Do jeho vybudovania investovalo asi osemdesiat miliónov korún Ministerstvo obrany SR a jeho uvedením do prevádzky Slovensko splnilo svoj záväzok voči NATO. Je vybavené najmodernejšou výpočtovou technikou a zariadeniami na báze hmotnostnej plynovej, infračervenej alebo kvapalinovej chromatografie pre analýzu toxických chemických látok a alfa, beta a gama spektrometrom pre analýzu rádioaktívneho materiálu. Jeho súčasťou je aj zariadenie na analýzu biologického materiálu. Skôr ako vzorky idú na detailný rozbor prostredníctvom najnovších prístrojov, pracovníci robia v ochranných odevoch prvotnú analýzu neznámych látok prinesených z terénu. Počas skúšobnej prevádzky laboratória v ňom už analyzovali vzorky z nedávnych požiarov skladových priestorov firmy Detox a bude slúžiť nielen pre potreby ozbrojených síl, ale aj polícii, pri zisťovaní nebezpečných a toxických splodín pri rôznych haváriách v priemysle. Laboratórium teraz prejde medzinárodnou akreditáciou, pri ktorej budú porovnávať ich analyzované vzorky s výsledkami renomovaných laboratórií vo svete. Po akreditácii budú môcť jeho služby využívať aj ostatné členské štáty NATO.
V stredisku zároveň predstavili nový prieskumný komplet radiačnej, chemickej a biologickej ochrany nainštalovaný vo vozidle Aligátor 4 x 4 slovenskej výroby, ktorý dokáže aj v ťažkom teréne zbierať vzorky zo vzduchu, vody i pôdy a prepraviť ich na analýzu. Umožňuje včasnú identifikáciu a varovanie vojsk pred účinkami zbraní hromadného ničenia či prítomnosti iných látok. Po krátkych úpravách je schopný plavby.
V rovnakom období prebiehal v priestoroch výcvikového centra medzinárodný workshop, ktorého účastníci sa tiež zúčastnili na prehliadke noviniek.