Zachráňme v Laskári, čo sa ešte dá!

Zvykne sa vravieť: Čo oči nevidia, srdce nebolí. Je to pravda odpozorovaná zo života a, žiaľ, riadia sa ňou aj tí, ktorí rumovisko, či lepšie povedané torzo jednej časti Novák – Laskára, zmenili na obyčajné smetisko.

Táto skutočnosť však už niekoľko rokov nedá pokoj Borisovi Kukaňovi z Novák. Už ste o ňom niečo počuli? Pred dvomi rokmi sme o jeho aktivitách a úspechoch na biologickej olympiáde, so svojou prácou bol najlepší na Slovensku, informovali našich čitateľov. Z olympionika Borisa kartograf? Borisova šťastná trinástka. A kruh sa uzavrel... To je len niekoľko titulkov z článkov, ktoré sme o ňom publikovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jadro problému

Prvá písomná zmienka o Laskári pochádza z roku 1355. Od roku 1944 bol súčasťou Novák. Nachádzal sa tu renesančný kaštieľ zo 16. - 17. storočia, ktorý bol prebudovaný zo stredovekého vodného hradu. Obklopoval ho anglický park s mnohými domácimi a cudzokrajnými drevinami. Nachádzal sa tu panský mlyn, pálenica, pivovar, sýpka, pekáreň, kováčska vyhňa, tri furmanské krčmy, píla, majer, sušiareň ovocia... Dnes je všetko minulosť. Rozvoj ťažby uhlia v tejto lokalite sa podpísal pod úplný zánik tejto časti Novák. Nechajme však hovoriť Borisa: „Pätnásť rokov som pozoroval zmeny v tejto lokalite. Do Laskára som chodil so starými rodičmi, majú tu záhradku a včelnicu. Sledoval som asanáciu dediny, vysťahovanie obyvateľov, devastáciu prírody, zbúranie renesančného kaštieľa. Okrem týchto negatív aj vznik vzácnych mokradí, dnes už plných rozmanitých foriem života. Nakoniec aj odstrašujúce smetisko so stovkami ton rôzneho odpadu. Tento stav akoby nikoho nemrzel, nikto necíti zodpovednosť za krivdu, ktorá sa tu pácha na prírode a našom životnom prostredí. Preto som sa pokúsil niečo zmeniť. Zdokumentoval som minulý a súčasný stav, chcel som verejnosť upozorniť na problémy, nájsť takých, ktorí by boli ochotní riešiť tento problém a zachrániť v Laskári čo sa ešte zachrániť dá.“

Prvým krokom bol Borisov projekt Vplyv ťažby uhlia na prírodné prostredie v lokalite Nováky – Laskár. Ako sme už v úvode naznačili, na celoslovenskom kole 38. ročníka biologickej olympiády sa s ním umiestnil na prvom mieste. Odvtedy prešli dva roky. Čo sa podarilo za toto obdobie pre záchranu tejto lokality urobiť? „Nie je to veľa. Osadili sa dve tabule, zakazujúce vyvážať odpad, VEPOS Nováky tu už nemá skládku biologického odpadu. Primátor mesta Nováky Dušan Šimka požiadal o dotáciu z Ministerstva životného prostredia na likvidáciu skládky, zatiaľ neúspešne. Písal som listy, upozorňoval, až na malé výnimky, neúspešne. Ani sa neunúvali mi odpisovať. Za pozitívum považujem mokrade. Je ich stále viac, staršie sa zväčšujú a sú krajšie, rastie tam viac rastlín a bohaté sú na rôzne živočíchy. Je to vlastne spôsob oživenia priemyselnej časti nášho regiónu. Nebyť odpadu a rôznych tiežrybárov a pytliakov viem si veľmi dobre predstaviť toto územie ako chránené, že by mohol vzniknúť špecifický typ parku – Agropark.“

Patová situácia?

Jadro problému je teda odpad, ničiaci všetko živé vôkol seba – a mokrade. Borisovi Kukaňovi to nedá pokoja. Po dvojročnej prestávke, vyžiadalo si ju jeho štúdium na prievidzskom gymnáziu, sa znovu pustil do práce. „Oprášil“ staré poznatky, doplnil fotodokumentáciu, nanovo si pripravil prezentáciu svojho projektu, obohatil ho i novými návrhmi na riešenie. Nazval ho: Zachráňme v Laskári, čo sa ešte dá! V biologickej olympiáde stredoškolákov ňou vyhral krajské kolo, v apríli sa predstaví na celoslovenskom. Uskutoční sa v našom regióne, v rekreačnom stredisku neďaleko Hornej Vsi. Ak uspeje, má Boris veľkú príležitosť zúčastniť sa na medzinárodnej biologickej olympiáde. Nepredbiehajme však udalosti.

Opäť dáme slovo Borisovi, aby predstavil ciele projektu Zachráňme v Laskári, čo sa ešte dá! „Chcem ním informovať o stave prírodného a životného prostredia v Laskári, obrátiť pozornosť zodpovedných v meste Nováky, či v samotnej Bani Nováky na problematiku neustálej devastácie územia čiernymi skládkami. Rád by som ním podporil snahu Slovenskej agentúry životného prostredia v Prievidzi o vyhlásenie oblasti mokradí po skončení ťažby uhlia, pravdepodobne v roku 2035, za chránené územie. Navrhnutými pútačmi, na jednom sa už pracuje, zvýšiť informovanosť občanov o tejto problematike. Veď mokrade sú plné rozmanitého života. Suchomilné poľné a lúčne porasty, vrátane stromov, vystriedali vlhkomilné a vodomilné. Početné pálky, trste, sitiny a ostrice sa stali domovom mnohých živočíchov i zákonom chránených, od malých vážok a modliviek, cez rôzne druhy žiab až po kačice, lysky, volavky, bociany. Za úspech budem považovať, ak sa územie bývalej obce Laskár stane zónou rekreácie a oddychu. Nechcem byť skeptický, ale zatiaľ to ide všetko k horšiemu. Svedčí o tom aj mapa, ktorú som vypracoval a je súčasťou projektu. Z nej sa dá vyčítať, ako sa pomer odpadu zvyšuje, ako hynú vzácne dreviny, zanáša sa potok Ťakov. Je to škoda. Posúďte, aké krásne meno mala táto časť mesta Nováky – Laskár a aký barbarský koniec ju postihol.“

Či sa nájde východisko z tejto patovej situácie dnes nevedno. Ak by sa stredoškolákovi Borisovi podarilo uspieť v medzinárodnom kole biologickej olympiády, bol by to prvý predpoklad na získavanie grantu z európskych fondov na likvidáciu odpadu v Laskári. A to je základ. Len v čistom prostredí mokrade so svojou typickou flórou a faunou prežijú. Potom ich osud bude len a len v rukách zákonodarcov. Či sa budú úzkoprso držať zákona, ktorý ukladá baníkom, aby po doťažení uhlia sanačnými a rekultivačnými prácami dali územie do pôvodného stavu a slúžilo by ako poľnohospodárska pôda, alebo vyhlásia vzácne mokrade s bohatou biodiverzitou za chránené územie.

Namiesto záveru

Použijeme slová Borisa Kukaňa z jeho predslovu k projektu Zachráňme v Laskári, čo sa ešte dá! „Každý z nás by si mal vytipovať svoj vlastný diel zodpovednosti za životné prostredie. Mladí ľudia nevynímajúc. Nemali by sme vymýšľať niečo nedosiahnuteľné, ale vychádzať z toho, čo sa deje okolo nás, a to sa snažiť zlepšiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  2. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  2. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  3. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 805
  2. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 6 046
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 654
  4. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 430
  5. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 3 146
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 948
  7. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi 2 101
  8. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 1 731
  1. Jozef Černek: Je rozumné opustiť starkú, lebo je nákladná a nemá „správne“ politické názory?
  2. Marek Tocimák: Chlieb a Hry
  3. Martin Fronk: Tragédia človeka: Maďarský Faust, ktorý vznikol na Slovensku a my o ňom takmer nič nevieme
  4. Martin Turčan: O čom svedčí aféra Hacienda. O neutralite a zbrojení
  5. Erik Kriššák: Michael McDowell – Blackwater, kniha první
  6. Branislav Hláčik: Superpozícia 6
  7. Lukáš Jankovič: 5 grafov o Slovensku v roku 2025
  8. Jozef Huljak: V tieni rastúceho napätia: Prečo je Han Kuang dôležitejší než kedykoľvek predtým
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 18 998
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 15 436
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 13 304
  4. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 8 169
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 430
  6. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 5 107
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 130
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 013
  1. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  2. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  3. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  5. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  6. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  8. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Sú ovocím či zeleninou? Ktovie. A záleží vôbec na tom? Zrejme nie, rovnako ako ani na veľkosti či farbe. Hlavne aby boli čerstvé, chutné a šťavnaté.


Mathew Yakubu

Mathew Yakubu zaželal spoluhráčom všetko dobré.


November 1989 a jeho symboly

Tento sviatok je aj pripomienkou odvahy.


TASR
Juraj Kucka

Juraja Kucku čaká transplantácia chrupavky.


  1. Jozef Černek: Je rozumné opustiť starkú, lebo je nákladná a nemá „správne“ politické názory?
  2. Marek Tocimák: Chlieb a Hry
  3. Martin Fronk: Tragédia človeka: Maďarský Faust, ktorý vznikol na Slovensku a my o ňom takmer nič nevieme
  4. Martin Turčan: O čom svedčí aféra Hacienda. O neutralite a zbrojení
  5. Erik Kriššák: Michael McDowell – Blackwater, kniha první
  6. Branislav Hláčik: Superpozícia 6
  7. Lukáš Jankovič: 5 grafov o Slovensku v roku 2025
  8. Jozef Huljak: V tieni rastúceho napätia: Prečo je Han Kuang dôležitejší než kedykoľvek predtým
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 18 998
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 15 436
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 13 304
  4. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 8 169
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 430
  6. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 5 107
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 130
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 013
  1. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  2. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  3. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  5. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  6. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  8. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu