V minulých dňoch vydali svoj druhý CD album, ktorý obsahuje štrnásť originálnych piesní. Názov zboru je odvodený od názvu miestneho kostola, zasväteného patrónovi sv. Jakubovi.
Keď sa prenesú do začiatkov, vidia, ako po prvýkrát vystúpila v kostole skupinka šiestich dievčat s gitarou, kde zaspievali niekoľko mládežníckych piesní. Postupne sa pridávali ďalšie devy i pár chlapcov. Piesne, ktoré spievali, boli väčšinou z kresťanských mládežníckych spevníkov a známych gospelových formácií. Asi o rok neskôr program obohatila sestra Klára z Kláštora sv. Vincenta v Nitrianskom Pravne. Spolu s ňou sa, ako vravia, odvážili prvý raz vystúpiť mimo svojej obce na festivale kresťanskej hudby vo Veľkej Lehôtke. Sprevádzania na syntetizátore sa zhostila Zuzka Smiechová a Michal Ošvát. Postupne k piesňam pridávali svoje ja.
Dnes už spievajú iba vlastné skladby. Ich tvorbe sa absolútne venuje Katarína Ošvátová, ktorá zároveň tvorí aj akési srdce zboru. Hovorí: „Prvú pieseň sa mi podarilo zložiť asi dva roky pred vydaním prvého CD, teda v roku 2000. Všetky piesne sú vyjadrením toho, čo prežívam vo svojom vnútri, môjho vzťahu k Bohu. Textom aj hudbou sa snažím opísať to, ako vnímam nielen ja, ale každý veriaci človek nekonečnú Božiu lásku a vyslovujem vďaku za to, že je súčasťou môjho života. Inšpiráciu nachádzam v bežnom živote. Napríklad pieseň „Nezhadzuj svoj kríž“ vznikla v ťažkom životnom období, aké má asi každý človek. Je akýmsi symbolom toho, že všetko na zemi má svoj význam, aj utrpenie. Na druhej strane piesňou „Svadobná“ som sa snažila urobiť radosť mojej dcére a jej manželovi, ktorým sme ju spievali na ich svadbe.“
Prvé CD s názvom „Si môj pastier“ vydali v roku 2002. Pomáhala im sestra Klára a obsahuje štrnásť vlastných pesničiek. Niektoré boli zaradené i v internetovej gospelovej hitparáde. No najväčší úspech bola účasť v Gospelparáde jedného obľúbeného rádia, kde celých štrnásť týždňov súťažili s piesňou „Pokánie“.
V uplynulých dňoch na nedeľnej omši predstavili i svoje druhé CD pod názvom „Si moje svetlo“. Počet piesní je zhodný s prvým, no prípravy na jeho nahrávanie boli komplikovanejšie. Sestra Klára, opora zboru, totiž odišla na nové pôsobisko do Nitry. Réžie sa teda ujal Michal, ktorý zároveň urobil aj aranžmány k všetkým piesňam.
Katarína pokračuje úvahou nad rozdielmi oboch albumov: „Piesne sú žánrovo podobné. Myslím si, že rozdiel je iba v tom, že druhé CD je už nahrávané na kvalitnejšom nástroji a aj „klávesák“ Michal dospel. V čase nahrávania prvého albumu mal iba dvanásť rokov. Hudba je obohatená o flautu Sandry Lilekovej. Hrou na akustickej gitare a svojím spevom dielo oživil Marek Kotian.“
Okrem nedeľných sv. omší oživuje zbor sv. Jakuba rôzne slávnostné udalosti ako prvé sväté prijímania, birmovky, svadby. V minulom roku sa prezentovali v evanjelizačnom pásme v rôznych farnostiach našej diecézy, ktoré zorganizoval farár Štefan Machaj.