„K tomuto opatreniu nás vedie skutočnosť, že v poslednom období registrujeme zvýšený počet priestupkov, spojených s ničením majetku mesta. Najčastejšie ide o poškodzovanie smetných nádob, stolov na tržniciach, orientačných tabúľ, dopravných značiek,“ konštatuje Vít Zajac z Mestskej polície v Prievidzi a dodáva: „Pristihnutie páchateľov pri čine či následné dokazovanie ich viny je podmienené dobrou spoluprácou s obyvateľmi mesta. Pri odhaľovaní vandalov je dôležitá hlavne pravdivosť a rýchlosť poskytnutej informácie. Finančné odmeny by mali byť motiváciou pre svedkov.“ Poskytovať finančné odmeny umožňuje smernica, ktorú prijalo mestské zastupiteľstvo. I
O tom, či sa stanete majiteľom dvoch tisícok rozhoduje v prvom rade to, či vaša informácia viedla k zadržaniu páchateľa, ale aj jej kvalita a načasovanie, závažnosť protispoločenského konania i výška spôsobenej škody.
Odkiaľ pochádzajú financie určené na odmeny?
Keď sa podarí chytiť vandala a dokáže sa mu i škoda, ktorú spôsobil, mesto od neho požaduje náhradu v plnej výške. Peniaze z mestskej kasy tak zbytočne nejdú na opravy spôsobených škôd nezisteným páchateľom. Preto sa samospráve určite oplatí, ak výnosy z uložených blokových pokút investuje do motivovania Prievidžanov.