky DNA, ktoré spolu s genetickým materiálom detí nezvestných poslali na identifikáciu do kriminalistického expertízneho ústavu. Tým budú môcť identifikovať potvrdenú obeť nešťastia, čo by mohlo byť do 48 hodín. Pokračujú v sanácii krátera, ktorého hĺbka sa zväčšila. Priestor okolo neho je ohradený a strážený.
Robert Kaliňák priniesol špeciálnu kameru s infravidením, ktorá sa zmestí do prieskumného vrtu a pomôže lepšie zmapovať potrebný priestor.
Vodca záchranárov 35-ročný Ladislav Zelinka : „Robíme všetko pre to, aby sme nezvestných baníkov buď zachránili alebo minimálne dostali von. Odstraňujeme následky prievalu. K tomu, či chlapi dolu majú ešte šancu, sa vyjadrovať nebudem. V podzemí robím dvadsať rokov a strach? Človek si na nebezpečie zvykne. A tu sme nemali takýto prieval asi od šesťdesiatych rokov. Momentálne odstraňovacie práce postupujú plynule, v podzemí máme štyroch ľudí. Jedného z nich sme našli. Ďalší traja sa nachádzajú v inej chodbe. Vôbec neviem povedať, kedy sa k nim dostaneme. Riziko prievalu je stále, preto si aj sami pre seba robíme ústupovú cestu. Ťažko sa o tom všetkom hovorí. Niečo sa dá predvídať, niečo sa stane náhle. Do zásahu ideme vždy s odhodlaním.“
Ladislav Zelinka sa odchádza umyť a oddýchnuť si. Čas ukrajuje prvé sobotné minúty.
Sobota, 18. november
Dopoludnia krízový štáb oznámil nález ďalších častí tela. Ruky, trupu bez pánvovej oblasti a časť hlavy. Bohuš Sliacky, prednosta Obvodného banského úradu v Prievidzi a Rastislav Januščák, vrchný technicko – obchodný riaditeľ HNB boli v podzemí s prieskumným tímom a popoludní skonštatovali: „Boli sme tam traja. Prešli sme časti banských diel, podarilo sa nám dostať asi dvadsiatimi metrami chodby, ktorá je zaplavená nánosmi hrúbky jeden a pol metra. Potom sme sa dostali do časti, ktorá bola zničená nánosmi bahna. V ďalších metroch klesal kyslík a našli sme chodbu, ktorá bola absolútne zavalená a zaplavená až po strop. Pohyb masy bol veľmi rapídny a silný. Hlavný nával sme zistili v časti, kde boli traja baníci. Dynamika procesu strhla zariadenia, presunula ich do spomínanej oblasti a vytvorila úplnú zábranu s tým, že bolo jasne vidieť aj deštrukciu banského diela. Z toho, ako vyzerajú zbytky technologických zariadení, je malá pravdepodobnosť, žeby ľudský organizmus vydržal takú mechanickú deštrukciu, vzhľadom na to, že pevné zariadenia ju nevydržali. S poľutovaním musíme skonštatovať, že takýto stav nemohol nikto prežiť.“

Prieskum ukázal, že druhá komora bol zaplavená skôr mäkšími materiálmi. Prieskumníci sa dostali len po roh komory a vizuálne zistili, že celý priestor chodby je zaplnený materiálom. Sú tam zbytky technologického zariadenia, drevo, poodtŕhané prepravníky, skaly. Aj táto priechodná chodba, kde museli prekonať jeden a pol metrovú vrstvu blata, je až po strop obalená blatom. To znamená, že celá až po strop bola zaplavená blatistým ílom, vodou. Nezostal tam teda absolútne žiadny priestor pre dýchanie“
O zistených skutočnostiach štáb informoval rodiny so zabezpečením lekárskej pomoci. Tiež ich ubezpečili, že o všetkých činnostiach, ktoré sa budú ďalej robiť, ich budú informovať. Podľa dohody bude z každej rodiny komunikovať vždy jedna osoba. Potom prídu na rad sociálne a právne dohody.
Čo bude ďalej?
Minister prisľúbil, že krízový štáb bude o postupe prác naďalej informovať. Zamerané budú na dohľadanie nezvestných s tým, že prvý úsek by mal byť vyčistený o 2-3 týždne a vyčistenie takmer 400 metrov dlhej chodby bude trvať dva až tri mesiace.
Na prácach budú stále pracovať záchranári s riadením havarijnej komisie. Podľa slov Petra Čičmanca po vyčistení urobia dôkladný hydrogeologický prieskum a všetky opatrenia, aby už k prievalom nedochádzalo. Na základe analýzy vyšetrovania za asistencie nezávislých odborníkov zhodnotia situáciu a rozhodnú sa, akým spôsobom tento dobývací blok uzavrú. Zostali v ňom zásoby uhlia, ale je veľmi malá pravdepodobnosť, že by ťažba pokračovala v pôvodnej chodbe.
Bohuš Sliacky povedal: „Vzhľadom na to, že doteraz sa všetci podieľali na riešení krízovej situácie, nebola zatiaľ riešená otázka vyšetrovania. V pondelok sa však začína nehoda riadne vyšetrovať.“

Baníci hovoria, že tí, čo stihli ujsť, niečo počuli. Nečakali, vzali nohy na plecia. Tí, ktorí to neprežili, sa vraj ešte chceli pozrieť, čo to bolo. Možno videli. Ale nikomu to už nepovedia. Bolo to posledné a tajomstvo si odniesli navždy. Katarína VRÁBLOVÁ

Po uzávierke: V nedeľu krízový štáb po obdržaní výsledkov testov DNA identifikoval prvú potvrdenú obeť Jozefa Néčeyho.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť. Oplatí sa počkať?
 2. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 3. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku
 4. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 5. Prečo je májová bryndza najlepšia? Hovorí za ňu zloženie
 6. Špičková rodinná dovolenka na Slovensku
 7. Firmy požadujú väčšiu flexibilitu
 8. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 9. Prekvapia hokejový svet? Slovensko ide na šampionát s mladíkmi
 10. Viete, ako dlho trvá stiahnuť 3 GB v 5G sieti?
 1. Špičková rodinná dovolenka na Slovensku
 2. Firmy požadujú väčšiu flexibilitu
 3. Prečo je májová bryndza najlepšia? Hovorí za ňu zloženie
 4. FAVI tento rok plánuje expanziu na 10 ďalších trhov
 5. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 6. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 7. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 8. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť
 9. Prekvapia hokejový svet? Slovensko ide na šampionát s mladíkmi
 10. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 1. Tajná komunita, v ktorej nakupujete so zľavami až do 80% 15 158
 2. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel 9 132
 3. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 8 316
 4. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 7 290
 5. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 6 950
 6. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 6 095
 7. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť 5 903
 8. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 5 650
 9. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite 5 649
 10. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí 4 556
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Pilotný projekt Biojazda.sk testuje ekologický pohon kamióna na 100 % bionaftu.

Na cesty vyrazil kamión, ktorý sľubuje zníženie emisií „zo stovky na nulu v sekunde“.

15 h
Zaplavená cesta v Prievidzi.

Štyridsaťpäť profesionálnych a 234 dobrovoľných hasičov likvidovalo v pondelok (17. 5.) večer a v utorok nadránom v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) následky vytrvalého dažďa.

15 h
Polícia. Ilustračné foto.

Trest odňatia slobody až na tri roky hrozí 52-ročnému Handlovčanovi, ktorý sa mal vyhrážať zabitím svojej bývalej družke a mal ju i fyzicky napadnúť.

16 h
Ilustračné foto.

Vo Valaskej Belej pomáha so separáciou odpadu nová technika. Na jej nákup obec získala dotáciu.

23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Majiteľ budovy ich chce nahradiť.

20 h

V obci pomáhajú hasiči aj vojaci, na mieste je aj premiér Eduard Heger.

17 h

Dedinčania majú za sebou katastrofické popoludnie aj noc. Odstraňujú následky povodne.

21 h

Hladina vodných tokov nebezpečne stúpa.

17. máj

Už ste čítali?