Streda, 10. august, 2022 | Meniny má Vavrinec

Prievidza definitívne opúšťa basketbalovú elitu

Basketbalová extraliga

Skupina o 1. – 6. miesto, 2. kolo: MBK Handlová – E.S.O. Lučenec 105:87 (50:44), Mar. Madaj 30, Miloševič 30, Barišič 18, Golian 10, Smačko 15, Popa 2 – Kovačevič 27, Meluš 19, Šarin 18, Ščekič 16. TH: 40/34 – 24/21, F: 21 – 27, trojky: 7 – 10. Pred 700 divákmi rozhodovali J. Janáč a Pavelka.
Dôležitý súboj medzi dvomi najlepšími celkami sezóny sa začal vyvíjať dobre pre domácich. Tí v 4. min viedli 12:3 a v 9. min už 27:13 (po prvej štvrtine 28:18). V druhej časti však hostia potvrdili, že sú oprávnene v hornej časti tabuľky a po zlepšenom výkone sa im podarilo znížiť pred veľkou prestávkou na rozdiel šiestich bodov (stav 50:44). Tretiu desaťminútovku začali výborne, a v 22. min bolo vyrovnané 52:52. Hostí v tejto časti hry ťahala najmä trojica Meluš, Šarin, Kovačevič a v 26. min sa dokonca Lučenčania dostali po prvý raz v zápase do vedenia (stav 60:63). Handlovčania potom zabrali, zvýšili úsilie i bojovnosť a osembodovou sériou opäť strhli vedenie na svoju stranu (stav po tretej štvrtine 76:68). V úvode poslednej časti hrali hostia zbytočne nervózne, viac sa sústredili na rozhodcov ako na hru, čo Handlovčania dokonale využili. Po jedenásťbodovej šnúre viedli v 33. min 87:71. Lučenec ešte dokázal v 36. min znížiť na rozdiel 10-tich bodov, no skúsený domáci tím v závere opäť pridal a zápas doviedol s prehľadom do víťazného konca.
Ostatné výsledky: Košice – Nitra 69:87, Sp. N. Ves – Svit 66:62.
3. kolo: Casta SPU Nitra – MBK Handlová 100:59 (57:23), Ridzoň 25, Pohanka 16, Seman 15 – Miloševič 13, Smačko 11, Marcel Madaj 9, Golian 8, Pipíška 6, Barišič 6, matiaško 2. TH: 23/14 – 12/11, F: 19 – 20, trojky: 12 – 2. Pred 750 divákmi rozhodovali: Brziak a Lukáč.
Súboj majstra s vicemajstrom Slovenska Handlovčanov vôbec nevyšiel, hrali veľmi zle. Strelecky sa nikomu nepodarilo výraznejšie presadiť. Čo je zaujímavé, najlepší strelec extraligy v minulej sezóne Jaroslav Štefánik už druhý zápas nezaznamenal ani bod! Nitrania tak mali značne zjednodušenú cestu k víťazstvu, v 5. min viedli 16:6 a po 10. min hry 27:19. V druhej desaťminútovke domáci úplne „zmietli z palubovky“ Handlovčanov. Za desať minút nahádzali 30 bodov, kým hráčom MBK umožnili zaznamenať iba štyri body. Do šatní sa tak odchádzalo za stavu 57:23. Nitrania pokračovali v dobrom výkone aj tretej časti a v 27. min už mali 41-bodový náskok (75:34)...
Ostatné výsledky: Svit – Košice 84:57, Lučenec – Sp. Nová Ves 80:77.
1. Handlová 21 17 4 1811:1653 38
2. Nitra 21 14 7 1813:1641 35
3. Lučenec 21 14 7 1698:1597 35
4. Sp. Nová Ves 21 11 10 1604:1629 32
5. Svit 21 11 10 1494:1528 32
6. Košice 21 10 11 1650:1639 31
Skupina o 7. – 10. miesto, 2. kolo: HBK Prievidza - MBK Rieker Komárno 79:97 (42:53), Štorcel 28, E. Špiner 11, Sýkora 10, Vansa 8, Biňovský a Paraík po 6, Pavlenda 5, Nedeliak 3, Trágor 2 – Jurík 27, Petrovič 20, Futo 19. TH: 29/18 – 33/27, F: 26 – 28, trojky: 9 – 10. Pred 200 divákmi rozhodovali Hrucišin a Luxová.
Prievidžania mali ešte pred týmto zápasom aspoň teoretickú šancu na záchranu, no i tá už pominula, keďže hráči HBK nestačili na predposledný celok tabuľky.
V 1. min ešte viedli Prievidžania, ktorí nastúpili opäť v oklieštenej zostave, 3:1, no potom postupne Komárno získalo niekoľkobodové vedenie a po 10. min hry bol stav 26:20 pre hostí. Prvých šesť minút druhého dejstva vyhralo Komárno 20:8 a tak v 16. min viedlo 46:28. Potom Prievidžania zabrali, zlepšili obranu i útok a do prestávky ukrojili časť z náskoku hostí (stav 42:53). Domáci dobre vstúpili aj do druhého polčasu a v 24. min už Komárno viedlo len o štyri body 56:51 resp. 58:54. V nasledujúcich šiestich minútach tretej časti však Prievidžania neraz chybili v obrane i rozohrávke a umožnili hosťom opäť bodov odskočiť. Komárňania chytili šancu pevne do svojich rúk a pred záverečnou desaťminútovkou viedli už 75:58. Hostia výborným vstupom do poslednej časti definitívne rozhodli o svojom víťazstve. V 34. min po Petrovičovom koši mali 28-bodový náskok (stav 59:87) a bolo zrejmé, že Prievidza sa lúči minimálne na rok s najvyššou súťažou.
Ďalší výsledok: Inter BA – Levice 101:83.
7. Inter BA 20 9 11 1733:1674 29
8. Levice 20 8 12 1491:1636 28
9. Komárno 20 7 13 1535:1593 27
10. Prievidza 20 2 18 1428:1667 22
V sobotu hrá o 17. h privíta Handlová Svit a Prievidza hrá v Leviciach.