Tento akreditovaný subjekt bude organizačne zabezpečovať pre tunajší úrad plnenie priority s názvom „Poskytovanie poradenstva a iných metód prác zameraných na uľahčenie plnenia účelu náhradnej rodinnej starostlivosti fyzickým osobám, ktorým bolo dieťa zverené do náhradnej starostlivosti – pestúnom a osvojiteľom.“
Ich spoločnou snahou je informovať verejnosť o náhradných rodinách, ako získať dieťa z ústavného zariadenia do pestúnskej starostlivosti. „Prioritou nášho úradu pre tento rok je v oblasti sociálno – právnej ochrany detí hľadať rodičov pre deti. Chceme, aby detské domovy boli čo najmenej obsadené, aby sme poskytli informácie tým, ktorí by sa o deti chceli starať. Nie je to totiž príliš zložitý proces ani byrokraticky náročný,“ povedala pre MY Hornonitrianske noviny riaditeľka odboru sociálnych vecí a rodiny UPSVR Prievidza Anna Oberfrancová.
Pri týchto aktivitách bude s úradom úzko spolupracovať prievidzská pobočka spoločnosti Úsmev ako dar, pretože sa tejto oblasti už dlhšie venuje. „Spolupráca s týmto úradom je pre nás niečo nové, no samozrejme vítané. Ak chceme deťom a náhradným rodinám pomôcť, vyžaduje si to tímovú prácu. Už 19. apríla o 17. h chystáme spoločný informačný večer v Dome kultúry v Prievidzi. Témou bude samozrejme náhradná rodina, a tak sa radi stretneme nielen s tými, ktorí o tejto forme pomoci deťom uvažujú, ale so všetkými, ktorých táto problematika zaujíma a chceli by sa o nej dozvedieť viac. Hovoriť budú odborníci z oblasti, praktici, ktorí majú dieťa v náhradnej starostlivosti, aj dobrovoľníci Úsmevu ako dar, pomáhajúci pri konkrétnych aktivitách,“ priblížila najbližšiu akciu Barbora Kotríková zo spoločnosti Úsmev ako dar. Samozrejme, do budúcnosti chcú v pravidelných intervaloch pripravovať stretnutia – kluby, určené náhradným rodinám. Mali by im pomôcť pri riešení problémov, s ktorými sa stretávajú. A. Oberfrancová tvrdí, že ich úlohou je nielen nájsť dieťaťu novú rodinu, ale s ňou aj ďalej spolupracovať a pomáhať jej.
Náhradná rodinná starostlivosť má u nás rôzne formy, pričom rozdiely sú v právnej stránke. Najlepšia pre dieťa je adopcia, kde získa úplne nových rodičov, ktorých má aj zapísaných v rodnom liste. Pri adopcii je podmienka, aby dieťa bolo právne voľné, to znamená, že sa ho matka vzdala hneď po pôrode, alebo oň nejavili rodičia dlhšiu dobu žiadny záujem. V prípade pestúnskej starostlivosti dieťa nemusí byť právne voľné. V náhradnej rodine sa ocitne napríklad vtedy, keď sa jeho rodičia nedokážu oň postarať. Poslednou formou náhradnej starostlivosti je ústavná starostlivosť, teda umiestnenie dieťaťa do domova.
Prievidzská pobočka spoločnosti Úsmev ako dar má pôsobnosť pre celý Trenčiansky kraj. „Zdá sa nám, že oproti iným okresom v kraji je o náhradné rodičovstvo na hornej Nitre nižší záujem. Ťažko hľadať dôvody. Vo všeobecnosti platí, že rodičia sa obávajú hlavne toho, čo z dieťaťa vyrastie, ako sa prejaví jeho genetika,“ pripomína B. Kotríková. Anna Oberfrancová potvrdzuje, že rodičia neraz prídu na úrad, zaujímajú sa o náhradné rodičovstvo, no nakoniec si to rozmyslia. Postup pri tom nie je zložitý. Podajú žiadosť, priložia potrebné dokumenty a neskôr absolvujú psychologickú prípravu. Samozrejme, my ich navštívime a zistíme, v akom prostredí žijú.“
Rodičia majú svoje požiadavky aj na deti. Hlavne pri adopcii chcú čo najmenšie dieťa. Práve o adopcii najčastejšie uvažujú manželia bez dieťaťa, no o náhradné rodičovstvo prejavujú záujem aj tí, ktorí už majú aj vlastné deti.