Výnimkou v tomto smere nebol ani vlaňajšok. Pri návšteve v Provitale sme sa však zaujímali aj o súčasnosť a budúcnosť.
CHRÁNENÉ BÝVANIE 2
Pre klientov Provitalu nie je jednoduché zaradiť sa do bežného života. Nielenže po absolvovaní liečby a pobyte v resocializačnom zariadení majú problém nájsť si zamestnanie, nemajú zväčša ani kde bývať. Práve preto si pred pár rokmi „Provitalci“ postavili v Koši dom – chránené bývanie, kde už žijú v podstate samostatne. V súčastnosti je tento dom obsadený do posledného miesta. Na sklonku minulého roku otvorili chránené bývanie 2, ktoré obyvatelia Provitalu nazvali „domček v oblakoch“.
Riaditeľ Provitalu Marián Daubner pripomína, že aj tento dom si opäť vybudovali svojpomocne. „Pracovali sme na ňom sami. Samozrejme, pomohol nám trenčiansky VÚC, obec Koš na čele so starostom Štefanom Zavadinkom a viaceré firmy a súkromní podnikatelia. Pomoci sme sa, žiaľ, nedočkali od štátnych orgánov, či protidrogového fondu.“ Obyvatelia domu majú k dispozícii kuchyňu, päť izieb, dve spoločenské miestnosti, kúpelne a sociálne zariadenia. Celkovo tu môže žiť dvanásť ľudí. „Sú to tí, ktorí v Provitale strávili rok, rok a pol a už si našli zamestnanie. Mesačne za pobyt v dome zaplatia len 1000 korún, čo je určite pre nich výhodné. Čas, ktorý tu prežijú je rôzny. Niektorí sa chcú úplne osamostatniť, a tak odchádzajú na slobodárne, či podnájmov,“ dodáva M. Daubner. V súčasnosti v tomto novom dome žijú dvaja obyvatelia, postupne pribudnú ďalší.
ZIMNÉ TKANIE
Pri návšteve v novom „domčeku v oblakoch“ nás zaujal zaujímavý buchot. Boli to krosná, ktoré sú umiestnené v jednej z izieb. Marián Daubner vysvetľuje: „K pracovnej terapii patrí aj tkanie kobercov, zvlášť v tomto zimnom období, keď sa nedá pracovať vonku. Tkajú zväčša dievčatá a ženy, ale aj muži.“ Koberce tkajú zo starých handier, ktoré dostávajú od ľudí. Handry nastrihajú na pásiky a z nich potom tkajú. „Je zaujímavé, že obyvateľov Provitalu naučila tkať koberce mama nášho pána farára Vladimíra Masláka, ktorá medzi nás rada chodí. Máme dvoje krosná, pričom jedny máme práve od pána farára a druhé pre nás vyrobili na Orave,“ objasňuje M. Daubner.
Koberce využívajú priamo v Provitale. V novom dome sú už takmer vo všetkých izbách a to nielen na zemi, ale aj pri posteliach na stenách. Vlastnoručne tkané koberce pribudnú neskôr aj v ďalších objektoch Provitalu.
KRITÉRIÁ EÚ
Čo čaká „Provitalcov“ na budúci rok? Opäť veľa práce. Napriek tomu, že toto resocializačné zariadenia má pre svojich klientov priam nadštandardné ubytovanie, predsa nespĺňa niektoré normy, ktoré vyžaduje Európska únia. „Na prvý pohľad sú to možno drobnosti, no nám spôsobujú problémy, a to nielen finančné. Našu kuchyňu a jedáleň totiž budeme musieť rozšíriť o šesť metrov. Znamená to, že k súčasnej budove budeme musieť pristavovať,“ hovorí Marián Daubner, ktorý je aj členom komisie Úradu vlády SR pre alkoholické a drogové závislosti. Práve komisia rokovala aj o týchto kritériách, ktoré musia byť splnené do troch rokov. Práve preto sa „Provitalci“ budú snažiť splniť kritériá už na budúci rok, aby ich prípadná kontrola neprekvapila.
Okrem rozšírenia kuchyne a jedálne budú musieť v Provitale vymeniť aj zariadenie kuchyne. „Veľmi ma takéto, pre nás nezmyselné nariadenia, hnevajú. No neporadíme si. Znamená to pre nás investovať asi 180 tisíc korún do nákupu hrncov a riadu z nerezu. Z rovnakého materiálu budú musieť byť aj pracovné stoly v kuchyni.“ Všetkých najviac mrzí, že po prebudovaní už kuchyňa nebude mať taký domácky charakter ako doteraz.