Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Chcú pokračovať v začatom, chýbajúce rozbehnúť

Prievidzský okres je najväčší v Trenčianskom kraji a patrí svojimi štyridsiatimi ôsmimi obcami a štyrmi mestami medzi najväčšie aj v rámci Slovenska. Akú obmenu prinesú decembrové komunálne voľby medzi primátormi a starostami ťažko dnes ešte povedať.

MY sme oslovili štyroch primátorov hornonitrianskych miest a položili sme im rovnaké otázky. Dnes na ne odpovedá Vladislav Oravec, primátor Bojníc a Vladimír Šimka, primátor Novák.
Otázky:
1. Čo vás motivovalo, že budete kandidovať za primátora mesta aj v týchto komunálnych voľbách?
2. Ako ste spokojný s končiacim sa volebným obdobím? Čo sa podarilo zrealizovať pre rozvoj mesta, s čím ste spokojný a s čím menej?
3. Môžete prezradiť našim čitateľom niekoľko zámerov do budúceho volebného obdobia?
4. Pán primátor, ste spokojný s prácou radnice, čo všetko sa urobilo pre lepší kontakt s občanmi?
Vladislav ORAVEC, primátor mesta Bojnice
1. Dôvodov, prečo som sa rozhodol kandidovať za primátora mesta aj v decembrových komunálnych voľbách je viac. Funkcia primátora nie je vôbec jednoduchá, lebo pri svojej práci sa stretávam vo väčšine prípadov s kritikou všetkého čo sa v meste udeje. Bez ohľadu na pozitíva alebo negatíva, kritika je mnohokrát bezbrehá až účelová. Ak má predstaviteľ mesta prijať rozhodnutie mnohokrát s perspektívou viacerých rokov a pritom je vystavený paľbe kritiky, vyžaduje si to osobné presvedčenie, že ide o správnu vec a kus odvahy podloženej osobnou zodpovednosťou s cieľom konať v prospech mesta. Hlavným dôvodom prečo opäť kandidujem na post primátora je môj záujem vložiť všetky moje schopnosti a skúsenosti do práce v záujme rozvoja a napredovania Bojníc, ktoré často nazývame aj perlou hornej Nitry. Ďalším dôvodom je pokračovať v tom, čo sa začalo, lebo som osobne presvedčený, že všetky zásadné kroky, ktoré mesto vykonalo počas minulého volebného obdobia, sú nasmerované k jeho rozvoju a v prospech obyvateľov Bojníc.
2. Ak by som povedal, že som spokojný s končiacim volebným obdobím, bolo by to neúprimné a asi aj nekritické. Uplynulé obdobie bolo poznačené prenosom kompetencií štátu na plecia samosprávy a fiskálnou decentralizáciou financovania miest a obcí. Uvedomujem si, že obsah spomenutých pojmov je pre mnohých občanov vzdialený. Jedným z rukolapných dôsledkov je prevzatie zriaďovateľskej funkcie a tým plnej zodpovednosti za materské a základné školy na území mesta. Školstvo sme prevzali v stave, kedy si vyžadovalo značné investície a racionalizačné opatrenia. Zrekonštruovali sme telocvičňu, sanáciou nevyhovujúcich priestorov šatní a rekonštrukciou učební sme vytvorili priestor, aby v škole neklesal počet žiakov. Podiel vedenia školy bol v tomto procese nezanedbateľný. Racionalizácia v oblasti školstva vyvrcholila zlúčením základnej a materskej školy do jedného subjektu. Pri tomto procese mal nezastupiteľnú úlohu aj vytvorený spoločný obecný úrad pre osemnásť obcí a mesto Bojnice, v procese rozvoja školskej starostlivosti v našom meste zohráva pozitívnu rolu aj centrum voľného času junior. Pri nástupe do funkcie som chcel presadiť maximálnu rekonštrukciu cestných komunikácii v našom meste. Aby sme mohli tento cieľ splniť, museli sme v prvom rade vyriešiť vlastnícke práva v rámci ciest. No i tak sme zrekonštruovali Pribinovu ulicu, rekonštruujeme Hviezdoslavovu, SNP a v časti Dubnica cestu, kde sa otáča autobus. Sám seba sa pýtam je to dosť alebo málo? Osobne si myslím, že je to primerané na stav finančných zdrojov a ostatných podmienok stavu našich ciest. A čo sa nepodarilo splniť? Hlavne ma trápi, že sa mi nepodarilo presadiť projekt zateplenia školy, ktorý mal byť financovaný zo zdrojov EÚ. Preto a pre ešte iné veci som sa rozhodol kandidovať, aby sa mi podarilo všetko dotiahnuť do konca.
3. V uplynulom období mesto uzavrelo zmluvu o spolupráci pri výstavbe zábavného parku. Uvedomujem si, že nezaiteresovaní občania môžu mať z tento iniciatívy aj obavy. Som však presvedčený, že vo svetle vytvorenia 200 až 250 nových pracovných miest a investície za viac ako jednu miliardu korún na území nášho mesta, bolo správne rozhodnutie. Samozrejme až čas zhodnotí moje presvedčenie. Často hovorievam, že v Bojniciach sa bude budovať priemyselný park pre odvetvie turistický ruch, na čo je naše mesto svojimi danosťami predurčené. Dôsledkom takejto investície bude výrazný nárast dopytu po ubytovacích zariadeniach, vytvorí sa priestor pre ďalšie podnikateľské aktivity našich občanov. Do budúcnosti vidím ako dôležitú vec pre mesto vypracovanie registra obnovenej evidencie pozemkov, známeho pod názvom ROEP. Vnímam to ako základný predpoklad ďalšieho investičného rozvoja v našom meste, v dôsledku ktorého nastane rozvoj bývania, turistiky a zamestnanosti.
4. Súčasťou života mesta je aj mestský úrad. Som spokojný, že získal certifikát riadenia kvality ISO 9001/2000. Je to však len prvý krok nikdy nekončiaceho procesu vychádzať v ústrety každému z nás.
Dušan ŠIMKA, primátor mesta Nováky
1. Áno, budem sa uchádzať o dôveru občanov nášho mesta. Skúsenosti nadobudnuté za štyri volebné obdobia chcem naďalej odovzdávať svojim spoluobčanom, na ktorých mi najviac záleží. To, čo sa nám nepodarilo uskutočniť doteraz, bol by som rád, aby sa nám podarilo zrealizovať v najbližších rokoch.
2. Veľký dôraz sme venovali protipovodňovým opatreniam, aby sme zachránili majetok občanov, ale aj mesta. V tejto súvislosti sme zrealizovali tieto stavby: oporný múr a cestný priepust v mestskej časi Lelovce, kanalizáciu na Ul. Tichej a A. Hlinku. Stredoslovenská vodárenská spoločnosť zrekonštruovala kanalizáciu na piatich uliciach, vodovod sme zrekonštruovali na Ul. Lehotskej a Hronského. Celkový finančný objem do uvedených akcií predstavuje asi 17 miliónov korún. Okrem spomínaných sme zrekonštruovali ulice, chodníky popri cestách, na cintoríne i v parku Š. Moyzesa, zrekonštruovali sme dom smútku na starom cintoríne, fasádu domu služieb, vybudovali nové parkoviská a mohol by som menovať ďalej. Veľkú pozornosť sme venovali racionalizácii tepelného hospodárstva, za posledné roky sme v tejto oblasti preinvestovali zhruba 11 miliónov korún. V oblasti zdravotníctva sa nám po rôznych úskaliach podarilo dostať do majetku mesta polikliniku za 600 tisíc korún. Zabezpečili sme rozšírenie zdravotných služieb o urológiu, chirurgiu, pľúcnu ambulanciu a interno-endokrinologickú ambulanciu. V súčasnosti vymieňame na poliklinike pôvodné okná za plastové, na jar príde na rad zateplenie budovy a chceme v nej vybudovať aj výťah, ktorý teraz chýba. Vytvorili sme podmienky na rozvoj voľnočasových aktivít a športu. Nielen, že v meste pribudli nové športoviská, spomeniem napríklad multifunkčné miniihrisko s umelým trávnikom a osvetlením, centrálne detské ihrisko v areáli ZUŠ, nové skatebordové ihrisko i klzisko, mesto pravidelne finančne dotuje mestský futbalový klub, vodných pólistov, kanoistov, lyžiarov, tenistov, karatistov, mestskú futbalovú ligu. Novou dominantou mesta je Národné centrum vodného póla, ktoré v spolupráci s ministerstvom školstva vybudovali NCHZ. Nový bazén slúži nielen športovcom, ale i širokej verejnosti. Teší nás, že u nás dobre pracujú záujmové a spoločenské organizácie, že sa nám poradilo znížiť rýchlosť v meste, že v tomto volebnom období prejavili o podnikanie v Novákoch viaceré zahraničné firmy. Pribudnú tak ďalšie pracovné miesta, čím sa u nás zníži nezamestnanosť, ktorá je jedna z najnižších na hornej Nitre.
3. V meste Nováky máme asi 200 nájomných bytov. Mali sme záujem stavať ďalšie, ale doteraz nebol záujem zo strany občanov. Máme pripravený projekt na výstavbu štrnásťbytovky, začneme na budúci rok. V tomto volebnom období sa nám nepodarilo vyriešiť opatrovateľskú službu v bytovke na Hviezdoslavovej ulici. Bude sa to riešiť v ďalšom období, v objekte bývalého centra voľného času. Mestské zastupiteľstvo prijalo v októbri uznesenie na výhradné využitie tohto objektu na výstavbu strediska sociálnych služieb.
4. Myslím si, že v našom meste sú občania veľmi dobre informovaní o dianí cez mestskú televíziu, videotext a mestský rozhlas. Ako primátor mesta pravidelne odpovedám občanom na všetky otázky v priamom televíznom vysielaní, počas neho môžu občania telefonovať otázky alebo prísť za mnou do štúdia a naživo so mnou o problémoch diskutovať . Správy mestského rozhlasu môžu občania počúvať zo svojho televízora na mestskom kanále. Čiže môžem konštatovať, že „mestský rozhlas“ máme takto v každej domácnosti.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 9. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 2. Magazín SME Ženy už v predaji
 3. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 4. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 5. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 6. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 7. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 977
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 24 231
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 18 950
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 229
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 823
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 951
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 330
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 349
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 303
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 11 054
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

TSMPD zrušili mimoriadne otváracie hodiny na cintoríne a v predajni

Opatrenie súvisí s pandémiou nového koronavírusu, ako i zákazom vychádzania.

V Handlovej bude 14 odberných miest, v Bojniciach päť

Plošné testovanie antigénovými testami budú môcť obyvatelia nadchádzajúci víkend absolvovať na 14 odberných miestach v Handlovej a na piatich v Bojniciach.

Antigénne testovanie na ochorenie Covid-19 v mobilnom odberovom mieste.

Hornonitrianski baníci by sa mali zúčastniť testovania individuálne

Hornonitrianski baníci by sa mali zapojiť do celoplošného testovania na nový koronavírus individuálne.

Na Slovensku pribudlo v stredu 2785 infikovaných

269 nových prípadov hlásia z Trenčianskeho kraja.

Ilustračné foto.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Vodič autobusu náraz neprežil. Cesta je neprejazdná

Dôvody, pre ktoré vodič náhle zmenil smer jazdy, polícia preveruje.

Situácia na Liptove sa zhoršuje, oba okresy zaznamenali rekord v počte pozitívne testovaných

Za jediný deň pribudlo na Liptove 254 ľudí, ktorým potvrdili nákazu koronavírusom.

Zoznam odberných miest v liptovských mestách

Pozrite si, na akých miestach sa bude konať celoplošné testovanie na Covid-19 v liptovských mestách.

Už ste čítali?