„Okamžite, ako sme sa to dozvedeli, rozhodli sme sa navštíviť s deťmi kožného lekára, ktorý ich vyšetril. Chceli sme čo najskôr vedieť, či sú v našom kolektíve vši a navyše aj zabrániť obviňovaniu rodičov, či samotných žiakov, že kto vši má a kto nie. Pozitívny nález malo 43 detí,“ informovala riaditeľka školy Antónia Herková.
Jej slová potvrdil aj regionálny hygienik Gabriel Šimko, pričom pripustil, že detí so všami by mohlo ešte viac. „Mohlo by ich byť možno päťdesiat. Všetci dostali pokyny, ako musia dostupnými prípravkami urobiť kompletné odvšivenie. Keďže niektorí žiaci bývali na internáte bolo potrebné urobiť aj tam opatrenia, predovšetkým vyprať posteľnú bielizeň, ale aj šatstvo. Aby boli vši vyhubené, treba prať čo na najvyššej teplote. Pokiaľ to nie je možné, musí sa pranie dvakrát zopakovať. V škole a na internáte museli dezinfikovať aj viaceré predmety, ako sú hrebene či kefy.“
Odborné učilište je škola, ktorá sa venuje deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. „Nielenže ich vzdelávame, zapájame ich do rôznych aktivít, ale ich pripravujeme aj na praktický život a pomáhame im zamestnať sa. Sme s rodičmi, či zákonnými zástupcami detí v úzkom kontakte. Aj preto sme ich o vzniknutej situácii okamžite písomne informovali,“ zdôraznila A. Herková. Deti mali vo štvrtok a piatok riaditeľské voľno, škola urobila všetky potrebné hygienické opatrenia.
Šetrenie, kto bol prvotným nositeľom vší, by bolo podľa G. Šimku veľmi ťažké. „V podstate to ani nerobíme. Voš si totiž môžeme priniesť napríklad z preplneného autobusu, či z miesta, kde bolo veľa ľudí. A nemusí to byť len pri dotykoch vlasov, stačí sa oprieť aj odevmi.“