Avizované zvýšenie cien energií a riešenie ekologických záťaží však môžu byť pre NCHZ v budúcom roku kritické. Aj tieto slová odzneli na sobotňajšej tlačovej besede, ktorej cieľom bolo informovať aj o budúcnosti NCHZ po zmenách v orgánoch spoločnosti.
Majoritným vlastníkom NCHZ je 1. garantovaná, ktorej akcionári dali Igorovi Rattajovi mandát riešiť za využitia manažérskeho, právneho a finančného zázemia skupiny J&T situáciu firiem, patriacich 1. garantovanej, s cieľom stabilizovať ich. Nové vedenie už realizovalo v podniku hĺbkový audit na základe ktorého pripravuje zmeny s cieľom zabezpečiť nielen stabilitu, ale dlhodobo udržateľný rozvoj spoločnosti.
„Akcionárske zmeny, boje o ovládnutie fabriky a problémy 1. garantovanej ovplyvnili vývoj NCHZ, ktorý vyvrcholil hrozbou cross defaultu. Vstup manažérov J&T do 1. garantovanej a následne do orgánov NCHZ priniesol stabilizáciu pre banky i obchodných partnerov a podnik je opäť silným a atraktívnym partnerom,“ povedal na tlačovke Igor Rattaj, predseda predstavenstva NCHZ a partner skupiny J&T. Rezervy chemičky vidí I. Rattaj najmä v tom, že „fabrika sa v posledných desiatich rokoch správala ako bezprízorné dieťa, behala od majiteľa k majiteľovi, nebola jednoznačne vydefinovaná stratégia. Vyrástla na ulici, jestvuje v nej množstvo obchodných vzťahov, na ktorých by sa dalo ušetriť.“ Za druhú závažnú oblasť považuje manažérsku reštrukturalizáciu, nakoľko firma nemá modernú štruktúru riadenia. „Od nového roku chceme v chemických závodoch nabehnúť na nový model riadenia spoločnosti. Fabrika je kolos, ktorý sa nedá otočiť zo dňa na deň.“
Avizované zvýšenie cien energií na budúci rok by pre NCHZ znamenalo ročné zvýšenie nákladov minimálne o 270 miliónov korún. Firma ich nedokáže vykryť ani z historicky najvyššieho zisku očakávaného v tomto roku. Napriek stabilizácii vo firme by takéto zvýšenie nákladov bolo pre ňu likvidačné. Okrem opatrení, týkajúcich sa úspor energií pripravuje vedenie spoločnosti niekoľko alternatív riešenia vzniknutej situácie. Druhým kritickým bodom pre NCHZ je ekológia. Napriek tomu, že za posledné roky investovali do ekológie viac ako sto miliónov korún, lividácia starých ekologických záťaží si vyžiada ďalšie nemalé náklady. Vzniknú aj pri aplikácii novej európskej chemickej legislatívy (REACH), ktorá predpokladá povinnú certifikáciu všetkých chemických výrobkov v autorizovaných laboratóriách.
„Zámer vlády odstrániť staré environmentálne záťaže do roku 2013 je reálny, pokiaľ bude na tento účel možné využiť aj prostriedky zo štrukturálnych a kohéznych fondov Európskej únie,“ povedal Ľuboš Beňo, generálny riaditeľ NCHZ.