Štvrtok, 30. marec, 2023 | Meniny má Vieroslava

Chcú pokračovať v začatom, chýbajúce rozbehnúť

Prievidzský okres je najväčší v Trenčianskom kraji a patrí svojimi štyridsiatimi ôsmimi obcami a štyrmi mestami medzi najväčšie aj v rámci Slovenska. Akú obmenu prinesú decembrové komunálne voľby medzi primátormi a starostami ťažko dnes ešte povedať.

MY sme oslovili štyroch primátorov hornonitrianskych miest a položili sme im rovnaké otázky. Dnes na ne odpovedá Vladislav Oravec, primátor Bojníc a Vladimír Šimka, primátor Novák.
Otázky:
1. Čo vás motivovalo, že budete kandidovať za primátora mesta aj v týchto komunálnych voľbách?
2. Ako ste spokojný s končiacim sa volebným obdobím? Čo sa podarilo zrealizovať pre rozvoj mesta, s čím ste spokojný a s čím menej?
3. Môžete prezradiť našim čitateľom niekoľko zámerov do budúceho volebného obdobia?
4. Pán primátor, ste spokojný s prácou radnice, čo všetko sa urobilo pre lepší kontakt s občanmi?
Vladislav ORAVEC, primátor mesta Bojnice
1. Dôvodov, prečo som sa rozhodol kandidovať za primátora mesta aj v decembrových komunálnych voľbách je viac. Funkcia primátora nie je vôbec jednoduchá, lebo pri svojej práci sa stretávam vo väčšine prípadov s kritikou všetkého čo sa v meste udeje. Bez ohľadu na pozitíva alebo negatíva, kritika je mnohokrát bezbrehá až účelová. Ak má predstaviteľ mesta prijať rozhodnutie mnohokrát s perspektívou viacerých rokov a pritom je vystavený paľbe kritiky, vyžaduje si to osobné presvedčenie, že ide o správnu vec a kus odvahy podloženej osobnou zodpovednosťou s cieľom konať v prospech mesta. Hlavným dôvodom prečo opäť kandidujem na post primátora je môj záujem vložiť všetky moje schopnosti a skúsenosti do práce v záujme rozvoja a napredovania Bojníc, ktoré často nazývame aj perlou hornej Nitry. Ďalším dôvodom je pokračovať v tom, čo sa začalo, lebo som osobne presvedčený, že všetky zásadné kroky, ktoré mesto vykonalo počas minulého volebného obdobia, sú nasmerované k jeho rozvoju a v prospech obyvateľov Bojníc.
2. Ak by som povedal, že som spokojný s končiacim volebným obdobím, bolo by to neúprimné a asi aj nekritické. Uplynulé obdobie bolo poznačené prenosom kompetencií štátu na plecia samosprávy a fiskálnou decentralizáciou financovania miest a obcí. Uvedomujem si, že obsah spomenutých pojmov je pre mnohých občanov vzdialený. Jedným z rukolapných dôsledkov je prevzatie zriaďovateľskej funkcie a tým plnej zodpovednosti za materské a základné školy na území mesta. Školstvo sme prevzali v stave, kedy si vyžadovalo značné investície a racionalizačné opatrenia. Zrekonštruovali sme telocvičňu, sanáciou nevyhovujúcich priestorov šatní a rekonštrukciou učební sme vytvorili priestor, aby v škole neklesal počet žiakov. Podiel vedenia školy bol v tomto procese nezanedbateľný. Racionalizácia v oblasti školstva vyvrcholila zlúčením základnej a materskej školy do jedného subjektu. Pri tomto procese mal nezastupiteľnú úlohu aj vytvorený spoločný obecný úrad pre osemnásť obcí a mesto Bojnice, v procese rozvoja školskej starostlivosti v našom meste zohráva pozitívnu rolu aj centrum voľného času junior. Pri nástupe do funkcie som chcel presadiť maximálnu rekonštrukciu cestných komunikácii v našom meste. Aby sme mohli tento cieľ splniť, museli sme v prvom rade vyriešiť vlastnícke práva v rámci ciest. No i tak sme zrekonštruovali Pribinovu ulicu, rekonštruujeme Hviezdoslavovu, SNP a v časti Dubnica cestu, kde sa otáča autobus. Sám seba sa pýtam je to dosť alebo málo? Osobne si myslím, že je to primerané na stav finančných zdrojov a ostatných podmienok stavu našich ciest. A čo sa nepodarilo splniť? Hlavne ma trápi, že sa mi nepodarilo presadiť projekt zateplenia školy, ktorý mal byť financovaný zo zdrojov EÚ. Preto a pre ešte iné veci som sa rozhodol kandidovať, aby sa mi podarilo všetko dotiahnuť do konca.
3. V uplynulom období mesto uzavrelo zmluvu o spolupráci pri výstavbe zábavného parku. Uvedomujem si, že nezaiteresovaní občania môžu mať z tento iniciatívy aj obavy. Som však presvedčený, že vo svetle vytvorenia 200 až 250 nových pracovných miest a investície za viac ako jednu miliardu korún na území nášho mesta, bolo správne rozhodnutie. Samozrejme až čas zhodnotí moje presvedčenie. Často hovorievam, že v Bojniciach sa bude budovať priemyselný park pre odvetvie turistický ruch, na čo je naše mesto svojimi danosťami predurčené. Dôsledkom takejto investície bude výrazný nárast dopytu po ubytovacích zariadeniach, vytvorí sa priestor pre ďalšie podnikateľské aktivity našich občanov. Do budúcnosti vidím ako dôležitú vec pre mesto vypracovanie registra obnovenej evidencie pozemkov, známeho pod názvom ROEP. Vnímam to ako základný predpoklad ďalšieho investičného rozvoja v našom meste, v dôsledku ktorého nastane rozvoj bývania, turistiky a zamestnanosti.
4. Súčasťou života mesta je aj mestský úrad. Som spokojný, že získal certifikát riadenia kvality ISO 9001/2000. Je to však len prvý krok nikdy nekončiaceho procesu vychádzať v ústrety každému z nás.
Dušan ŠIMKA, primátor mesta Nováky
1. Áno, budem sa uchádzať o dôveru občanov nášho mesta. Skúsenosti nadobudnuté za štyri volebné obdobia chcem naďalej odovzdávať svojim spoluobčanom, na ktorých mi najviac záleží. To, čo sa nám nepodarilo uskutočniť doteraz, bol by som rád, aby sa nám podarilo zrealizovať v najbližších rokoch.
2. Veľký dôraz sme venovali protipovodňovým opatreniam, aby sme zachránili majetok občanov, ale aj mesta. V tejto súvislosti sme zrealizovali tieto stavby: oporný múr a cestný priepust v mestskej časi Lelovce, kanalizáciu na Ul. Tichej a A. Hlinku. Stredoslovenská vodárenská spoločnosť zrekonštruovala kanalizáciu na piatich uliciach, vodovod sme zrekonštruovali na Ul. Lehotskej a Hronského. Celkový finančný objem do uvedených akcií predstavuje asi 17 miliónov korún. Okrem spomínaných sme zrekonštruovali ulice, chodníky popri cestách, na cintoríne i v parku Š. Moyzesa, zrekonštruovali sme dom smútku na starom cintoríne, fasádu domu služieb, vybudovali nové parkoviská a mohol by som menovať ďalej. Veľkú pozornosť sme venovali racionalizácii tepelného hospodárstva, za posledné roky sme v tejto oblasti preinvestovali zhruba 11 miliónov korún. V oblasti zdravotníctva sa nám po rôznych úskaliach podarilo dostať do majetku mesta polikliniku za 600 tisíc korún. Zabezpečili sme rozšírenie zdravotných služieb o urológiu, chirurgiu, pľúcnu ambulanciu a interno-endokrinologickú ambulanciu. V súčasnosti vymieňame na poliklinike pôvodné okná za plastové, na jar príde na rad zateplenie budovy a chceme v nej vybudovať aj výťah, ktorý teraz chýba. Vytvorili sme podmienky na rozvoj voľnočasových aktivít a športu. Nielen, že v meste pribudli nové športoviská, spomeniem napríklad multifunkčné miniihrisko s umelým trávnikom a osvetlením, centrálne detské ihrisko v areáli ZUŠ, nové skatebordové ihrisko i klzisko, mesto pravidelne finančne dotuje mestský futbalový klub, vodných pólistov, kanoistov, lyžiarov, tenistov, karatistov, mestskú futbalovú ligu. Novou dominantou mesta je Národné centrum vodného póla, ktoré v spolupráci s ministerstvom školstva vybudovali NCHZ. Nový bazén slúži nielen športovcom, ale i širokej verejnosti. Teší nás, že u nás dobre pracujú záujmové a spoločenské organizácie, že sa nám poradilo znížiť rýchlosť v meste, že v tomto volebnom období prejavili o podnikanie v Novákoch viaceré zahraničné firmy. Pribudnú tak ďalšie pracovné miesta, čím sa u nás zníži nezamestnanosť, ktorá je jedna z najnižších na hornej Nitre.
3. V meste Nováky máme asi 200 nájomných bytov. Mali sme záujem stavať ďalšie, ale doteraz nebol záujem zo strany občanov. Máme pripravený projekt na výstavbu štrnásťbytovky, začneme na budúci rok. V tomto volebnom období sa nám nepodarilo vyriešiť opatrovateľskú službu v bytovke na Hviezdoslavovej ulici. Bude sa to riešiť v ďalšom období, v objekte bývalého centra voľného času. Mestské zastupiteľstvo prijalo v októbri uznesenie na výhradné využitie tohto objektu na výstavbu strediska sociálnych služieb.
4. Myslím si, že v našom meste sú občania veľmi dobre informovaní o dianí cez mestskú televíziu, videotext a mestský rozhlas. Ako primátor mesta pravidelne odpovedám občanom na všetky otázky v priamom televíznom vysielaní, počas neho môžu občania telefonovať otázky alebo prísť za mnou do štúdia a naživo so mnou o problémoch diskutovať . Správy mestského rozhlasu môžu občania počúvať zo svojho televízora na mestskom kanále. Čiže môžem konštatovať, že „mestský rozhlas“ máme takto v každej domácnosti.

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 2. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 5. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 6. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 7. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 2. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 3. Životné poistenie v čase inflácie. Aká je jeho ideálna výška?
 4. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 5. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 6. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
 7. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
 8. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
 1. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 21 843
 2. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 8 605
 3. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 770
 4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 732
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 4 826
 6. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 892
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 527
 8. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 2 352

Blogy SME

 1. László Bindics: NECH UŽ KONEČNE NASTANE MIER!
 2. Jozef Stasík: Takto sa rúca americký sen
 3. Daniel Bíro: Literárny historik a pedagóg Marián Kamenčík nám porozprával o jeho práci a inšpirácii k tvorbe
 4. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy.
 5. Vladimír Krátky: Slovensko nie je krajina, v ktorej chce príčetný občan ostať dobrovoľne žiť ... .
 6. Michal Pavlík: „Záchrana demokracie“ má prednosť pred adresnou pomocou ľudom
 7. Marek Mačuha: O progresívnom mrhaní
 8. Ján Šeďo: Dr. Theodor Morell, "majster striekačka", stimuloval aj nemecké gazdinky.
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 242
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 819
 3. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 798
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 6 733
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 604
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 805
 7. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 3 534
 8. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 3 532
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Architekt Martin Bóna ukazuje na múr v jednej z miestností Bojnického zámku.

Zámok postupne vydáva svoje tajomstvá.


20 h

Technické služby mesta Prievidza (TSMPD) upravili bežeckú dráhu na atletickom štadióne na Základnej škole na Ulici S. Chalupku v Prievidzi.


TASR 21 h
mestský úrad Handlová

Mesto Handlová v apríli spustí novú sociálnu službu v podobe servisných poukážok.


TASR 28. mar
Likvidácia čiernej skládky na Ciglianskej ceste v Prievidzi.

Tento rok ich odstránili sedem.


28. mar

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Útvar hodnoty za peniaze odporúča pri výstavbe diaľnice D3 výrazne šetriť.


21 h

V Liptovskom Jáne chcú postaviť najmodernejšie wellness centrum v regióne.


16 h

Bazár priniesol vyše 2-tisíc eur na energie pre Novú synagógu v Žiline.


20 h

Jeho spomienky bavili mnohých.


14 h

Blogy SME

 1. László Bindics: NECH UŽ KONEČNE NASTANE MIER!
 2. Jozef Stasík: Takto sa rúca americký sen
 3. Daniel Bíro: Literárny historik a pedagóg Marián Kamenčík nám porozprával o jeho práci a inšpirácii k tvorbe
 4. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy.
 5. Vladimír Krátky: Slovensko nie je krajina, v ktorej chce príčetný občan ostať dobrovoľne žiť ... .
 6. Michal Pavlík: „Záchrana demokracie“ má prednosť pred adresnou pomocou ľudom
 7. Marek Mačuha: O progresívnom mrhaní
 8. Ján Šeďo: Dr. Theodor Morell, "majster striekačka", stimuloval aj nemecké gazdinky.
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 242
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 819
 3. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 798
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 6 733
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 604
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 805
 7. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 3 534
 8. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 3 532
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu