väčších znečisťovateľov v meste.. Okoloidúci sa okrem dátumu, času, záťažového stupňa, teploty a vlhkosti vzduchu dozvedia aj hodnoty imisných koncentrácií. Nejde o emisné koncentrácie, ktoré priamo vychádzajú zo zdrojov znečisťovania, ale o menšie udávané v mikrogramoch na meter kubický tzv. imisné koncentrácie. Aktuálne údaje o týchto koncentráciách sú merané v monitorovacej stanici, ktorá sa nachádza pri ZUŠ v Prievidzi a je priamo napojená na elektronickú tabuľu. Meranie je takmer stopercentne presné. „Je tlak aby sa monitorovacia stanica premiestnila. Jej súčastné umiestnenie v centre mesta má vplyv na namerané hodnoty, pretože je tu viac prachu i výfukových plynov,“ uviedla Katarína Henželová z Obvodného úrad životného prostredia v Prievidzi.
V stĺpci pod hlavičkou ,povolená denná hodnota´ sú na tabuli len dva údaje, je to tým, že okrem oxidu siričitého a prachových častíc frakcia 10 PM majú ostatné hodnoty podľa vyhlášky určené niekoľkohodinové povolené hodnoty. Oxid siričitý ma povolenú dennú hodnotu 125 mikrogramov na meter kubický. Nízke hodnoty oxidu siričitého vyplývajú z ročného obdobia. V zime koncentrácie stúpajú, pretože sa u nás spaľuje uhlie s vysokým obsahom síry. Ďalšou dôležitou kolónkou pre obyvateľov je oxid dusíka s označením Nox, kde sa vyhodnocuje oxid dusnatý i dusičitý. Dusíky majú limit 200 mikrogramov na meter kubický, pričom je to povolená hodinová hodnota a nie dvadsaťštyrihodinový priemer.
Prachové častice frakcie 10PM majú povolenú dennú hodnotu 50 mikrogramov na meter kubický. Jemnejšie prachové častice frakcie 2,5 PM 6 ešte nemajú stanovený limit a na Slovensku sa začali merať len nedávno. Prízemný ozón má povolenú hodnotu 125 mikrogramov na meter kubický stanovenú osemhodinovo. Namerané hodnoty sa môžu v jednotlivých dňoch výrazne meniť. Záleží to od ročného obdobia, počasia a od prúdenia vetrov v našej kotline. Vo vyhláške sú stanovené aj limity pre benzén a olovo, ich zisťovanie v ovzduší je však technicky náročné, preto sa na tabuli neuvádzajú.