Včasným diagnostikovaním ochorenia môžeme zabezpečiť potrebnú liečbu, nájsť riešenie zdravotného problému. Melanóm je jednoznačne najzákernejšia rakovina kože, sú to nádory z pigmentových buniek. Ale vyšetrujeme aj iné iné typy nádorov, ktoré súvisia predovšetkým so slnečným žiarením. Počas Dňa melanómu však neobchádzame ani iné kožné výrastky, s ktorými k nám ľudia prídu.“
Jedným z riešení kožného ochorenia je chirurgický zákrok. Často sa hovorí, že po odstránení znamienka hrozia ďalšie komplikácie. „Je to mýtus a nesprávny názor. Po chirurgickom odstránení materského znamienka nedochádza k novotvorbe nádoru, samozrejme, ak bolo predtým zdravé. Ak tam boli predtým komplikácie, vznikli určite ešte pred zákrokom,“ vysvetľuje T. Štovčík.
Vo všeobecnosti platí, že nádorových ochorení kože pribúda. Nárast pacientov je z roka na rok výraznejší. Príčiny treba hľadať nielen atmosferických poruchách, ale aj v cestovnej turistike. Ľudia totiž viac ako v minulosti cestujú do teplých krajín a nedostatočne sa chránia pred nebezpečným kumulovaným slnečným žiarením.
Asi aj preto sa Deň melanómu aj tento rok stretol s veľkou odozvou. „Ambulanciu máme otvorenú asi tri hodiny a už sme vyšetrili 60 pacientov. A ďalší ešte čakajú,“ skonštatoval T. Štovčík a dodal: „Kým vlani a predvlani chodili do kožných ambulancií zväčša starší ľudia, teraz som milo prekvapený, že prišli aj mladí. Veľa je takých, ktorí nemajú ešte ani 35 rokov a nemálo aj chlapcov a dievčat do 20 rokov. To je príjemné zistenie.“
Zoznam lekárov, ktorí sa dobrovoľne zapojili do Dňa melanómu bol zverejnený na internete. Okrem už spomínaného Tibora Štovčíka vyšetrovali ľudí aj Andrea Mištinová v Novákoch, Mohamed Hemza v Bojnciach a Samuel Herko v Prievidzi.