MUDr. Tibor Štovčík, primár dermatovenerologického oddelenia Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach
a je pre živý organizmus v nadmerných dávkach škodlivý. Existujú viaceré faktory, ktoré významne ovplyvňujú účinky tohto žiarenia na kožu. Patria k nim napríklad denné obdobie, ročná sezóna, nadmorská výška, zemepisná šírka, odrazy žiarenia od okolia. Inými slovami, je nevhodné vystavovať sa slnku medzi 11. a 13. hodinou, najmä v lete, kedy sú dávky UV žiarenia najvyššie. Každých 300 výškových metrov sa zvyšuje aktivita žiarenia o 4% a mení sa aj jeho zloženie, pričom so vzrastajúcou nadmorskou výškou pribúda jeho škodlivejších zložiek, podobne je to aj s približovaním sa k rovníku.
Nemali by sme zabudnúť ani na vplyv prostredia, ktoré je schopné UV žiarenie odrážať a tak zvyšovať jeho celkovú dávku. Najvyššiu schopnosť odrazu má sneh - až 30%, menej piesok - 25 %, otvorené more - 6%, jedľový les - 2%. Okrem uvedených vonkajších faktorov treba spomenúť i kožný fototyp, ktorý je u každého človeka iný. Podľa reakcie kože na oslnenie rozlišujeme 5 fototypov kože. Platí, že čím vyšší fototyp (lepšia obrana kože), tým je menšie riziko poškodenia.
Účinky ultrafialového (UV) žiarenia na kožu možno rozdeliť do dvoch skupín. Medzi včasné účinky patria :
·zápal kože, ktorý sa začne prejavovať v priebehu niekoľkých hodín
·opálenie, ktoré rozdeľujeme na včasné a neskoré. Včasné opálenie vzniká prakticky okamžite po opaľovaní, je zapríčinené vyplavením sa už nachystaného pigmentu, neskoré opálenie je spôsobené novotvorbou kožného pigmentu. Vzniká až po niekoľkých dňoch a vydrží po dobu viacerých týždňov
·dôležitými včasnými účinkami sú aj útlm obranyshopnosti kože, jej zhrubnutie a novotvorba vitamínu D.
Neskorými účinkami žiarenia na kožu rozumieme zmeny, ktoré vznikajú dlhodobým vystavovaním sa slnku. Patrí sem predčasné starnutie kože a vznik niektorej z foriem kožnej rakoviny.
Rakovinotvorné pôsobenie slnečného žiarenia bolo dokázané, aj keď následky sa prejavujú niekedy až po desaťročiach. Súvislosť vzniku nádoru a žiarenia vyplýva pritom zo skutočnosti, že kožné nádory sú umiestnené predovšetkým na miestach nekrytej kože, najmä u ľudí pracujúcich vonku, skôr u bielej rasy, u ľudí s nízkym fototypom, a čím ďalej, tym viac u ľudí, ktorí sú vystavovaní slnku už od útleho detstva. Z odborného hľadiska ide najmä o 3 typy nádorov, z ktorých je pre život pacienta najnebezpečnejší nádor z pigmentových buniek kože – melanóm. Môže vznikať z pigmentových znamienok, ale aj priamo na zdravej koži. V prvom prípade sa prejavuje zmenou farby, tvaru, povrchu, veľkosti znamienka. Znamienko môže svrbieť, páliť a bolieť. V druhom prípade sa prejavuje vznikom škvrny až uzlíka tmavohnedej až čiernej farby, v zriedkavých prípadoch aj bez pigmentu. Na povrchu sa zjavuje ranka, mokvanie, chrasta.U žien sa vyskytuje najmä na končatinách, u mužov na trupe, krku a hlave.
Základom úspešnej liečby je včasné rozpoznanie ochorenia s následným chirurgickým zákrokom. V pokročilejších prípadoch je nutná aj ďalšia liečba.
Vzhľadom na narastajúci počet pacientov s touto diagnózou, ako aj na to, že ide o veľmi zradný nádor, ktorý môže znovu komplikovať zdravotný stav aj po rokoch pokojového štádia po odstránení, je mimoriadne dôležitá prevencia. Začnime teda aspoň od našich malých ratolestí, ktoré budeme počas slnečných dní chrániť správnym obliekaním a používaním fotoochranných krémov.