Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Vráťte mi, prosím, dieťa!

„... v žiadnom prípade nebojujem proti súdu. Naopak. Som v situácii, kedy s obrovskou nádejou a dôverou čakám na súd a spolieham, že tam sa konečne dovolám spravodlivosti."

„... v žiadnom prípade nebojujem proti súdu. Naopak. Som v situácii, kedy s obrovskou nádejou a dôverou čakám na súd a spolieham, že tam sa konečne dovolám spravodlivosti. Nebojujem ani proti detským domovom. Proti sestričkám a zamestnancom v detskom domove, ktorí sa obetavo o deti starajú, absolútne nič nemám. Viem, že opustené deti musia byť v detských domovoch. Ale bojujem proti mašinérii, úradom, pre ktorých deti sú ako pre chyžnú bielizeň, pre pekára rožky. Kolónka. Úradníčka, ktorá mala najvyššiu moc v mojom prípade, sa k nám nikdy neprišla pozrieť a nikdy ma s Adamkom nevidela.“
Soňa Magdolenová pracovala dvadsať rokov ako vychovávateľka. Celý svoj život venovala „cudzím“ deťom. Na vlastné súkromie akosi nezostal čas. Keď vlani v septembri zrušili domov mládeže, zostala bez práce. Práca s deťmi a mládežou bola vždy vlastne jej životom. Preto uvítala s nadšením možnosť pracovať ako profesionálna matka v Centre sociálnej pomoci (CS ) Bojnice.
„Zdalo sa mi nádherné, keď som si domov priniesla 6-týždňového Adamka. Myslela som si, že som našla to najúžasnejšie zamestnanie. Neprekážalo mi zmeniť celý svoj život, všetko prispôsobiť dieťatku. Rovnako sa tešili moji rodičia, sestra, jej deti s rodinami. Všetci sme nadšene a s láskou prijali drobčeka do našej rodiny.“
Soňa však veľmi rýchlo zistila, že profesionálna mama sa nedá brať len ako zamestnanie. Je nemožné citovo sa nenaviazať na bábätko. Veľmi ťažko niesla jeho nakrúcanie a fotografovanie do ponukových katalógov(?). Nikdy predtým netušila a nikto ju o tom ani neinformoval, že deti sú prostredníctvom nich ponúkané potenciálnym adoptívnym rodičom. Celkom ako tovar zo zásielkovej služby. „Koncom marca ma vydesil príchod prvých žiadateľov o adopciu. Každé nové zamestnanie je v začiatkoch ťažké, snažila som sa to zvládnuť, všetci ma uisťovali, že si časom zvyknem. Nezvykla som si. Chlapček bol vtedy u mňa len dva mesiace. Keby si ho tí mladí manželia boli vzali, asi by som sa ešte snažila presvedčiť samu seba, že mu v mladej rodine bude dobre. Dieťatko má však problematickú rodinnú anamnézu. Naopak mňa, ako plynul náš spoločný život, s ním spájalo čoraz silnejšie puto a predstava možného odlúčenia ma napĺňala stále väčšou úzkosťou a strachom. Stávala som sa mu skutočnou mamou a stále viac cítila aj jeho naviazanosť na mňa. Bábätku nie je možné vysvetliť, že treba zachovať odstup, že je u mňa dočasne, že raz bude musieť odo mňa odísť. O bábätko sa treba len dňom i nocou starať, milovať ho a nikto nemôže zabrániť tej obrovskej citovej väzbe, ktorá medzi nami vznikla. Už v apríli som preto požiadala riaditeľa CSP o rozhovor, v ktorom som mu popravde povedala, že hĺbka môjho vzťahu s Adamkom ďaleko presahuje hranice profesie. Že ho chcem adoptovať. Žiadala som ho o radu, aké kroky musím preto urobiť. Bohužiaľ, mi vtedy podal nesprávne informácie. Ako profesionálna matka ho vraj nemôžem adoptovať, lebo neexistuje adopcia konkrétneho dieťaťa. A ak to aj začnem vybavovať, o dva roky mi pridelia celkom iné dieťa. Zároveň ale povedal, že vzhľadom na diagnózu si ho nikto nevezme. Po roku bude preradený na pestúnsku starostlivosť, čo považoval pre nás za vhodnejšie. V tomto duchu som sa potom viackrát rozprávala aj s hlavnou sestrou a sociálnou pracovníčkou CSP. Všetci vedeli, že mám o Adamka skutočný a trvalý záujem,“ pokračuje Soňa a v očiach jej vidno bezmocnosť, sklamanie i zradu pomiešanú s odhodlaním. S jej prácou, ako vraví, boli veľmi spokojní. Mala dokonca prísľub, že po získaní Adamka, „dostane“ do starostlivosti ďalšie dieťa a zostane zamestnaná v CSP. „O tom, že na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Trenčíne išli informácie, že o Adamka nikto nemá záujem a že ho preto ponúka po celom Slovensku, či dokonca pripravuje zahraničnú adopciu, som nemala ani potuchy,“ hovorí doslova s hrôzou. Jej dôveru utvrdzovali aj dostupné informácie z materiálov nadácie Návrat, že bábätko by malo z profesionálnej rodiny odísť do osvojiteľskej rýchlo, v priebehu 2-3 mesiacov. Ak sa to nepodarí, je preň lepšie zvažovať jeho zotrvanie v profesionálnej rodine a jej prerod na pestúnsku, či osvojiteľskú.
Idylka sa rozplynula
Dni ubiehali ako voda. Soňa s Adamkom vytvorili zohratú dvojicu. Šťastie a spokojnosť z nich vyžarovali doďaleka. Niekoľkokrát si Soňa vyslúžila uznanie, že jej starostlivosť je nadštandartná. Keď boli spolu už sedem mesiacov, idylka sa rozplynula. Telefonát sociálnej pracovníčky, že u riaditeľa sú záujemcovia o adopciu „jej“ dieťatka, ktoré má do dvadsiatich minút prichystať, bol ako rana do hlavy. V tej rýchlosti nedokázala rozmýšľať. „Po tomto stretnutí som tri dni zháňala riaditeľa, zúfalo som to chcela nejako zastaviť. No nevedela som čo robiť, za kým ísť. Nič som nechcela urobiť za jeho chrbtom. Keď sa mi koncom júla 2006 konečne podarilo s ním stretnúť, dal mi ďalšiu nesprávnu informáciu. So žiadosťou o adopciu ma poslal na ÚPSVaR do Trenčína a nie na Okresný súd v Prievidzi,“ pokračuje a v mysli prežíva zmienené chvíle.
Posledný júlový deň so žiadosťou a srdcom na dlani prišla Soňa, ako hovorí, do Trenčína za kompetentnou pracovníčkou a verila, že proces zastaví a čakajúcemu páru ponúkne iné dieťa. V detských domovoch ich je predsa toľko. Nie sú naviazané na určitú osobu a čakajú na lásku. Nádejala sa tiež, že jej poradí, aké náležitosti si má k adopcii vybaviť, aby bolo všetko administratívne v poriadku. Verila, že nakoľko orgán určený na ochranu dieťaťa môže poradie žiadateľov zmeniť, ak je to v jeho záujme, bude tak aj postupovať. A čo môže byť pre dieťa lepšie, ako ho nechať v rodine, ktorú už sedem mesiacov má, dobre v nej prospieva, je tam šťastné, rodina ho miluje a chce si ho adoptovať.
Napriek tomu všetkému kompetentná rozhodla inak. Žiadosť vôbec neprijala. Navyše Soňu presviedčala, že ako profesionálna matka nemá právo dieťa adoptovať. Čo však zákon nezakazuje, to povoľuje. A adopciu u profesionálnych matiek nezakazuje. „Nepochopiteľne uprednostňovala nových žiadateľov, ktorí poznali Adamka len z 10-minútovej návštevy, vyzdvihovala dôležitosť poradovníka nad záujem dieťaťa. Po sedemmesačnej nepretržitej starostlivosti som si musela vypočuť kruté vety ako „vy ste nič, vy ste len zamestnanec“, „tu musia ísť city bokom“, „to by každý mohol takto ľahko prísť k dieťaťu“ a podobne,“ hovorí rozhorčene aj smutne Soňa.
Zákon ukladá povinnosť chrániť záujem dieťaťa a dáva tiež možnosť nechať ho v rodine, na ktorú si zvyklo a považuje ju za svoju. Až na okresnom ÚPSVaR v Prievidzi konečne dostala správne informácie, tlačivá. Hneď na druhý deň ich odoslala Okresnému súdu v Prievidzi aj na ÚPSVaR Trenčín. Týmito prieťahmi sa stalo, že žiadosť manželov - žiadateľov bola podaná o jediný deň skôr. Na súde sa ocitli dve žiadosti na jedno dieťa. Tú Soninu však v Trenčíne podľa nej v tom čase ignorovali.
Ťažké zoznamovanie sa
„Po tomto rozbehol úrad v Trenčíne nevýslovne krutý postup pri zoznamovaní dieťatka s novou rodinou,“ pokračuje a dodáva, že podľa nej bol porušený zákon v mnohých aspektoch. Podľa zákona pri zoznamovaní sa s novými žiadateľmi má byť prítomná osoba, ktorá sa dovtedy o dieťa starala a zoznamovanie sa musí uskutočňovať v prostredí dieťaťu blízkom. „Toto sa v Adamkovom prípade vôbec nedodržiavalo. Musela som ho odovzdávať ako balík,“ s plačom na krajíčku pokračuje profesionálna matka a popisuje ďalšie peripetie spojené s čoraz častejšími, necitlivými a dlhší čas trvajúcimi návštevami dieťatka u záujemcov z východu republiky. Adamko vraj predtým nikdy nebol chorý. Z návštevy ho priviezli pochudnutého, prechladnutého, jeden raz so zapareninovými pľuzgiermi na zadočku, s hnačkou. Ako však zdôrazňuje, najhoršie boli príznaky psychickej traumy: neustály plač, nechutenstvo, zvracanie, ustrašené pohľady... Preto navrhla stretnutie manželov s Adamkom u nej v byte, aby ich vnímal ako každú inú návštevu, ktoré znáša dobre a nepoznačilo by ho to.
„Celé toto obdobie som prežívala s pocitom bezmocnosti a veľkého strachu o neho. Dávala som Adamka do poriadku medzi návštevami, zabezpečovala mu domácu pohodu. No vždy, keď sa už začínal upokojovať, vytrhli ho z rodiny ďalším presunom. V tejto situácii a pod veľkým tlakom som si doplnila všetky náležitosti, doklady, absolvovala psychologickú prípravu k adopcii a stala sa tak aj administratívne rovnocennou žiadateľkou.
Opäť v detskom domove
Koncom augusta mi priniesli prepracovanú pracovnú zmluvu a dva dni pred návratom Adamka z 11-denného pobytu u žiadateľov, ma navštívil riaditeľ CSP a doručil mi oznámenie, v ktorom mi oznamoval, že dňom 24. septembra odoberá Adamka z mojej starostlivosti a umiestňuje ho do skupiny v detskom domove, kde zotrvá až do súdneho pojednávania ktoré je stanovené na 24. október. Napokon list obsahoval informáciu, že po vyčerpaní dovolenky mienia so mnou rozviazať pracovný pomer. Podľa mojej právničky oznámenie nespĺňa náležitosti výpovede. Pri tomto postupe nikto nebral ohľad na to, že Adamko nežil v detskom domove, ale v rodine. Títo ľudia ho nepoznali, nemohli o ňom podávať informácie. Dieťa nebolo na takúto manipuláciu zvyknuté, zraňovalo ho to, traumatizovalo. Rozprávala som sa aj so zástupcom riaditeľa ÚPSVaR v Trenčíne. Vysvetľovala som mu, že profesionálne rodičovstvo je veľmi zlá forma. Že nemôžu uzákoniť zamestnanie, konkrétne profesionálne rodičovstvo a potom ho sami znevažovať. Aby som si ja ako profesionálny rodič musela vypočuť, že to robím za peniaze. Že to sa to stará o dieťa, keď mi štát všetko dá. Ja som zástupcovi riaditeľa povedala, že mi pripadá, že profesionálne rodičovstvo je zdegradované na úroveň prostitúcie. Keby mi právom vykrikovali, že to robím za peniaze, tak by som o Adamka takto nebojovala. Všetka táto špina sa na mňa leje práve od chvíle, odkedy ho chcem adoptovať a starať sa o neho za vlastné. Budem bojovať aj za zmenu zákona. Pretože predsa nie je možné týrať ani deti ani profesionálnych rodičov. Za prvoradú zmenu považujem dať do zákona skutočnosť, ak má profesionálny rodič záujem dieťa adoptovať, mal by mať prednosť pred všetkými poradovníkmi. Nie je predsa najviac v záujeme dieťaťa, aby zostalo v rodine, ktorú považuje za svoju? Zástupca mi povedal, že v takom prípade by sme takmer o všetkých profesionálnych rodičov prišli, všetci by si tie deti adoptovali. Čo je teda účelom, o čo ide: mať profesionálnych zamestnancov alebo mať deti v rodinách?,“ uzavrie túto časť Soňa. Celý rozhovor uzatvára: „Viem, že si po dlhšom pobyte na nových ľudí zvykne. Je to maličké dieťa, inú možnosť mu nedali. Keby mohlo bábätko samo odpovedať na otázku, či chce ísť od mamy k cudzím ľuďom, všetci vieme, ako by odpovedalo. Keďže nevie hovoriť, mal zaň odpovedať orgán určený na jeho ochranu. Máte pocit, že odpovedal správne? Spolieham sa na spravodlivosť súdu. Mal by sa vrátiť tam, kde sa cíti doma. Kde vyrástol, kde je jediná rodina, ktorú kedy mal a jediná mama, ktorú poznal. On nevie nič o profesionálnom rodičovstve, zákonoch, poradovníkoch. Pozná však bezpečné náručie „mamy“, ktorá ho vychovala a miluje. Jediný rozdiel medzi mnou a skutočnou matkou je v tom, že som Adamka neporodila.“

Profesionálny rodič je zamestnancom príslušného detského domova - má štatút domáckeho zamestnanca a zabezpečuje starostlivosť po stránke výchovnej, sociálnej, vzdelávacej, zdravotnej. Pracovný pomer uzatvára riaditeľ zariadenia s profesionálnym rodičom na dobu určitú alebo neurčitú. Dieťa, ktoré je umiestnené u profesionálneho rodiča má nariadenú ústavnú výchovu.

Riaditeľ odboru sociálnych vecí a rodiny ÚPSVaR v Trenčíne sa k prípadu vyjadril: Predbežným opatrením zo dňa 5.12.2005 bolo dieťa umiestnené v zariadení a od 18.1.2006 premiestnené do profesionálnej rodiny. Pretože maloleté dieťa sa stalo osvojiteľné bolo riešené v rámci určeného ÚPSVaR Trenčín podľa príslušného zákona. O dieťa prejavili záujem štyria žiadatelia, z ktorých traja sa rozhodli s dieťaťom ďalej sa nekontaktovať pre ochorenie matky, pretože je tam predpoklad dedičnosti. Fyzická osoba, ktorá má záujem o náhradnú rodinnú výchovu (osvojenie, alebo pestúnska starostlivosť) musí mať rozhodnutie o zapísaní do zoznamu žiadateľov o NRS. Aby bol žiadateľ zapísaný do zoznamu žiadateľov musí mať podanú žiadosť na príslušnom určenom úrade práce a k tomu musia byť priložené ďalšie potrebné doklady. Okrem uvedených skutočností je dôležitá aj záverečná správa zo psychologického posúdenia. Štvrtí záujemcovia, ktorí prejavili o dieťa záujem tieto podmienky spĺňajú od konca roka 2004, odkedy sú evidovaní ako vhodní žiadatelia a na základe súhlasu ÚPSVaR Trenčín sa s dieťaťom začali kontaktovať v júli 2006. Profesionálny rodič - matka, ktorá prejavila záujem o dieťa je evidovaná od 04. 10. 2006 a žiadosť si podala 4. 8. 2006. Profesionálna matka neprejavila záujem ani po tom, čo sme žiadali zariadenie v júli 2006 o nové vypracovanie lekárskej správy, pretože dieťa malo ísť pôvodne na medzinárodnú adopciu. Obidvaja žiadatelia majú podaný návrh na predosvojiteľskú starostlivosť na okresnom súde, a termín pojednávania je 24. októbra 2006. Konečné rozhodnutie, komu zverí dieťa do starostlivosti, bude na súde,“ uvádza sa v stanovisku.
ÚPSVaR v Prievidzi sa k uvedenej veci nevyjadril z dôvodu, že ako kolízny opatrovník bude dieťa zastupovať až na súdnom pojednávaní.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 2. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 3. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 4. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 5. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Hygge ako životný štýl
 9. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 10. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 41 626
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 32 780
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 14 739
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 266
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 853
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 772
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 317
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 267
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 145
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 010
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Jednu obeť si vyžiadala dopravná nehoda, ku ktorej došlo v pondelok dopoludnia na ceste I/9 v katastri Nitrianskych Sučian v okrese Prievidza.

9m
CSS Bôrik Nitrianske Pravno.

Centrum sociálnych služieb (CSS) Bôrik v Nitrianskom Pravne (okres Prievidza) chcú komplexne zrekonštruovať.

6 h
Testovanie Bojnice.

Mestá a obce v okrese Prievidza postupne zverejňujú počty ľudí, ktorí využili skríningové testovanie v ich obci.

17 h
Ilustračná fotografia.

Prinášame vám prehľad narodených detičiek z hornej Nitry. Ich fotky boli zverejnené v MY Hornonitrianskych novinách.

24. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mestá a obce v okrese Prievidza postupne zverejňujú počty ľudí, ktorí využili skríningové testovanie v ich obci.

17 h

Polícia prenasledovala auto z Oravy až na Liptov. Komjatnou už vodič neprešiel.

23. jan

Petra inšpirovala k textu tragédia. Na Oravskej priehrade sa utopili bratranci.

24. jan

Pozitivita je zatiaľ nízka.

23. jan

Už ste čítali?