Na mítingu sa zúčastnili aj poslanci niektorých opozičných parlamentných strán, ktorých protestujúci požiadali, aby podporili pri hlasovaní novelu zákona o sociálnom poistení.
Spomínanú novelu však invalidní občania považujú len za zmiernenie problémov, ktoré „brutálne a neodborne zapríčinil exminister Kaník zákonom o sociálnom poistení č. 461 s požehnaním ministra financií Ivana Mikloša a premiéra Mikuláša Dzurindu. Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Iveta Radičová má úprimnú snahu vylepšiť túto situáciu,“ povedal pre naše noviny Karol Herceg, jeden z hovorcov invalidných baníkov. Spochybnil aj vyjadrenie pani ministerky, že o pripravovanom protestnom zhromaždení nemala žiadne informácie, že baníci si k nej nenašli cestu, aby o problémoch vecne diskutovali. „Pred mesiacom sme doporučeným listom žiadali pani ministerku o stretnutie. Aj na toto zhromaždenie sme ju pozývali písomne, k pozvaniu sme priložili naše argumenty a názory, samozrejme aj výzvu, ktorú sme adresovali médiám a bola umiestnená aj na plagátovacích plochách. Chyba bude niekde inde, nie u nás. Akceptujeme jej pozvanie, ak bude potrebné určite sa s ňou na pôde ministerstva stretneme.“
Od januára 2004 Sociálna poisťovňa prehodnocuje schopnosť všetkých invalidných dôchodcov vykonávať zárobkovú činnosť podľa sprísnených kritérií. Ako uviedol K. Herceg, doteraz už o dôchodky prišlo vyše 13 tisíc invalidov a prehodnocovanie pokračuje. Neprehodnotených zostáva ešte 180 000 invalidných dôchodcov.
Ako odznelo na protestnom zhromaždení, za pôvodnú výšku invalidných dôchodkov a stavovských miezd sú odhodlaní aj naďalej bojovať. Protestujúci čakajú na rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý má potvrdiť alebo zamietnuť protest 35 poslancov NR SR o protiústavnosti spomínaného zákona a jeho retroaktivite. Ak Ústavný súd SR nevyhovie a protest zamietne, obrátia sa na európske súdy.