C, farby, lepenky, preglejky, drevotriesky, atď. Má mesto možnosť zakročiť proti takémuto konaniu?
Nielenže sa pri spaľovaní uvádzaných materiálov uvoľňujú do životného prostredia jedy, ale zbytočne sa ničia aj hodnotné suroviny, ktoré je dnes po separácii možné ďalej použiť.
Pri spaľovaní doma, vo vykurovacom zariadení alebo na ohnisku, môže vznikať veľké množstvo nebezpečných škodlivín. Proces spaľovania sa deje pri nižších teplotách, ako v bežnej spaľovni a palivo je nedostatočne okysličované. Výsledkom tohto procesu je nedokonalé spaľovanie. Ak sa doma spaľujete odpad, uniká z komína čpavok, fenoly, kyanidy, dechty, ftaláty a pod. Tieto látky nepríjemne zapáchajú, dráždia sliznice horných dýchacích ciest, vedú k bolestiam hlavy alebo môžu pôsobiť ako nervový jed. Polyaromatické uhľovodíky obsiahnuté v dechtoch sú dokonca prvými látkami, u ktorých boli dokázané rakovinotvorné účinky. Veľmi nebezpečnými produktmi spaľovania sú tzv. dioxíny. Niektoré z nich sa radia medzi silné syntetické jedy.
Do pecí, či kotlov teda nepatria žiadne plasty, guma, drevotrieska, lepenka ani umelé vlákna. Nepatrí sem ani nijaký iný odpad. Pri nedokonalom horení z neho vždy vznikne nebezpečne veľa škodlivých plynov a nedosiahne sa ani veľká výhrevnosť.
Mesto môže pri zistení takéhoto konania zakročiť proti vinníkovi na základe všeobecne záväzného nariadenia o zdravom životnom prostredí, udržiavaní čistoty a poriadku v meste Prievidza, podľa ktorého je zakázané vypaľovanie trávy, pálenie záhradných zvyškov a rôzneho odpadu. Za jeho porušenie možno uložiť pokutu. Podľa zákona o ochrane ovzdušia sú prevádzkovatelia týchto zdrojov znečisťovania ovzdušia povinní v zariadeniach na spaľovanie palív spaľovať len palivá určené výrobcom zariadenia. Za porušenie tohto ustanovenia obec uloží pokutu vo výške od 100 do 100 000 korún. (Vladimíra Richterová, referentka životného prostredia, odbor výstavby a regionálneho rozvoja MsÚ Prievidza)