Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Chcú pokračovať v začatom, chýbajúce rozbehnúť

Prievidzský okres je najväčší v Trenčianskom kraji a patrí svojimi štyridsiatimi ôsmimi obcami a štyrmi mestami medzi najväčšie v rámci Slovenska.

Akú obmenu prinesú decembrové komunálne voľby medzi primátormi a starostami ťažko dnes ešte povedať. MY sme oslovili štyroch primátorov hornonitrianskych miest a položili sme im rovnaké otázky. Dnes na ne odpovedá Ján Bodnár, primátor Prievidze a Peter Hromádka, primátor Handlovej. Primátorom zvyšných dvoch miest dáme slovo o týždeň.
Otázky:
1. Čo vás motivovalo, že budete kandidovať za primátora mesta aj v týchto komunálnych voľbách?
2 V primátorskom kresle ste boli vaše prvé volebné obdobie. Čo vám práca v samospráve dala? Splnila vaše očakávania, alebo ste mali iné predstavy?
3. Ako ste spokojný s končiacim sa volebným obdobím. Čo sa podarilo zrealizovať pre rozvoj mesta, s čím ste spokojný a s čím menej?
4. Môžete prezradiť našim čitateľom niekoľko zámerov do budúceho volebného obdobia?
5. Pán primátor, ste spokojný s prácou radnice, čo všetko sa urobilo pre lepší kontakt s občanmi?
Ján BODNÁR, primátor mesta PRIEVIDZA
1. Áno, budem sa uchádzať o dôveru občanov okresného mesta. Začaté chcem dokončiť a chýbajúce minimálne začať.
2. Nové poznanie, skúsenosti a vzťahy, ako aj pocit dobre vykonanej práce. Sklamali ma tí, ktorí sa donedávna tvárili ako kamaráti a zostali len ako falošní hráči.
3. Volebný program sa nám v Prievidzi podarilo bezozvyšku splniť. Spomeniem len to najdôležitejšie z jednotlivých oblastí. V rámci projektu „bezpečné mesto“ sme nainštalovali na území celého mesta monitorovací kamerový systém, doposiaľ slúži šestnásť kamier. Venujeme sa rekonštrukcii a budovaniu úsporného verejného osvetlenia. Výrazne sme znížili rýchlosť motorových vozidiel na mestských komunikáciách vybudovaním retardérov, dopravným značením, ako aj pravidelným meraním rýchlosti. Aktívne sme sa podieľali na rozvoji duchovných stánkov nášho mesta. Vytvorili sme podmienky na rozvoj voľnočasových aktivít a športu. Veď Prievidza má konečne krytú plaváreň. Do tohto spektra možno zaradiť aj amfiteáter, dve ihriská s umelou trávnatou plochou – jedno je v areáli ZŠ energetikov, druhé v centre voľného času Spektrum. Pozitívny ohlas má umelá ľadová plocha na Námestí slobody, obnovovali a opravovali sme existujúce ihriská. Mesto výrazne podporilo dokončenie stavby storočia – prievidzského Titaniku. Za dôležité považujem výstavbu domova pre dôchodcov na Ul. M. Rázusa, mesto je bohatšie o viac ako dvestopäťdesiat mestských bytov, výrazne sme sa pričinili o dobudovanie podcestia štátnej cesty I/64 pri farskom kostole a vybudovanie podchodu pre chodcov, začali sme s budovaním kruhového križovania, na našich sídliskách pribudli parkovacie plochy. V spolupráci s MO Slovenského rybárskeho zväzu zabezpečujeme čistotu brehov riek a zarybňujeme vodné toky, realizujeme separovaný zber, neustále osádzame odpadkové koše a nové plastové lavičky, podporujeme kultúru a šport.
4. Zo zámerov pre ďalšie volebné obdobie spomeniem len tie nosné. Patrí medzi ne výstavba priemyselnej zóny a vytvorenie nových pracovných príležitostí, výstavba dopravného obchvatu mesta Prievidza. V ôsmich lokalitách by malo pribudnúť asi päťsto bytov, na Ul. S. Chalupku a T. Vansovej chceme vybudovať domovy dôchodcov. V rámci budovania infraštruktúry podporíme výstavbu obchodných, nákupných a zábavných centier, v pozornosti bude budovanie parkovacích plôch a chodníkov, univerzálnych ihrísk pre deti a mládež vo všetkých volebných obvodoch mesta, detských bazénov v areáloch materských škôl, aby sme zabezpečili predplavecký výcvik našich najmenších občanov. Naďalej budeme podporovať zvyšovanie vzdelanostnej úrovne obyvateľov a vysokého školstva v meste. Veľa očakávame od využívania alternatívnych zdrojov energie, a to osadením slnečných kolektorov na objektoch zimného štadiónu a športovej haly.
5. V rámci mestského úradu sme zriadili miesto prvého kontaktu, centrálnu pokladňu a výrazne sme skvalitnili informačný systém. Mesto získalo certifikát manažérstva kvality podľa normy STN EN ISO 9001/EN ISO 9001:2000. Každý pondelok organizujeme stránkový deň a stretnutia s občanmi v rámci jednotlivých volebných obvodov. Do konca volebného obdobia ich má byť 160, doteraz sa uskutočnilo 153 stretnutí. Od roku 2003 každoročne pripravujeme deň otvorených dverí mesta Prievidza.
Peter HROMÁDKA, primátor mesta HANDLOVÁ
1. Aj v nastávajúcich komunálnych voľbách budem kandidovať na post primátora a to hneď z viacerých dôvodov. Je potrebné pokračovať v začatej práci a dotiahnuť veci do úspešného konca so zúročením skúseností, ktoré som nadobudol v tomto volebnom období. Veľa síl a pozitívnej energie mi dávajú občania, keď moju prácu pochvália. Ich spokojnosť je pre mňa najlepším vysvedčením.
2. Práca v samospráve mi mnoho dala, ale i vzala. Rozšíril som si obzor poznania, primátor totiž musí byť odborníkom na všetky oblasti života. Vyžaduje si to veľa čítania, poznávania, vzdelávania, často na úkor voľného času, rodiny či zdravia. Práca primátora je zložitejšia a ťažšia ako som si predstavoval. Čo ma sklamalo je stále narastajúca byrokracia, nekompetentnosť úradníkov vo vyšších inštitúciách, náročný administratívny proces pri čerpaní prostriedkov z EÚ. Mal som predstavu, že riešenia sa budú hľadať jednoduchšie a hlavne rýchlejšie. Napríklad také vysporadúvanie pozemkov trvá roky a väčšina sa mylne domnieva, že je to spôsobené našim „ničnerobením“.
3. Keby som mal odpovedať jedným slovom poviem, že som spokojný i keď je vždy čo zlepšovať. Darilo sa nám úspešne získavať peniaze najmä z EÚ, viac ako 75 miliónov Sk i napriek spomínaným problémom. Viaceré projekty už realizujeme, niektoré sú v štádiu posudzovania. Je ich mnoho a právom sme si vyslúžili ohodnotenie v rámci regiónu horná Nitra ako najlepší subjekt v úspešnosti projektov. Prioritou bola realizácia projektov zameraných na aktívnu prácu s nezamestnanými, ale aj na podporu začínajúcich malých a stredných podnikateľov s cieľom zvýšenia zamestnateľnosti. Pozitívnym dôkazom zlepšenia kvality života v meste je vyriešenie teplofikácie, v tomto roku končiaca rekonštrukcia verejného osvetlenia a realizácia kamerového systému. Rozšírili sme nepostačujúcu maloobchodnú sieť potravín, do Handlovej prichádzajú dva veľké obchodné reťazce. Služby pre občanov sa nám podarilo zlepšiť i odpredajom zadĺženej nemocnice súkromnej spoločnosti i odovzdaním výkonu správy mestských cintorínov súkromným prevádzkovateľom. Pre dlžníkov sme v objekte bývalej školy zriadili sociálne byty, čím sa v meste stabilizovala situácia s neplatičmi. Začali sme aj s výstavbou nových bytov, v meste pribudlo 35 nájomných bytov, v súčasnosti je vo výstavbe ďalších 66 bytových jednotiek nového bytového domu. V tomto volebnom období sme sa aktívne venovali aj rozsiahlej rekonštrukcii ciest a chodníkov. Museli sme si síce vziať 60-miliónový úver, ale za rok sme opravili veľké množstvo ciest. V nastúpenom trende chceme pokračovať, získať financie z EÚ a postupne zrekonštruovať aj zostávajúce komunikácie. Založením neziskovej organizácie, zastrešujúcej Humanitné centrum, Domov pre osamelé matky a Pestúnske zriadenie sa podarilo v Handlovej vybudovať chýbajúcu sieť sociálnych zariadení. Čo sa týka športu, najväčší úspech dosiahol Mestský basketbalový klub, ktorý obsadil v extralige mužov dvakrát po sebe druhé miesto. Ako prezident basketbalového klubu môžem povedať – boli sme veľmi blízko k získaniu titulu majstra Slovenska.
4. Do budúcna považujem za jednu z najdôležitejších spoločných aktivít orgánov mesta a jeho občanov vytvorenie strategického dokumentu – Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta, ktorým sú určené hlavné ciele mesta na roky 2006 – 2013.
5. Došlo k viacerým pozitívnym zmenám, ktorými sme sa priblížili viac k občanovi. Za dôležitý krok v oblasti komunikácie považujem zrušenie nestránkových dní a mestskom úrade, vytvorenie miesta prvého kontaktu, miesta referenta pre komunikáciu a sústredenie kľúčových oddelení pre občanov na prízemí MsÚ. Výrazne sa zlepšila kvalita komunikačných kanálov, o čom svedčí i získanie ocenenia v kategórii Najlepšia www. stránka miest a mestských častí v súťaži Zlatý erb, naša televízia patrí každoročne medzi najlepšie v rámci Slovenska. Vyhľadávané sú i handlovské noviny, v rubrike Radničné správy aktuálne informujeme o dianí v samospráve.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 3. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 4. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 9. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 2. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 3. Magazín SME Ženy už v predaji
 4. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 5. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 6. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 7. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 8. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 9. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 264
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 24 486
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 18 368
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 162
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 17 111
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 14 684
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 367
 8. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 11 681
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 356
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 299
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Celoplošné testovanie: Fakty, pokyny, odporúčania, najčastejšie otázky

V sobotu a nedeľu sa na celom Slovensku uskutoční prvé kolo celoplošného testovania, ktoré má za cieľ pomôcť zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie koronavírusu. Odberné miesta budú otvorené 31. októbra a 1. novembra 2020 od 7. - 22. h.

Dom kultúry v Handlovej dostane nový strešný plášť za viac ako 70.000 eur

Handlovský dom kultúry dostane nový strešný plášť. Práce za viac ako 70.000 eur by mali vyriešiť havarijný stav strechy, ktorá spôsobovala problémy v interiéri najmä počas dažďov.

Handlovská samospráva plánuje rozšíriť miestnu kompostáreň

Samospráva Handlovej plánuje rozšíriť miestnu kompostáreň. Investíciou za viac ako 420.

V Novákoch bude päť odberných miest, mesto odporúča účasť podľa ulíc

Mesto Nováky zriadilo na celoplošné testovanie na nový koronavírus počas nadchádzajúceho víkendu päť odberných miest.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Vodič autobusu náraz neprežil. Cesta je neprejazdná

Dôvody, pre ktoré vodič náhle zmenil smer jazdy, polícia preveruje.

Situácia na Liptove sa zhoršuje, oba okresy zaznamenali rekord v počte pozitívne testovaných

Za jediný deň pribudlo na Liptove 254 ľudí, ktorým potvrdili nákazu koronavírusom.

Primátor Hattas: Situácia je v Nitre veľmi kritická, chýbajú lekári

V pätnástich dedinách budú testovať len jeden deň.

Už ste čítali?