Utorok, 11. máj, 2021 | Meniny má BlaženaKrížovkyKrížovky

Malý a veľký muž: „Kvôli výške netrpíme“

Priemerná výška dospelého slovenského muža je približne 180 centimetrov. O to viac púta v uliciach Prievidze pozornosť 207 centimetrov vysoký štyridsaťdvaročný Branko Jašš a päťdesiatštyriročný Ján Pilch, ktorý má o 79 centimetrov menej.

Len málokto má rád, keď sa o ňom hovorí v číslach, veď za každým človekom sa v prvom rade skrýva jeho osobnosť a životný príbeh. Viac nám teda o sebe obaja muži prezradili na spoločnom stretnutí.

Prečo je lepšie byť vysoký
„Vy máte oproti mne jednu výhodu,“ povedal Branko Jašš, keď sme vstúpili domov k „trpasličím“ manželom. „Mne by bol tento byt malý,“ dodal s úsmevom vysoký muž. Takto sa známy prievidzský basketbalista zoznámil s Jánom a Darinkou Pilchovcami, ktorí mu výškou siahali ani nie po pás. Prvotné rozpaky a prekvapenie vládnuce na začiatku návštevy sa veľmi rýchlo rozplynuloi Byt bol síce maličký, ale všetko ostatné bolo v normálne. Klasický nábytok, stôl i stoličky. Branko tak nemal problém sadnúť si vedľa našich drobných hostiteľov. Počas rozhovoru zavládla dobrá nálada. Zaujímavé je, že napriek výškovému rozdielu majú Ján a Branko podobné problémy. Na druhej strane na základe ich rozprávania sme skonštatovali, že je zrejme lepšie byť vysoký ako nízky. Kým dlháni vzbudzujú rešpekt akosi prirodzene, menší ľudia si ho musia vydobyť. Majú tiež oveľa viac nepríjemných zážitkov s ľuďmi, ktorí si nedostatok inteligencie kompenzujú zlomyseľnosťou a posmechom.
„Keď tak spomínam naspäť, ako dieťa som vždy medzi rovesníkmi vykúkal z radu. Veľký komplex som z toho nemal,“ tvrdí B. Jašš, ktorý najrýchlejšie vyrástol v pätnástich rokoch. „Už pred tým som bol vysoký, ale vtedy som za jedny prázdniny vyrástol dvanásť centimetrov. Prišiel som do triedy a všetci sa na mňa neveriacky pozerali a pýtali sa: ,Čo sa ti stalo?´ V šestnástich som už mal problém zmestiť sa postojačky do autobusu. Všetci ma sledovali. No keď som sa začal venovať basketbalu, už to bolo o niečom inom. Zrazu bola výška veľkou výhodou. To mi úplne napravilo psychiku a sebavedomie. Bol som maximálne spokojný.“ Výška sa stala jedným s obrovských plusov, ktoré udržali Branka Jašša dve desaťročia v najvyššej basketbalovej súťaži mužov u nás. Za jeho éry sa Prievidza stala trikrát majstrom Slovenska.

„Bol som taký malý nervák“
Ján Pilch sa narodil zdravý. Pod jeho nízky vzrast sa podpísala choroba kostí. Prejavila sa po ôsmich mesiacoch života a zanechala následky. Ruky i nohy mu začali rásť pomalšie.
Komplexy v detstve netrápili ani Jána. Menej centimetrov zakrýval výbojnou povahou. „Nikdy som nebol utiahnutý, práve naopak, vždy som bol vpredu. Jednoducho, nedal som sa udupať. Išiel som vždy dopredu. V škole som bol veliteľ všetkého zla. Keď sa niečo stalo, riaditeľ v momente vedel, že som tam bol. Len sa ma opýtal: ,Jano, kto bol s tebou?´ Napriek tomu som sa v duchu sem tam ľutoval, že som najhoršie postihnutý chlapec na svete. Otec mal 190 centimetrov. Moji štyria bratia boli zdraví. Najnižší z nich má 175 centimetrov.“ Mal okolo seba rastúcich súrodencov i kamarátov. Nestretával sa s nijakými zdravotne postihnutými. „Potom som prišiel do výcvikového tábora v Bratislave a tam som zrazu videl ľudí s ochrnutými nohami a rukami, na vozíčkoch, hrbatých, ale i bez končatín. Vtedy som si povedal - Jano, veď tebe nič nie je. Máš zdravú hlavu, ruky i nohy. Dokážeš sa o seba postarať.“
V auguste uplynulo tridsaťšesť rokov, čo Ján Pilch nastúpil do prvého zamestnania. „Najskôr som bol robotník v sklade náradia, potom som pracoval vo výdaji, neskôr na plánovacom oddelení a osemnásť rokov som odrobil v zlievárni. Ako majster som riadil tridsať robotníkov. Najťažšie bolo presvedčiť ľudí, že keď som malý, neznamená to, že mám menšie mozgové závity. Nakoniec sa mi to podarilo. Videli, že viem dobre robiť i myslieť. Zlievári boli drsní chlapi, tak ako baníci. Raz mi povedali, že ma neberú ako malého, ale som pre nich vyšších ako niektorí z kolegov, ktorí si svoju prácu tak nezastali, ako ja.“ Ján bol ale niekedy až veľmi výbušný. Podľa vlastných slov patril s partiou kamarátov do krčmy. Nadával a často z neho sršal hnev. „Bol som hrozný nervák. Z desiatich slov, ktoré som povedal boli dve slušné, a to bolo áno a nie. Raz som si povedal, že prestanem hrešiť, lebo som sa sám pred sebou hanbil. Vydržal som dvanásť dní. V tom čase bol začiatok roka. Keď prišiel za mnou vedúci a chcel odo mňa nejakú banalitu vstúpili do mňa všetci satani, ktorých som dvanásť dní v sebe držal. Strašne som mu začal nadávať. Moja kolegyňa sa mi až po troch hodinách odvážila povedať, že z toho, čo som predviedol sa jej žalúdok obracia. Vtedy som si uvedomil, že bez božej pomoci sa nedokážem zmeniť. Začal som sa denne modliť, aby Pán Boh zmenil môj život, moje srdce i jazyk. Čítal som Bibliu a našiel som bázeň pred Bohom.“

Sranda musí byť
Ján Pilch si dokáže uťahovať sám zo seba, ale vie sa aj brániť. „Nedal som šancu ľuďom, aby ma ponižovali. Raz v kúpeľoch som sa zoznámil s vysokým Čechom. Bol to elegán a všetky ženy na neho leteli. Povedal mi, že keby bol on taký maličký, tak sa niekde odprace a už by odtiaľ nevyšiel. Zostal som zaskočený jeho slovami, no hneď som nahnevane zareagoval - prečo by som to mal robiť? Pretože nenám jeho výšku? A navrhol som mu, nech sa on odprace. Čech ma ale dosť zaskočil, keď povedal: ,Veď ja ťa práve za ten tvoj optimizmus obdivujem. Ty pre mňa stelesňuješ životný elán.´ Niekedy je zábava aj s deťmi. Raz sa mi stalo, že trojročný chlapec povedal mamičke: ,Pozri ten malý ujo má fúzy ako veľký ujo.´ Mamička zostala z toho vykoľajená. No ja som to obrátil na srandu. Na to sa nedá hnevať. Samozrejme, že so sa stretol aj s drzými deťmi. Úplne choré mi príde, keď si ma deti nevšimnú, no rodičia ich s posmechom na mňa upozornia. To zabolí. Stávalo sa mi to, keď som žil v Partizánskom. Tu v Prievidzi som sa s ničím podobným nestretol. Máme vynikajúcich susedov.“

Láska má svoj čas
Dlhé roky nemal Ján Pilch šťastie v láske. Dnes si myslí, že to bolo najmä jeho povahou. „Mal som určité predstavy o partnerke, ktoré si mi nenaplnili. Kým som bol v práci všetko bolo v poriadku, no doma to už bolo horšie. Cítil som sa sám. Podal som si trikrát inzerát v jednom časopise. Na tretí pokus mi prišli tri odpovede. Oslovil ma list od akejsi Darinky. Prečítal som ho a vedel, že to je Ona. Z listu som cítil úprimnosť, otvorenosť a radosť. “ Zhodou okolností žila o päť rokov mladšia Darinka veľmi blízko – v Opatovciach nad Nitrou. Napriek tomu, že boli len kúsok od seba, najskôr si len písali. Nakoniec sa s láskou svojho života stretol. Stoosemnásť centimetrov vysoká dáma mu učarovala. Po roku a pol bola svadba v novom opatovskom kostole. Problémom nebolo ani to, že Ján je evanjelik a Darinka katolíčka. Manželmi sú už päť rokov. „Na začiatku sme sa pýtali, prečo sme sa nestretli skôr. Zaujímavé bolo, že sme mali veľa spoločných známych, no nikdy nám nikto o tom druhom nepovedal,“ zamýšľa sa nad hrou osudu Darinka a Ján ju dopĺňa: „Dokonca môj kamarát býval o štyri domy ďalej ako manželka. Dnes si ale myslíme, že to tak zariadil Boh. Ktovie, ako by to bolo dopadlo, keby sme sa boli spoznali v čase, keď som bol ešte nevybúrený.“ Rovnako postihnutému páru sa zmenil život. Už sa nevracajú do prázdnych bytov, majú jeden druhého a navzájom sa podporujú.
Naopak, Branko Jašš našiel svoju partnerku a manželku už dávno. Dnes majú osemnásť a šestnásťročného syna. „Moja manželka je so svojimi stošesťdesiatimipiatimi centimetrami skôr nižšia. Keď som ju prvýkrát stretol, bolo cítiť, že sme si vzájomne sympatickí. Padli sme si do oka a nebolo čo riešiť. A podľa môjho názoru vysokým mužom sa páčia drobné ženy a platí to i opačne,“ opäť sa smeje Branko.

Nie je to také jednoduché ...
To čo je pre priemerne vysokých ľudí samozrejmosťou, môže byť pre Branka a pre Jána hotovou nočnou morou. Napríklad, len obyčajné nakupovanie oblečenia.
Nájsť na Slovensku správnu veľkosť oblečenia je pre viac ako dvojmetrového chlapa priam nemožné. „Tu na seba nekúpim nič,“ konštatuje bývalý basketbalista a pokračuje: „Teraz som na šťastie našiel jeden obchod v Rakúsku s veľkosťami XXXL. Tam bez problémov kúpim všetko. Dokonca aj rifle.“ Ján má od pása hore štandardnú veľkosť oblečenia. Potrebuje ale kratšie rukávy, a nohavice. „To čo mi je dobré v páse je zvyčajne veľmi dlhé a musím z toho odstrihnúť i pol metra. Dobre sa mi nakupuje v sekáčoch, tam vždy nájdem dobré rifle, ktoré sú len rozstrapkané na nohách. To vyriešim jednoducho - nožnicami,“ opisuje realitu malý muž.
Osobitnou kapitolou v živote ľudí s výškou nad dva metre je posteľ. „Ja síce mám dostatočne dlhú posteľ, no v minulosti som si tak zvykol, že teraz sa už nevyspím, pokiaľ mi netrčia nohy cez jej okraj,“ pokračuje vo vyratúvaní strastí Branko. Medzi tým si ešte Ján spomenie, že pre neho bolo umením nastúpiť do vlaku. „Voľakedy neboli peróny vyvýšené a keď som chcel bez pomoci nastúpiť, musel som si kľaknúť na prvý schodík. Stváral som akrobatické kusy.“

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 2. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 3. Poistkou dlhej životnosti kúpeľne je hydroizolácia
 4. Zhodnotenie o desiatky percent. Toto sú najlepšie investície
 5. Tip na rodinné kombi 4x4 v plnej výbave do 30 000 eur
 6. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 7. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 8. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku
 9. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 10. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku
 1. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 2. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 3. Posúvajú svet k lepšiemu: Sociálni inovátori
 4. Kupujete nový spotrebič? V PLANEO Elektro naň dostanete zľavu
 5. Tip na rodinné kombi 4x4 v plnej výbave do 30 000 eur
 6. Poistkou dlhej životnosti kúpeľne je hydroizolácia
 7. New financial contribution for meals vs. meal vouchers
 8. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 9. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 10. S kvalitným poistením sú finančné následky vážnej choroby menšie
 1. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 16 614
 2. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 16 069
 3. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 13 285
 4. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 10 875
 5. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 10 039
 6. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 9 281
 7. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 7 748
 8. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 7 245
 9. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 6 061
 10. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 5 734
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

ilustračná foto

V dvoch veľkokapacitných očkovacích centrách zriadených Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK) počas druhého májového víkendu zaočkovali celkom 6 417 ľudí. V priestoroch zimného štadióna v Prievidzi očkovalI výlučne vakcínou Comirnaty od konzorcia Pfizer/BionNTech.

15 h
ilustračná foto

Ošetrovatelia z Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach vypustili v závere minulého týždňa do voľnej prírody tri rehabilitované bociany.

17 h
Nová expozícia v Bojniciach

Novú multimediálnu expozíciu pripravilo pre svojich návštevníkov Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum Bojnice.

18 h
ilustračná foto

SHMÚ upozorňuje na vietor počas dňa. I. stupeň výstrahy platí pre celý Trenčiansky kraj v popoludňajších hodinách až do večera.

21 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hokejisti Nitry sú žiadaní doma i vo svete.

10. máj

Policajný zbor v Trnave žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po piatich odsúdených osobách.

7. máj

Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky.

14 h

Most v centre mesta bol pre havarijný stav zatvorený päť mesiacov a vlani sa koncom marca zrútil.

22 h

Už ste čítali?