
Podľa rozborov je však táto „liečivá“ voda hygienicky nevyhovujúca, dokonca môže byť zdraviu škodlivá!
Náš región je pomerne bohatý na pramene rôzneho druhu. Niektoré sa už od pradávna využívajú na liečenie a sú pravidelne sledované, z iných síce ľudia pijú, no ich liečivá sila je založená väčšinou na dohadoch a možno aj placeboefekte (placeboefekt – liečebný výsledok vyvolaný vierou pacienta).
Táto situácia zrejme nastala aj v spojitosti s prameňom v Ráztočne.
Vodári, ktorí urobili rozbory tvrdia, že už v minulosti tu osadili tabuľku s upozornením, že voda nie je vhodná ku konzumácii. Tabuľka však zmizla a „liečivá“ voda i naďalej putuje do domácností ako lekár mnohých chorôb.
Starosta obce Tomáš Konuš hovorí: „Podľa toho čo viem, podaktorí ľudia berú pravidelne vodu z prameňa. Takisto sa tu zastavujú aj cezpoľní, naberajú ju do plastových fliaš, do súdkov. Či je naozaj liečivá, neviem, to sa v obci aj okolí hovorí. Vzorky, ktoré robí vodárenská spoločnosť hovoria skôr o opaku. Ľudia to však zatiaľ berú tak ako to je. Pred pár rokmi tam bola tabuľka s upozornením, aby ju na pitie nepoužívali, žiaľ, tabuľku rozbili a varovania nerešpektovali.“
Išli sme teda priamo k prameňu a spýtali sme sa: „Aká je táto voda z prameňa, chodia na ňu ľudia?“
Pani Anička Štifilová: „Pravdaže chodia. To je dobrá voda, tečie z tej lipy pri nej. Je veru lepšia ako pivo. Samozrejme, že má zdravotné účinky. Ale neviem presne aké.“
Manželia Škrteľovci: „Dobrá je, výborná. Štítnu žľazu lieči. Nášho zaťa sestru operovali v Martine a tiež ju chváli. Chodí si ju brávať do bandasiek. Vodári vravia, že je nevyhovujúca? Vodári sú špekulanti, lebo oni tam dali tabuľu, aby sa ich voda míňala. Pijeme ju celý život.“
Darina Šramková, vedúca laboratória pitných vôd: „Táto voda nie je dezinfikovaná ako bežná pitná voda a mikrobiologické výsledky boli dosť závažné. Podľa laboratórnych výsledkov v nej vyšli prekročené limity v ukazovateľoch ako je escherichia coli, čo je termotolerantná kolyformná baktéria – teda signál čerstvého fekálneho znečistenia. Norma nepovoľuje ani jednu, vo vzorke ich bolo dvanásť. Nachádza sa tam aj ďalšia skupina kolyformných baktérií s povolenou normou nula, bolo ich deväťdesiat. Enterokoky, ktorých sa vo vzorke nachádzalo dvadsaťsedem, môžu vo väčšom množstve spôsobiť zápaly močových ciest, sepsu alebo až meningitídu. Voda je okrem iného ešte „obohatená“ kultivovateľnými mikroorganizmami. Tieto hodnoty boli namerané priamo v danom okamihu a v rôznych obdobiach a časoch môžu byť výsledky lepšie, ale aj horšie. Dôležité však je, že pri skladovaní v bandaskách či fľašiach sa mikroorganizmy rozmnožujú a výsledky môžu byť podľa skladovania podstatne horšie a teda aj vyšší predpoklad zdravotných ťažkostí.“
Vzali sme teda kompletné výsledky rozborov a o vyjadrenie k nim požiadali Gabriela Šimka, riaditeľa regionálneho zdravotného dozoru: „Je tu jasné, že voda je po mikrobiologickej stránke znehodnotená. Sú v nej prekročené závažné ukazovatele. Podľa výsledkov sa do nej dostávajú fekálie. Môže to spôsobovať nejaká žumpa v blízkosti prameňa, hnojisko, chov zvierat a fekálie sa podľa predpokladu do prameňa dostávajú buď presakovaním alebo stekaním po povrchu. Všetky zistené baktérie vyvolávajú väčšinou zažívacie problémy, čiže môžu sa vyskytnúť hnačkové ochorenia, zvracanie a v súvislosti s escherichiou coli si stačí pozrieť televíziu a sledovať dosť veľkú aféru spojenú s touto baktériou a špenátom v Amerike, čo v jednom prípade spôsobilo až zlyhanie ľadvín. Navyše jej minerálne zloženie sa nelíši od bežne používanej vody.“
Čo teda urobiť? Piť alebo nepiť?
„Jednoznačne odporúčam nepiť,“ pokračuje Gabriel Šimko: „Hlavne by, podľa môjho názoru, mohla byť veľmi nebezpečná pre starých ľudí, malé deti a tých, ktorí majú chronické ochorenia.“