Vyvážaný odpad nielenže devastuje životné prostredie, ale vážne ohrozuje aj mokrade, ktoré v tejto oblasti v dôsledku poddolovania vznikli.
Naposledy sa so svojou prácou Zachráňme v Laskári, čo sa ešte dá zúčastnil na celoslovenskej biologickej olympiáde v Starej Turej. Skončil siedmy, získal však za ňu zvláštne ocenenie za vynikajúce zvládnutie témy. Na celoštátnej prehliadke stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ) v Modre sa mu darilo omnoho lepšie. V odbore ekológia, poľnohospodárstvo, lesné a vodné hospodárstvo zvíťazil. V uplynulých dňoch dostal Boris Kukaň vynikajúcu správu. Asociácia pre mládež, vedu a techniku ho pozvala na medzinárodnú výstavu študentských vedecko-výskumných projektov s názvom Expo Science Europe – ESE 2006, ktorá začína koncom tohto týždňa v španielskom meste Tarragona. Okrem mladých ľudí z celej Európy do Španielska prídu aj ich rovesníci zo všetkých ostatných kontinentov, okrem Austrálie.
Ako tento úspech vníma Boris? „Neveril som, že pôjdem na medzinárodnú výstavu. Pozvanie ma potešilo, hneď som sa však musel pustiť do roboty, keďže v Španielsku bude mať prezentácia práce inú podobu – formou posterov. Prácu som preložil do angličtiny, čo nebol problém, dnes už mám všetko pripravené. V Tarragone však nebudem predstavovať len svoju prácu o Laskári, ale prezentovať celú hornú Nitru a Slovensko. Vnímam to ako odmenu za roky, ktoré som tomuto projektu venoval, určite si oddýchnem, spoznám rovesníkov z iných krajín. Určite sa s nimi dohovorím, okrem angličtiny sa dva roky učím aj po španielsky.“
Na našu otázku, či sa niečo zmenilo v Laskári stručne skonštatoval: „Až na rozširujúce sa mokrade a neubúdajúci odpad nič. Možno pomohli zákazové tabule, možno sa všetko pohne dopredu. Veď z nášho okresu máme ministra životného prostredia pána Izáka. Pozná tento región, jeho problémy i to, čo by mal jeho rezort u nás zabezpečiť.“