S dcérou začneme v sobotu popoludní a do pondelku rána sme hotoví,“ smeje sa prievidzskí hodinár Ladislav Švercel a so smiechom dodáva: „Ale mne to vôbec nevadí. Mne sa to dokonca páči, najmä v lete.“
Deti problém s posunom majú
„Keby to bolo v mojej moci, časový posun by som absolútne zrušila,“ rozhorčene hovorí Jana Mäsiarová, detská lekárka a pokračuje. „Deťom sa časovými posunmi vážne narúša ich režim, biostereotyp. Večer nemôžu zaspať, ráno vstávajú buď veľmi zavčasu alebo sa im nechce vstávať. Sú podráždené, nervózne. Tým je v podstate ovplyvnená ich celodenná pohoda, čo má negatívny dopad na fyzickú aj psychickú výkonnosť, sú náchylnejšie na ochorenia.
Zmena času zo zimného na letný a naopak je u nás neustále pretriasaná a neraz odborníci hovoria o jeho úplnom zrušení. Nie sme však jedinou krajinou, kde si ľudia prestavujú hodiny dvakrát za rok. Zmenu času využíva väčšina členských štátov Európskej únie, USA, Rusko a ďalšie krajiny.
A čo ostatní?
Zmena času zo zimného na letný spôsobuje problémy majiteľom barov, ktoré majú otvorené dlhšie ako do 2. h ráno. Strácajú totiž hodinu tržieb a pre návštevníkov to znamená možnosť baviť sa utrácať o hodinu kratšie. Naopak zmena na zimný čas prináša výhodu. Potvrdil to i Ladislav Idranyi prevádzkovateľ jednej z prievidzských diskoték: „Horšie by to bolo, keby sme mali nejakú veľkú akciu a vtedy by sme mali problém ako vyplatiť účinkujúcich.“ Starosti s novým časom nepotvrdil ani dopravný riaditeľ SAD Prievidza Pavel Pařízek. „V tomto čase nepremávajú žiadne naše autobusy. Čas sa nám automaticky prehodí aj na strojčekoch na lístky,“ konštatuje P. Pařízek. Zaujímalo nás ako je to s hodinou „navyše“ v podnikoch s nepretržitou prevádzkou. Jedným z nich je aj NCHZ. Podľa tamojšieho oddelenia práce a miest to problém nie je. Ľudia sú zvyknutí z uplynulých rokov. Je to ošetrené aj v softvéri. Tí, ktorí robia deväť hodín v danej zmene, ich majú aj zaplatené.
Keďže zmena sa deje zo soboty na nedeľu, veľa najmä starších ľudí si zabudne pretočiť čas následkom čoho je, že v nedeľu prídu na omšu o hodinu skôr. Hodinky či budík je dobré nadstaviť už pred spaním. Vyhnete sa tak meškaniu či skorým príchodom.
Trochu z histórie
Letný čas na území Slovenska platil od roku 1916 do roku 1918 a aj v rokoch 1940 až 1949. Po tridsaťročnej prestávke je od roku 1979 letný čas zavedený každoročne. Jedným z dôvodov tohto opatrenia je úspora elektrickej energie, pretože v pracovnom čase sa lepšie využíva prirodzené denné svetlo. Už v roku 1784 o tom hovoril Benjamin Franklin, ale prakticky sa zmena z letného času a naopak začala uplatňovať vo viacerých európskych krajinách až počas prvej svetovej vojny. Podľa niektorých vedeckých tímov však striedanie zimného a letného času neprináša želaný efekt, pretože výpadok z prirodzeného rytmu vyvoláva poruchy koncentrácie a znižovanie pracovnej výkonnosti. Mnohí odborníci dnes tvrdia, že ekonomické úspory, ktoré mal letný čas prinášať, nie sú také výrazné, ako sa očakávalo
Nezabudnite
V nedeľu 29. októbra si ručičky hodiniek o 3. hodine ráno posunieme späť na 2. h stredoeurópskeho času. K letnému času sa vrátime 26. marca budúceho roka.