Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien, pozval môj Výbor pre práva žien predstaviteľov z oblasti športu, politiky a mimovládnych organizácií na seminár usporiadaný s cieľom zvýšiť povedomie o nútenej prostitúcii počas významných športových stretnutí a diskutovať o stratégii boja proti tomuto javu. Seminár sa stretol s obrovskou odozvou médií, ako hostia sa ho zúčastnili podpredsedovia Európskej komisie Margot Wallströmová a Franco Frattini, a komisári Vladimír Špidla a Ján Figeľ.
Počas významných udalostí, medzi ktoré radíme aj športové stretnutia alebo veľtrhy, sa prudko zvýši dopyt po sexuálnych službách, vrátane nútenej prostitúcie. Ako kresťanská demokratka som spoločne s dvomi členkami výboru, nemeckou poslankyňou za frakciu Zelených Hiltrud Breyer a rakúskou socialistkou Christou Prets, chcela ukázať, že je najvyšší čas upriamiť pozornosť na problematiku nútenej prostitúcie počas športových udalostí.
Poslankyňa Prets, ktorá do Parlamentu predložila správu o stratégii na zamedzenie obchodovania so ženami a deťmi na sexuálne účely, argumentovala, že "každý rok sa približne 100 000 žien v Európe stáva obeťou obchodovania s ľuďmi. Niekoľko tisíc dievčat a žien bude počas Majstrovstiev sveta vo futbale v Nemecku (od 9. júna do 9. júla) prinútené k tomu, aby sa podrobili sexuálnemu zneužívaniu." Poslankyňa Breyer, ktorá prišla s myšlienkou informovať o tomto probléme pri príležitosti Medzinárodného dňa žien, hovorí, že "je dôležité upriamiť pozornosť na krutý osud žien, ktoré sú objektom obchodovania za účelom sexuálnych služieb. Športové pravidlo fair play by sa malo vzťahovať aj na odmietanie nútenej prostitúcie!"
Ja osobne vnímam túto iniciatívu ako vynikajúcu príležitosť vyslať univerzálny odkaz, že dôstojnosť žien a ľudské práva musia byť rešpektované a taktiež vytvoriť primeraný priestor na diskusiu o spôsobe ako s nútenou prostitúciou bojovať.
Po tomto seminári, ktorý sa uskutočnil 8. marca, bude počas plenárneho zasadnutia EP v dňoch 13. - 16. marca nasledovať diskusia o rezolúcii, ktorá má spustiť celoeurópsku kampaň s cieľom informovať a vzdelávať širokú verejnosť o nútenej prostitúcii počas svetových športových udalostí. EÚ musí tomuto prosperujúcemu a lukratívnemu nezákonnému podnikaniu ukázať červenú kartu.
Nútená prostitúcia nie je osamotený problém a je súčasťou oveľa širšej problematiky , ktorá sa týka celkového postavenia mužov a žien v spoločnosti. 1. marca vydala Európska komisia Cestovnú mapu pre rovnosť príležitostí medzi mužmi a ženami. Boli v nej stanovene hlavné ciele Európskej Únie v tejto oblasti, a to dosiahnutie 60 percentnej zamestnanosti žien do roku 2010, odstránenie rozdielov v zárobkoch mužov a žien pri rovnakých zamestnaniach, podpora žien podnikateliek, keďže dnes tvoria len 30% všetkých podnikateľov v EÚ, rovnosť pohlaví v sociálnej ochrane a boj proti chudobe. Dôležitým bodom je aj vytváranie flexibilnejších pracovných podmienok pre mužov a ženy.
Chudoba žien, zlá sociálna situácia, je vo väčšine prípadov hlavným dôvodom prečo ženy predávajú svoje telo, často v prostitúcii vidia jedinú cestu ako uživiť seba, svoju rodinu, svoje dieťa. Chudoba je aj jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ženy stávajú objektom nútenej prostitúcie. Okrem boja proti kriminalite, ktorá je spojená s nútenou prostitúciou a ktorá je v agende policajných zložiek, môže Európska únia bojovať proti tomuto zlu aj zlepšovaním životných podmienok žien, odstraňovaním príčin prečo sa ženy dostávajú do rúk obchodníkov s bielym mäsom.