
K čomu je to dobré?, pýtali sa. Najmä tí, ktorí poznajú ako funguje samospráva na Slovensku a v Čechách, boli skeptickí. Domnievali sa, že všetko zostane len na papieri. Spolupráca však nie je len o výmene skúseností, ale najmä o priateľstve. Že zapúšťa svoje korene sa mohli nedávno presvedčiť Nitrianskorudňania, ktorí boli na návšteve v Jindřichove.
Spomínanú obec takmer pred desiatimi rokmi postihla veľká povodeň. Zanechala za sebou značné materiálne škody, a žiaľ, i obete na ľudských životoch. Na pamiatku týchto smutných udalostí a na oslavu života ako takého organizujú v Jindřichove každoročne slávnosti pre deti a dospelých. Tentoraz sa na nich zúčastnili aj zamestnanci obce, poslanci, turisti z TK Otlak, dôchodcovia, záhradkári a folklórna skupina Rokôška z Nitrianskeho Rudna. Okrem toho, že mnohí sa stretli s priateľmi, pozreli si ukážky techniky a zásahu hasičov a policajtov, zaujala ich prehliadka vrtuľníka, futbalový turnaj a ďalšie atrakcie Jindřichovských slávností pre deti a dospelých. Obohatili ich aj slovenské pesničky, ktoré zaspievala folklórna skupina Rokôška.
V čom sa Jindřichov odlišuje od Nitrianskeho Rudna? Má podobné usporiadanie ako napríklad naša Valaská Belá. Tvoria ho spojené obce, každá s vlastným katastrom. „Zaujalo nás, ako sú aj v okolí Jindřichova vykosené lúky, všetko je čisté, nezaburinené. Je to tým, že štát finančne dotuje túto činnosť, čím nepriamo podporuje roľníkov v chove hospodárskych zvierat. Prostredie okolo tejto obce je skutočne nádherné, hornaté. Jednoducho, je to pekná obec a jej občania nás privítali ako starých známych. Veríme, že s niektorými, s ktorými sme sa na návšteve spoznali, sa stretneme na našom Rudnianskom dni, na ktorý sme ich pozvali. Už dnes sa na nich tešíme, určite si budeme mať zase čo povedať,“ povedala pani Mirka z obecného úradu, ktorá bola nedávno v Jindřichove.