V materskej škole, ktorá si v týchto dňoch pripomína svoje päťdesiate narodeniny. Jubileum je príležitosťou aj na spomínanie. Viete ako a kedy vznikali na našom území predškolské zriadenia? Do histórie sme vkročili spolu s Katarínou Mitašovou, riaditeľkou jubilujúcej škôlky: „Prvé základy položili detské opatrovne, ktoré vznikali v tridsiatych rokoch 19. storočia vďaka úsiliu bratislavskej rodáčky grófky Márie Terézie Brunšvikovej. S jej menom je spojené založenie prvej slovenskej opatrovne v Banskej Bystrici. Vznik prvej Štátnej detskej opatrovne vo Veľkej Lehote, dnes súčasť Lehoty pod Vtáčnikom, dal Školský inšpektorát v Prievidzi. Vznikla v novembri 1946 a opatrovateľkou bola Gizela Mečiarová z Poruby, zariadenie navštevovalo asi 40 detí. Materská škola, kde sídlime doteraz, bola odovzdaná do užívania 1. septembra 1956, teda pred päťdesiatimi rokmi.“
Posledné štyri roky je zriaďovateľom jubilujúcej materskej školy obec. V útulnom prostredí, keď sme za deťmi vkročili, panovala pohoda. Maličkí sa chystali von, väčší maľovali. „Veľký význam prikladáme spolupráci s rodinou. Nielenže rodičov oboznamujeme s formami a metódami našej práce, ale ich aj motivujeme, aby sa zapájali do pedagogického pôsobenia spolu s nami,“ hovorí Katarína Mitašová.
Tvorivosť detí rozvíjajú v tomto predškolskom zariadení prostredníctvom rôznych krúžkov, učia sa angličtinu, pracujú s Legom. Materská škola – jubilantka je zaradená do národnej siete Škôl podporujúcich zdravie. „Našou snahou je, aby deti mali v škôlke pocit, že sú tu vítané, že im rozumieme a ochraňujeme ich. Aktivitami, do ktorých ich zapájame podnecujeme ich intelektuálny, sociálno-emocionálny a psychomotorický vývin,“ dodala riaditeľa materskej školy.
Nie, nemajú zrátané koľko detí za päťdesiat rokov prekročilo brány tejto škôlky. Určite neúrekom, veď sa tu už vymenilo niekoľko generácií.