„Slovensko ako členský štát tejto organizácie si výcvikom plní jednu z povinností vyplývajúcich z členstva a to je organizovanie výcvikov, aktivít, spolupráce či už priamo s organizáciou alebo jej jednotlivými členmi.
Momentálne je u nás na prvom cvičení za účasti štrnástich štátov výkvet tejto oblasti v celosvetovom meradle - ľudia, ktorí už boli na misiách. V ďalších rokoch sem budú podľa predpokladov chodiť aj novoprijatí,“ informovala novinárov Zlatica Novotná z ministerstva hospodárstva, odboru riadenia obchodovania s citlivými tovarmi, oddelenie pre kontrolu zákazu chemických zbraní. Ministerstvo hospodárstva je národný garant pre zákaz chemických zbraní. Slúži ako koordinačné centrum s organizáciou a ostatnými členskými štátmi. Jeho úlohou je tiež sledovanie celého chemického priemyslu, aby sa predišlo zneužívaniu chemických látok na nepovolené účely.
Oliver Toderiška z centra riadenia operácií, štábu riadenia operácií generálneho štábu ozbrojených síl SR hovorí: „Cvičenia sme pripravili podľa štandardných operačných postupov organizácie pre zákaz chemických zbraní. Inšpektori robia podľa vlastných postupov, ktoré majú v organizácii zaužívané, ale sú to súčasne skĺbené postupy s našimi bezpečnostnými opatreniami, ktoré musia dodržiavať v našom priestore.“ Jedným z cieľov cvičenia bolo zosúladenie spolupráce v teréne aj medzi štátmi navzájom.
V uplynulých dňoch absolvovali výcvik s náhradnými aj ostrými otravnými látkami. „Nie je to nebezpečné? Nezanedbá sa ekológia?“ boli otázky, ktoré nás v tejto súvislosti zaujímali. Oliver Toderiška: „Celkovo sa cvičí s veľmi malými množstvami látok, sú to kvapky, maximálne sedem na jednu vzorku, ktoré mali inšpektori za úlohu detokovať alebo dekontaminovať. Robili to v separátnych miskách, takže k žiadnemu úniku látok nemôže dojsť. Každý jeden priestor, ktorý je určený na výcvik, má svoj vlastný odpadový systém, ktorý sa združuje a žiadne odpady nemôžu ísť mimo nádrží.“
V rámci výcviku boli použité pľuzgierotvorné látky yperit a lewisit a nervovoparalytické VX a sarín. Yperit bol použitý od prvej svetovej vojny v rôznych vojnových aj nevojnových konfliktoch.
„Tréningovo – testovacie centrum v Zemianskych Kostoľanoch je jedno z desiatich na svete, kde sa dá cvičiť priamo v teréne, v miestach blízkych realite,“ pokračuje Oliver Toderiška: „Nie sú to také centrá aké som mal možnosť navštíviť v USA, ktoré sú v budovách na stoloch, proste v laboratórnych podmienkach. Naše je blízke realite a patrí k vysokej svetovej špičke. Aj novootvorené laboratórium je unikátne.“
Dieter Rotbacher z Rakúska potvrdzuje: „Oceňujeme možnosť, že sme do Kostolian mohli prísť s našimi ľuďmi a vycvičiť ich v tomto zariadení. S tréningovým centrom i všetkými možnosťami, ktoré ponúka sme veľmi spokojní. Zúčastnil som sa už na mnohých podobných výcvikoch a keď to môžem porovnať, tento tréningový priestor má vysoký štandard.“