Štvrtok, 30. marec, 2023 | Meniny má Vieroslava

Chcú pokračovať v začatom, chýbajúce rozbehnúť

Prievidzský okres je najväčší v Trenčianskom kraji a patrí svojimi štyridsiatimi ôsmimi obcami a štyrmi mestami medzi najväčšie v rámci Slovenska.

Akú obmenu prinesú decembrové komunálne voľby medzi primátormi a starostami ťažko dnes ešte povedať. MY sme oslovili štyroch primátorov hornonitrianskych miest a položili sme im rovnaké otázky. Dnes na ne odpovedá Ján Bodnár, primátor Prievidze a Peter Hromádka, primátor Handlovej. Primátorom zvyšných dvoch miest dáme slovo o týždeň.
Otázky:
1. Čo vás motivovalo, že budete kandidovať za primátora mesta aj v týchto komunálnych voľbách?
2 V primátorskom kresle ste boli vaše prvé volebné obdobie. Čo vám práca v samospráve dala? Splnila vaše očakávania, alebo ste mali iné predstavy?
3. Ako ste spokojný s končiacim sa volebným obdobím. Čo sa podarilo zrealizovať pre rozvoj mesta, s čím ste spokojný a s čím menej?
4. Môžete prezradiť našim čitateľom niekoľko zámerov do budúceho volebného obdobia?
5. Pán primátor, ste spokojný s prácou radnice, čo všetko sa urobilo pre lepší kontakt s občanmi?
Ján BODNÁR, primátor mesta PRIEVIDZA
1. Áno, budem sa uchádzať o dôveru občanov okresného mesta. Začaté chcem dokončiť a chýbajúce minimálne začať.
2. Nové poznanie, skúsenosti a vzťahy, ako aj pocit dobre vykonanej práce. Sklamali ma tí, ktorí sa donedávna tvárili ako kamaráti a zostali len ako falošní hráči.
3. Volebný program sa nám v Prievidzi podarilo bezozvyšku splniť. Spomeniem len to najdôležitejšie z jednotlivých oblastí. V rámci projektu „bezpečné mesto“ sme nainštalovali na území celého mesta monitorovací kamerový systém, doposiaľ slúži šestnásť kamier. Venujeme sa rekonštrukcii a budovaniu úsporného verejného osvetlenia. Výrazne sme znížili rýchlosť motorových vozidiel na mestských komunikáciách vybudovaním retardérov, dopravným značením, ako aj pravidelným meraním rýchlosti. Aktívne sme sa podieľali na rozvoji duchovných stánkov nášho mesta. Vytvorili sme podmienky na rozvoj voľnočasových aktivít a športu. Veď Prievidza má konečne krytú plaváreň. Do tohto spektra možno zaradiť aj amfiteáter, dve ihriská s umelou trávnatou plochou – jedno je v areáli ZŠ energetikov, druhé v centre voľného času Spektrum. Pozitívny ohlas má umelá ľadová plocha na Námestí slobody, obnovovali a opravovali sme existujúce ihriská. Mesto výrazne podporilo dokončenie stavby storočia – prievidzského Titaniku. Za dôležité považujem výstavbu domova pre dôchodcov na Ul. M. Rázusa, mesto je bohatšie o viac ako dvestopäťdesiat mestských bytov, výrazne sme sa pričinili o dobudovanie podcestia štátnej cesty I/64 pri farskom kostole a vybudovanie podchodu pre chodcov, začali sme s budovaním kruhového križovania, na našich sídliskách pribudli parkovacie plochy. V spolupráci s MO Slovenského rybárskeho zväzu zabezpečujeme čistotu brehov riek a zarybňujeme vodné toky, realizujeme separovaný zber, neustále osádzame odpadkové koše a nové plastové lavičky, podporujeme kultúru a šport.
4. Zo zámerov pre ďalšie volebné obdobie spomeniem len tie nosné. Patrí medzi ne výstavba priemyselnej zóny a vytvorenie nových pracovných príležitostí, výstavba dopravného obchvatu mesta Prievidza. V ôsmich lokalitách by malo pribudnúť asi päťsto bytov, na Ul. S. Chalupku a T. Vansovej chceme vybudovať domovy dôchodcov. V rámci budovania infraštruktúry podporíme výstavbu obchodných, nákupných a zábavných centier, v pozornosti bude budovanie parkovacích plôch a chodníkov, univerzálnych ihrísk pre deti a mládež vo všetkých volebných obvodoch mesta, detských bazénov v areáloch materských škôl, aby sme zabezpečili predplavecký výcvik našich najmenších občanov. Naďalej budeme podporovať zvyšovanie vzdelanostnej úrovne obyvateľov a vysokého školstva v meste. Veľa očakávame od využívania alternatívnych zdrojov energie, a to osadením slnečných kolektorov na objektoch zimného štadiónu a športovej haly.
5. V rámci mestského úradu sme zriadili miesto prvého kontaktu, centrálnu pokladňu a výrazne sme skvalitnili informačný systém. Mesto získalo certifikát manažérstva kvality podľa normy STN EN ISO 9001/EN ISO 9001:2000. Každý pondelok organizujeme stránkový deň a stretnutia s občanmi v rámci jednotlivých volebných obvodov. Do konca volebného obdobia ich má byť 160, doteraz sa uskutočnilo 153 stretnutí. Od roku 2003 každoročne pripravujeme deň otvorených dverí mesta Prievidza.
Peter HROMÁDKA, primátor mesta HANDLOVÁ
1. Aj v nastávajúcich komunálnych voľbách budem kandidovať na post primátora a to hneď z viacerých dôvodov. Je potrebné pokračovať v začatej práci a dotiahnuť veci do úspešného konca so zúročením skúseností, ktoré som nadobudol v tomto volebnom období. Veľa síl a pozitívnej energie mi dávajú občania, keď moju prácu pochvália. Ich spokojnosť je pre mňa najlepším vysvedčením.
2. Práca v samospráve mi mnoho dala, ale i vzala. Rozšíril som si obzor poznania, primátor totiž musí byť odborníkom na všetky oblasti života. Vyžaduje si to veľa čítania, poznávania, vzdelávania, často na úkor voľného času, rodiny či zdravia. Práca primátora je zložitejšia a ťažšia ako som si predstavoval. Čo ma sklamalo je stále narastajúca byrokracia, nekompetentnosť úradníkov vo vyšších inštitúciách, náročný administratívny proces pri čerpaní prostriedkov z EÚ. Mal som predstavu, že riešenia sa budú hľadať jednoduchšie a hlavne rýchlejšie. Napríklad také vysporadúvanie pozemkov trvá roky a väčšina sa mylne domnieva, že je to spôsobené našim „ničnerobením“.
3. Keby som mal odpovedať jedným slovom poviem, že som spokojný i keď je vždy čo zlepšovať. Darilo sa nám úspešne získavať peniaze najmä z EÚ, viac ako 75 miliónov Sk i napriek spomínaným problémom. Viaceré projekty už realizujeme, niektoré sú v štádiu posudzovania. Je ich mnoho a právom sme si vyslúžili ohodnotenie v rámci regiónu horná Nitra ako najlepší subjekt v úspešnosti projektov. Prioritou bola realizácia projektov zameraných na aktívnu prácu s nezamestnanými, ale aj na podporu začínajúcich malých a stredných podnikateľov s cieľom zvýšenia zamestnateľnosti. Pozitívnym dôkazom zlepšenia kvality života v meste je vyriešenie teplofikácie, v tomto roku končiaca rekonštrukcia verejného osvetlenia a realizácia kamerového systému. Rozšírili sme nepostačujúcu maloobchodnú sieť potravín, do Handlovej prichádzajú dva veľké obchodné reťazce. Služby pre občanov sa nám podarilo zlepšiť i odpredajom zadĺženej nemocnice súkromnej spoločnosti i odovzdaním výkonu správy mestských cintorínov súkromným prevádzkovateľom. Pre dlžníkov sme v objekte bývalej školy zriadili sociálne byty, čím sa v meste stabilizovala situácia s neplatičmi. Začali sme aj s výstavbou nových bytov, v meste pribudlo 35 nájomných bytov, v súčasnosti je vo výstavbe ďalších 66 bytových jednotiek nového bytového domu. V tomto volebnom období sme sa aktívne venovali aj rozsiahlej rekonštrukcii ciest a chodníkov. Museli sme si síce vziať 60-miliónový úver, ale za rok sme opravili veľké množstvo ciest. V nastúpenom trende chceme pokračovať, získať financie z EÚ a postupne zrekonštruovať aj zostávajúce komunikácie. Založením neziskovej organizácie, zastrešujúcej Humanitné centrum, Domov pre osamelé matky a Pestúnske zriadenie sa podarilo v Handlovej vybudovať chýbajúcu sieť sociálnych zariadení. Čo sa týka športu, najväčší úspech dosiahol Mestský basketbalový klub, ktorý obsadil v extralige mužov dvakrát po sebe druhé miesto. Ako prezident basketbalového klubu môžem povedať – boli sme veľmi blízko k získaniu titulu majstra Slovenska.
4. Do budúcna považujem za jednu z najdôležitejších spoločných aktivít orgánov mesta a jeho občanov vytvorenie strategického dokumentu – Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta, ktorým sú určené hlavné ciele mesta na roky 2006 – 2013.
5. Došlo k viacerým pozitívnym zmenám, ktorými sme sa priblížili viac k občanovi. Za dôležitý krok v oblasti komunikácie považujem zrušenie nestránkových dní a mestskom úrade, vytvorenie miesta prvého kontaktu, miesta referenta pre komunikáciu a sústredenie kľúčových oddelení pre občanov na prízemí MsÚ. Výrazne sa zlepšila kvalita komunikačných kanálov, o čom svedčí i získanie ocenenia v kategórii Najlepšia www. stránka miest a mestských častí v súťaži Zlatý erb, naša televízia patrí každoročne medzi najlepšie v rámci Slovenska. Vyhľadávané sú i handlovské noviny, v rubrike Radničné správy aktuálne informujeme o dianí v samospráve.

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 2. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 5. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 6. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 7. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 1. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 2. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 3. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 4. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 5. Životné poistenie v čase inflácie. Aká je jeho ideálna výška?
 6. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 7. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 8. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
 1. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 21 979
 2. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 20 446
 3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 9 867
 4. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 860
 5. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 736
 6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 205
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 429
 8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov 2 553

Blogy SME

 1. Alexander Hričko: Na Slovensku sa vytratil zdravý gazdovský rozum
 2. Marián Kozák: Plavecké olympiády v Detskom klube v rokoch 1997 - 1999
 3. Helena Smihulova Laucikova: Predjarie pod Barancom
 4. Ján Valchár: O rozkazoch sa nediskutuje, rozkazy sa plnia! (tri mesiace, ani o sekundu viac!)
 5. Anna Miľanová: Som za odluku cirkví od štátu!
 6. Ján Škerko: My sme Ukrajinu už porazili. A teraz nám ju predajte. Double bind
 7. Věra Tepličková: Plán B alebo A ja ťa nechcem a ja ťa nemilujem a ja ťa nemám rád...
 8. Vladimír Krátky: Minister Budaj,
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 26 298
 2. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 19 623
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 896
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 7 806
 5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 236
 6. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 711
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 3 838
 8. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 3 838
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Medveď hnedý.

Muža odviezli do nemocnice.


5 h

Hádzanári Bojníc stoja pred rozhodujúcim zápasom. Momentálne najúspešnejší celok v halových športoch v prievidzskom regióne hostí v sobotu v treťom štvrťfinále Hlohovec.


6 h
Na otázky odpovedá ekonóm Ing. Boris Vanek. 
Jeho komentáre k ekonomickým a sociálnym témam nájdete
 aj na Facebooku Boris Vanek – spoločne proti krivde

Prinášame Vám novú rubriku Energetická poradňa.


Boris Vanek 6 h
Bojnický zámok.

Bojnický zámok bude od apríla otvorený pre verejnosť dlhšie. Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum Bojnice predĺži otváracie dni aj hodiny.


TASR 6 h

Blogy SME

 1. Alexander Hričko: Na Slovensku sa vytratil zdravý gazdovský rozum
 2. Marián Kozák: Plavecké olympiády v Detskom klube v rokoch 1997 - 1999
 3. Helena Smihulova Laucikova: Predjarie pod Barancom
 4. Ján Valchár: O rozkazoch sa nediskutuje, rozkazy sa plnia! (tri mesiace, ani o sekundu viac!)
 5. Anna Miľanová: Som za odluku cirkví od štátu!
 6. Ján Škerko: My sme Ukrajinu už porazili. A teraz nám ju predajte. Double bind
 7. Věra Tepličková: Plán B alebo A ja ťa nechcem a ja ťa nemilujem a ja ťa nemám rád...
 8. Vladimír Krátky: Minister Budaj,
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 26 298
 2. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 19 623
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 896
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 7 806
 5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 236
 6. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 711
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 3 838
 8. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 3 838
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu