Ako už Prieboj informoval, napriek mnohým racionalizačným opatreniam ekonomická situácia v troch nemocniciach v pôsobnosti TSK nie je stabilizovaná. Ich najväčším problémom sú od začiatku roka 2006 exekúcie, ktoré priamo ohrozujú majetok TSK a ohrozujú poskytovanie zdravotnej starostlivosti občanom regiónu. V apríli poslanci len usúdili, že východisko budú musieť hľadať v čo najskoršom období, správu o zdravotníckych zariadeniach iba vzali na vedomie a uznesenie k nej neobsahovalo žiadne úlohy ani termíny. No podľa dohody sa komisie v máji a júni opakovane zaoberali situáciou všetkých troch nemocníc.
Na názor na problematiku nemocníc sme sa po minulom zastupiteľstve spýtali podpredsedu TSK Jozefa Božika. Ten povedal: „Zdravotníctvo TSK vykazuje znaky oživenia, to je dobre. Teraz je tu problém dlhov skoro 70 mil. Sk voči Sociálnej poisťovni, za ktoré uvalila na tri naše nemocnice exekúcie. Na najbližšom zastupiteľstve v júni k tomu budeme musieť zaujať postoj. V rámci prebytku, s ktorým hospodári TSK, sa musia stanoviť priority – ale problémy máme popri zdravotníctve aj v kultúre, školstve a inde. Musíme hľadať vnútorné zdroje. Na aprílovom zastupiteľstve sme sa dohodli, že vedenia našich nemocníc musia pripraviť revitalizačný projekt, aby v nadväznosti na ekonomické a právne limity rozvinuli aktivity, ktoré stabilizujú zdravotnícke zariadenia. Predávať nemocnice zatiaľ nemienime.“
* * *
Po májových a júnových rokovaniach komisií sme poslancom za Prievidzský okres položili rovnakú otázku: Ako ste spokojný s doterajšími úpravami rozpočtu, ktoré by mali riešiť splatenie dlhov nemocníc v pôsobnosti TSK voči Sociálnej poisťovni? Odpovede sa nám podarilo získať od troch z nich. Podľa informácie poslanca a člena zdravotníckej komisie, starostu Kocurian Vojtecha Čičmanca dosiahli poslanci všeobecnú zhodu v tom, že z kapitálových výdavkov by malo byť vyčlenených pre bojnickú nemocnicu 10 mil. Sk na nákup CT prístroja. Pri stretnutiach poslancov za okres Prievidza bola nemocnica jasne definovaná ako problém číslo jeden. Jednoznačne a jasne sa vyjadril k problému exekúcií aj predseda zdravotníckej komisie TSK, viceprimátor Prievidze Michal Mladý: „Každopádne to na zastupiteľstve v júni musíme riešiť, pretože penále z istiny 70 mil. Sk narastá každý mesiac o 2 mil. Sk! Samozrejme, tá istina dnes už fakticky nie je 70 mil. Sk, pretože Bojnice z nej už niečo splatili – ale zas neplatili nové odvody, takže rástol im dlh inde. Preto som toho názoru, že Bojniciam musíme ´dorovnať´ i tie splátky, ktoré už exekútor stiahol. A s penálmi sa už musia neskôr nemocnice vyrovnať sami.“
Tým riešením malo byť získať v 3 nemocniciach približne 30 mil. Sk predajom prebytočného nehnuteľného majetku a zvyšných 40 mil. Sk doplniť z rozpočtu TSK. Kriticky sa k riešeniu exekúcií vyjadril člen Komisie zdravotníctva a humánnej farmácie TSK, riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bojniciach Gabriel Šimko. Podľa neho sa problém exekúcií rieši príliš pomaly a aj návrhy na júnové zasadnutie TSK ho riešia len čiastočne. „Aj napriek tomu som optimista,“ povedal ďalej G. Šimko, „a pevne verím, že v júni sa prijme zásadné rozhodnutie na riešenie uvedeného problému, nakoľko akýkoľvek odklad by mohol znamenať veľké problémy pre nemocnice, ale hlavne pre pacienta, a mohol by viesť k výraznému zhoršeniu poskytovania zdravotnej starostlivosti.“
V pondelok 12. júna bolo v Trenčíne zasadnutie Rady predsedov komisií a to zmenilo dovtedajšie optimistické očakávania. Podľa informácií M. Mladého rada „nerozhodla a ani zastupiteľstvo nerozhodne, že istina dlhu voči Sociálnej poisťovni bude úplne splatená.“ M. Mladý potvrdil, že rada prijala návrh získať prostriedky na splatenie časti istiny dlhu predajom prebytočného nehnuteľného majetku, ale zvyšok necháva na splatenie do konca roka „podľa toho, ako sa v rozpočte uvoľnia finančné prostriedky“.
* * *
Riaditeľ NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach Ladislav Gerlich k problému pre MY Hornonitrianske noviny Prieboj povedal: „Súčasná situácia dokumentuje postoj orgánov samosprávneho kraja k zdravotníctvu všeobecne a k našej nemocnici zvlášť. V predchádzajúcich dvoch rokoch prišlo naše zariadenie o spravovaný majetok v hodnote blízkej výške dlhu voči Sociálnej poisťovni. Zdôvodnili sme predsedovi a zastupiteľstvu TSK príčinu vzniku dlhu a navrhli sme viacej alternatív riešenia záväzkov voči Sociálnej poisťovni – konkrétneho riešenia sme sa zatiaľ nedočkali (a penále rastú a rastú...). Sme preto veľmi zvedaví na rokovanie najbližšieho zastupiteľstva TSK. Sociálna poisťovňa vystupuje voči našej nemocnici pri vymáhaní svojich pohľadávok výnimočne tvrdo. Exekúcia sa viedla na prostriedky z bežného účtu nemocnice, kým napríklad v myjavskej a považsko-bystrickej nemocnici došlo len k ručeniu záväzkov nehnuteľným majetkom. Tohto roku sa zastavila potrebná obnova prístrojov a zariadení nemocnice, robíme prakticky len havarijnú údržbu (aj tú len z vlastných prevádzkových prostriedkov), stagnuje prepotrebné budovanie informačného systému, unavení a znechutení zamestnanci postupne rezignujú na svoje profesionálne ambície. V takýchto podmienkach sa snažíme mobilizovať ostatné vnútorné rezervy, robiť štrukturálne zmeny, zavádzať procesné riadenie, pripravujeme sa na certifikáciu systému riadenia kvality.“