Najskôr sa však zúčastnili na svätej omši, ktorú celebroval farár Kazimír Divéky. Za zmienku stojí skutočnosť, že rímskokatolícky kostol je najstaršou zachovalou sakrálnou pamiatkou na hornej Nitre. Prvá zmienka o ňom sa datuje v roku 1232. K pozoruhodnostiam vtedajšieho panstva patrí aj starostlivosť o chudobných, v tých časoch sa rod staral aj o chorých, postavil nemocnicu aj školu.
Všetky vetvy rodu Diviackovcov mali v erbe pred stromom kráčajúceho medveďa (podľa starých historikov diviaka). Po oboch stranách stromu boli nebeské znamenia – strieborný polmesiac a zlatá hviezda. Medzi najvýraznejšie osobnosti rodu Diviackovcov patrili predovšetkým Barlev a Jaroslav, synovia Bána, ktorí boli pôvodne horlivými stúpencami Matúša Čáka Trenčianskeho. Po spore s príbuzným Štefanom z Diviak sa však v roku 1299 pridali na stranu uhorského kráľa Ondreja III., ktorý ich vymenoval za ostrihomských kastelánov a Barlev sa neskôr stal na istý čas aj uhorským vicepalatínom. Slávnou a vzácnou osobnosťou rodu Divéky bol aj doktor Alexander Rudnay – ostrihomský arcibiskup, uhorský primas, kardinál, uvedomelý podporovateľ slovenského národného hnutia. Cisár František I. doporučil Sv. stolici 12. júla 1819 biskupa Alexandra Rudnaya na uvoľnený ostrihomský arcibiskupský stolec a v decembri toho istého roku dostal Rudnay pápežskú bulu o vymenovaní za ostrihomského arcibiskupa. Roku 1820 sa presťahoval do Ostrihomu. Zachoval si slovenské povedomie aj keď ho pápež Lev XII. Kreoval v roku 1828 za kardinála.
Rod Diviackovcov sa už niekoľko storočí, až po súčasnosť, vinie ako stuha hornou Nitrou. Jeho potomkovia sú hrdí na svojich predkov a preto sa aj zišli v takom veľkom počte, aby zaspomínali a zalistovali vo svojich slávnych dejinách. Jednou z kuriozít tohto roku minulého storočia je, že si traja bratia Divekyovci zobrali za manželky tri sestry Divekyové a vlastne potomkovia týchto manželstiev sa stretli v poslednú augustovú sobotu v Diviakoch nad Nitricou. Keby si dali rande všetci Divékyovci, určite by kapacita kultúrneho domu nestačila.