Hornonitrianske folklórne slávnosti jubilovali vlani. Oslávili okrúhlu dvadsiatku. Usporiadatelia sa vytiahli nielen novým miestom konania – prievidzským Lesoparkom, ale aj skvelým programom, výbornými účinkujúcimi.
Ak niekto čakal, že pri organizovaní „neokrúhleho“ 21. ročníka slávností poľavia, mýlil sa. Opäť ponúkli folklór najvyššej kvality. Regionálny, slovenský, aj zahraničný. Dokonca organizátori pri vstupe do tretej desiatky tohto podujatia ani nemuseli uvažovať, či sa majú uberať iným smerom ako doteraz. Kurz, ktorý zvolili, je správny. Vlaňajší úspech výberu Lesného parku v okresnom meste ako miesta konania, sa zopakoval aj tentoraz. Výborná dostupnosť zo všetkých kútov hornej Nitry, príjemné prírodné prostredie, pekný amfiteáter, dobré technické zabezpečenie, bufety s nápojmi, sociálne zariadenia. To všetko je ako ušité pre konanie folklórneho festivalu. Napriek týmto plusom sa stále zdá, že divákov by mohlo prísť ešte viac, i keď ich bolo po oba dni konania neúrekom.
Čo slávnosti ponúkli priamo na pódiu? Folklór vo všetkých jeho najrozmanitejších farbách. Predstavili sa detské súbory z hornej Nitry, ktoré opäť potvrdili, že o budúcnosť folklóru na v našom regióne nemusíme mať obavy. Svoju vysokú kvalitu potvrdili aj „dospelé“ spevácke a folklórne súbory z okresu Prievidza. Ako inak, s humorom, predstavili množstvo piesní, povedačiek a tancov zo zvykoslovia našej oblasti. Hosťom festivalu bol bratislavský súbor Lipa. „Som nadšená. Ani som sem veľmi nechcela ísť, pretože folklór ma takmer vôbec nezaujíma. Vystúpenie Lipy bolo dynamické, pestré, plné života. Nadchlo ma. Už je takmer koniec festivalu a teraz banujem, že som sem neprišla aj skôr,“ skonštatovala 25-ročná Lenka, ktorá prišla do Lesoparku takmer náhodou.
Predstavili sa aj zahraničné súbory. Z Čiech, či skôr z Moravy pricestoval detský folklórny súbor Merínek z Kunovíc a Folklórny súbor Javorina s cimbalovou muzikou Strýci zo Stránií. Dlhšiu cestu do Prievidze mal folklórnotanečný súbor Kolonia. Jeho domovinou je totiž Slavonski Brod v Chorvátsku. Folkloristi z tejto krajiny boli nielen v našom okresnom meste, ale vystúpili napríklad aj v Lazanoch, kde nadviazali veľmi dobré vzťahy s miestnym folklórnym súborom Sielnica. Nie je preto vylúčené, že jej členovia zavítajú niekedy do Chorvátska.
Príjemným spestrením slávností bol koncert hudobnej skupiny Presburger Klezmer Band. Táto originálna kapela sa inšpiruje starou tvorbou východoeurópskych Židov, folklórom, či džezom. Po oba dni konania festivalu si diváci vo večerných hodinách mohli pozrieť aj multimediálnu scénickú fresku z histórie Prievidze – Vzbura žien, ktorej súčasťou je aj pódiové vystúpenie Folklórneho súbor Senior Vtáčnik.
Výstava a prezentácia tradičných techník spracovania dreva, či jarmok ľudových umelcov priamo v areáli lesoparku len podčiarkli príjemnú atmosféru tohtoročných Hornonitrianskych folklórnych slávností. O tom, že boli úspešné, nepochybuje nikto, kto sa na nich zúčastnil. Či už ako účinkujúci alebo ako divák.