Cirkusový život nielen v maringotkách

Šapitó, krasojazdkyne, levy a ich krotiteľ, zábavný klaun,... Takto väčšina z nás pozná cirkus. Kolóna veľkých vozidiel, klietky na kolesách a maringotky prídu do mesta a všetci od malých až po veľkých sa tešia, keď na veľkom priestranstve vyrastie obrovs


ký stan a začne sa predstavenie. Cirkusový umelci nás privádzajú do úžasu vďaka skvelým a odvážnym výkonom, klauni nás rozosmievajú. Vieme však ako žijú títo veční kočovníci?

* * *
Nazreli sme do zákulisia jedného z najznámejších cirkusov – Humberto, ktorý sa na svojom turné po Slovensku zastavil v Prievidzi. Sprievodkyňou nám bola len 17-ročná Bohunka Navrátilová. Možno sme aj na chvíľku zapochybovali, či môže také mladé dievča vôbec niečo vedieť o cirkuse. Naše obavy boli zbytočné. Bohunka v cirkuse vyrástla, stal sa jej životom. Venuje sa akrobacii, je haďou ženou. No nielen to. Na naše prekvapenie ju môžete uvidieť aj v pokladni, alebo predávať cukrovú vatu. „Sme doslova rodinná firma. Robíme to, čo je potrebné. Nie sme len cirkusoví umelci, ale všetci zabezpečujeme aj chod cirkusu,“ vraví Bohunka. Jej priezvisko – Navrátilová nás len utvrdzuje v tom, že Humberto jen naozaj rodinný „podnik“. Principálom cirkusu je totiž Bohumil Navrátil. Jeho synovia –Bohumil a Hynek sú riaditeľmi cirkusu. Napriek titulu „riaditeľ“ sú však aj stavačmi, šoférmi, či účtovníkmi. No aj medzi účinkujúcimi sa to len tak hemží priezviskom Navrátil, i keď viacerí umelci sa prezentujú pri vystúpeniach s umeleckými menami.

Vráťme sa však k Bohunke. V sedemnástich rokoch je školopovinnou slečnou. „Samozrejme, že sa učím. Je to však samovzdelávanie. Na škole ma dvakrát do roka čaká skúška, ktorá potvrdí, či som sa všetko naučila a môžem pokračovať v štúdiu,“ približuje svoj „školský“ život mladá akrobatka. Humberto je totiž na cestách, a to po celej Európe, deväť mesiacov v roku. Tri mesiace v zime je cirkus vo svojom stálom sídle neďaleko Prahy. No aj vtedy občas absolvuje nejaké exhibičné vystúpenia. „Naozaj sme väčšinu roka na cestách, prechádzame z jedného mesta do druhého. Je to náš spôsob života, už sme si naň zvykli. Doslova ho dedíme z generácie na generáciu. Nácvik čísel, vystúpenia a vzdelávanie sa dajú zvládnuť. Nemám s tým žiadny problém,“ usmieva sa Bohunka. Domovom cirkusantov sú maringotky, no na naše prekvapenie nielen ony. Bohunka nám ukázala svoj „domov“, svoj ostrovček súkromia, či „detskú izbu“, v ktorej žije väčšiu časť roka. Je to príves, či karavan, v ktorom má všetko, čo potrebuje. Posteľ, skriňu, knihy, televízor... „Rodičia však majú maringotku, aj tam som často. Je to akýsi byt v malom. Je tam všetko. Kuchyňa, kúpeľňa, práčka, umývačka riadu, jednoducho všetko, čo potrebuje rodina, samozrejme, všetko v menšom priestore.“ A nemôže v takomto obmedzenom priestore prísť ponorková choroba. Bohunka sa len usmieva: „V každej rodine sú občas problémy, či už žije v panelákovom byte alebo v maringotke.“


Pri našej návšteve v cirkuse Humberto sme sa pristavili aj v hlavnom stane. Sedadlá boli zatiaľ prázdne, bez divákov. No na predstavenia sa všetko chystalo. Uprostred „pódia“ nacvičoval svoje číslo akrobat. Podľa Bohunky je to klasický obrázok, že v šapitó sa striedajú umelci, aby doladili svoje vystúpenia. Okrem akrobata, ktorý vyhadzoval kruhy do výške, mali plné ruky práce aj ďalší. Muži čosi zvárali, potom natierali farbou. Na predstavenia musí byť všetko perfektne pripravené. Humberto, to je pojem, a tak musia byť vystúpenia precízne rovnako na Slovensku, ako napríklad vo Francúzsku. Bohunka však dodáva: „Diváci sú v jednotlivých krajinách rozdielni. Napríklad v spomínanom Francúzsku, či Nemecku ľudia cirkusové umenie veľmi oceňujú. Česi alebo Slováci sa to len učia.“ Len pre zaujímavosť, Humberto už navštívilo aj Holandsko, Belgicko, Španielsko, Maďarsko, Taliansko, Rumunsko, Rusko a mnohé ďalšie štáty Európy.
Dôležité miesto v cirkuse majú zvieratá. V Humberte sú mimoriadne hrdí hlavne na levy. Majú ich pätnásť, čo je vraj najviac medzi európskymi cirkusmi. Na začiatku roka 2001 sa im dokonca podaril vlastný odchov, keď na svet prišli levíčatá Bonifác, Bobo a Lilie. Chovajú však aj ťavy, kamerunské a sírske kozy, pyšní sú aj na kone, či kráľovských pudlíkov. Celkovo sa starajú o 80 „zvieracích“ umelcov. Veľmi dobre si už zvykli na cestovanie z miesta na miesto, mnohé z nich by po vypustení do voľnej prírody určite neprežili.
Bez cirkusu a jeho typického kolobehu v ňom by nemohli žiť ani ľudia, ktorí ho tvoria. Neprekáža im, že žijú v obmedzenom priestore maringotiek, že každý týždeň sa musia „ubytovať“ v inom meste, rozložiť obrovský stan (trvá im to asi pol dňa), všetko zabezpečiť nielen pre seba, ale aj pre zvieratá. Sú to jednoducho ľudia, ktorí cirkus milujú a všetko mu venujú. Dôkaz o tom poskytol aj divácky obľúbený televízny seriál „Cirkus Humberto“. Vznikol v roku 1988 podľa románovej predlohy spisovateľa Eduarda Bassa, ktorý s Humbertom cestoval dva roky. „To čo diváci videli na televíznych obrazovkách, je autentické. Seriál, i keď nie na sto percent, predsa opisuje históriu nášho cirkusu,“ zakončila Bohunka.

FAKTY O CIRKUSE HUMBERTO
*Cirkus vznikol v roku 1857 pod názvom Henry. O necelých sto rokov, teda v roku 1955 bol znárodnený a premenovaný na Humberto – Československé cirkusy a varieté. Po privatizácii v roku 1991 ho do svojho vlastníctva opäť získali bratia Navrátilovci.
*Humberto získal viacero medzinárodných ocenení. Napríklad na festivale Massy v Paríži dostal za drezúru levov Bob Navarro zlatú a bronzovú medailu.
*Všetky zvieratá v cirkuse absolvujú pravidelnú veterinárnu prehliadku so špeciálnymi veterinárnymi testmi krvi. Každé zviera má potrebný priestor vo veľkých prívesoch typu Mercedes.
*Levy z Cirkusu Humberto účinkovali vo filmoch Quo Vadis, Saturnin, alebo aj vo videoklipe speváčky Mylene Farmer.

Autor: mak

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 728
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 302
  3. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 544
  4. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 416
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 4 122
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 4 087
  7. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 3 986
  8. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 538
  1. Ivan Mlynár: Filipovi Kuffovi popukali po menovaní do funkcie štátneho tajomníka posledné tri mozgové bunky, ako popkorn v mikrovlnke.
  2. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Kostol sv. Jakuba v meste Stříbrná Skalice
  3. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  4. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky VII.
  5. Monika Kollarova: Mačacie "ladies"
  6. Viktor Pamula: Odkiaľ a kam ?
  7. Andrea Ostrihoňová: Sú veci, ktoré sa nechcú stratiť
  8. Michal Drotován: Ako sa štát stará o svoj majetok?
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 615
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 642
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 423
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 010
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 055
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 618
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 16 110
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 158
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Trenčianska univerzita je mladá univerzita v obľúbenom študentskom meste s jedinečnou atmosférou a za posledné roky prešla obrovskými pozitívnymi zmenami a rozvojom vedecko-technickej infraštruktúry.


Taktické cvičenie OR HaZZ v Novom Meste nad Váhom -12.03.2024

Najčastejšie ich zamestnali technické zásahy.


TASR
Ilustračné foto.

Medveďa pri obci pozorovali dlhšie.


Je to tak, spevák legendárnej kapely SCORPIONS úspešne absolvoval operáciu chrbtice a dnes je plný sily a teší sa na koncertovanie.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Ivan Mlynár: Filipovi Kuffovi popukali po menovaní do funkcie štátneho tajomníka posledné tri mozgové bunky, ako popkorn v mikrovlnke.
  2. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Kostol sv. Jakuba v meste Stříbrná Skalice
  3. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  4. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky VII.
  5. Monika Kollarova: Mačacie "ladies"
  6. Viktor Pamula: Odkiaľ a kam ?
  7. Andrea Ostrihoňová: Sú veci, ktoré sa nechcú stratiť
  8. Michal Drotován: Ako sa štát stará o svoj majetok?
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 615
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 642
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 423
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 010
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 055
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 618
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 16 110
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 158
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu