Azda len málokto vie, že i ulica v Prievidzi nesúca jeho meno nie je otázkou náhody. Výročia jeho narodenia a smrti, ktoré pripadajú na október a november, sú vzácnou príležitosťou priblížiť aspoň krátko jeho osobnosť.
Rodák z dnešného Svätého Antona pri Banskej Štiavnici upútal pozornosť svojho okolia ešte ako študent gymnázia. Naše územie prežívalo roky ťažkej maďarizácie a Andrej Truchlý, syn slovenských rodičov a zanietený pre lásku k rodnej hrude, neúnavne pobádal svojich spolužiakov, aby sa ani pred profesormi nehanbili za svoju materinskú reč. Jeho odvaha sa prejavila i počas štúdii v banskobystrickom kňazskom seminári, kde mladý študent teológie aktívne prispieval do mládežníckych časopisov vlasteneckými básňami.
Po kňazskej vysviacke (1867) sa jeho najvýznamnejším kaplánskym miestom stala na šesť rokov Prievidza. Boli to roky mimoriadne plodné: v prvom rade z literárneho hľadiska. Truchlý sa stal vydavateľom a šéfredaktorom ORLA, kde publikoval diela Štúrovcov, pričom zároveň odmietal nastupujúcu generáciu spisovateľov zhromaždených okolo P. O. Hviezdoslava. I ako kňaz nezabúdal hľadieť na zverený ľud, na jeho ťažkosti, a preto v roku 1872 spolu s M. Mudroňom a F. V. Sasinkom zakladá „Prvú prievidzskú sporiteľňu“. Všetky tieto jeho aktivity sa stali tŕňom v oku nového, promaďarského banskobystrického biskupa A. Ipolyiho – Stummera, ktorý mu literárnu činnosť zakázal a z Prievidze ho preložil.
Dostal sa do azda najhoršej farnosti diecézy, do Bacúrova. A hoci jeho vznešený duch bol pod ťarchou udalostí veľmi ubitý, Andrej Truchlý opäť dokázal nájsť Boha, tentoraz v krásnej slovenskej prírode, kde spolu so svojim bratom Štefanom objavoval nové druhy ruží, machov a lišajníkov. Svedectvom jeho zanietenej botanickej činnosti je zachovaná listová korešpondencia s dlhoročným priateľom, rovesníkom Andrejom Kmeťom.
Posledné roky svojho života prežil Sytniansky ako farár v Sáse pri Zvolene.. Z tohto obdobia pochádzajú jeho posledné literárne diela – životopisy svätých. Smrť ho zastihla dva roky pred vznikom Československej republiky. No i jeho plodný život prispel k dlho očakávanému prvému ovociu: banskobystrický biskupský stolec dostal slovenského biskupa Mariána Blahu a doba útlaku nášho národa pominula.
Osudy tohto kňaza a národovca podrobne približuje publikácia Andrej Truchlý – Sytniansky, veľký človek nášho ľudu, ktorú pri príležitosti výročia jeho narodenia a smrti vydáva Miestny odbor Matice slovenskej v Prievidzi.