Pätnásti z nich sedeli v laviciach krajského parlamentu i doteraz. Ostatní budú v regionálnej politike nováčikmi. Viac ako tretina (14) z novozvolených krajských poslancov sú ženy.
S prítomnými sa na slávnosti rozlúčil doterajší župan Štefan Štefanec. Prvé volebné obdobie TSK zhodnotil ako trasformačné. „Postupne sme preberali kompetencie od štátu v oblastiach, s ktorými mala vláda najväčšie problémy a všetky regióny mali starosti udržať neprerušený chod preberaných inštitúcií,“ povedal. Nová garnitúra by mala byť na tom podľa neho lepšie. Po vládou sľubovanom doladení fiškálnej decentralizácie, a aj vďaka lepším možnostiam čerpania prostriedkov z eurofondov majú odštartovať rozvojové programy. Na svojom nástupcovi Pavlovi Sedláčkovi ocenil, že ako špičkový zdravotnícky manažér (riaditeľ trenčianskej nemocnice) bude vedieť pomôcť exekúciami ohrozeným krajským nemocniciam.
Nový župan si vo svojom prvom vystúpení za hlavný cieľ stanovil pokračovanie hospodárskeho rozvoja. Povedal, že jeho garnitúra sa chce pokúsiť dobehnúť slovenským regiónom neustále sa vzďaľujúcu Bratislavu. Sedláček prezradil aj motto svojej práce, ktorým má byť povýšenie obecného záujmu nad záujem jednotlivca. „Aby sme si dokázali nájsť k sebe cestu a vytvoriť si korektné medziľudské a pracovné vzťahy,“ uviedol.
Medzi prvými krokmi, ktoré chce nový župan zrealizovať, je zmena organizačnej štruktúry Úradu TSK. Sedláček zatiaľ nevedel, či bude treba prijať na úrad nových ľudí, skôr však plánuje využiť existujúci ľudský potenciál. Nevylúčil však, že pristúpia k zámene niektorých ľudí, ktorí sa v prvých štyroch rokoch neosvedčili.
Ľuboš Kostelanský
O koalícii rokovali celý týždeň
Trenčín – Divoké predvolebné koalície (Smer-KDH-SNS-HZD-SF a HZDS-ANO-PSNS-ZSNS) nevydržali dlhšie, ako do volieb. Nasledujúce štyri roky by mala v Trenčianskom kraji vládnuť povolebná koalícia HZDS, SNS a SDKÚ (pribudnúť môžu ešte nezávislí). Predstaviteľom strán sa intenzívne koaličné rozhovory v minulom týždni nepodarilo zavŕšiť a k avizovanému podpísaniu koaličnej zmluvy nakoniec nedošlo. Má sa tak stať tento pondelok.
Kľúčovým momentom je prechod SNS z tábora Smeru do tábora HZDS. Podľa podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej uzatvorili so Smerom iba predvolebnú koalíciu, ktorá skončila druhým kolom volieb. „Teraz bojuje každý sám za seba a my sa správame normálne, pretože chceme byť pri moci aj dá sa povedať s názorovo blízkym HZDS,“ zdôvodnila Belousovová prestup svojej strany.
O vzniku povolebnej koalície sa nerokovalo na úrovni kraja, ale o nej jednali vyšší predstavitelia strán, poslanci národnej rady Milan Rehák (HZDS), Anna Belousovová (SNS) a Stanislav Škoda (SDKÚ). Strany víťaznej koalície (Smer a KDH) na rozhovory pozvané neboli a de facto tak prešli do opozície. Podľa poslanca za KDH Jána Krátkeho stratila ich koalícia po odchode SNS zmysel a jeho strana preto vytvorí samostatný poslanecký klub.
V situácii, keď nebola podpísaná koaličná zmluva, predstavitelia vládnych strán strán nechceli hovoriť ani o tom, kto obsadí post riaditeľa Úradu TSK. Vicežupana (podpredsedu TSK) zvolia poslanci na prvom pracovnom zasadnutí krajského zastupiteľstva, ktoré sa má uskutočniť ešte do konca januára. Malí členovia koalície (SNS a SDKÚ) pripustili, že majú personálne požiadavky. „Chápte to normálne, pretože ak chcete niesť zodpovednosť za vládnutie, musíte mať aj páky, to vládnutie ovplyvňovať,“ povedala Belousová. Krajský sekretár SDKÚ Peter Mertan uviedol, že by svojho jediného poslanca radi videli v nejakej relatívne vplyvnej funkcii v rámci štruktúr zastupiteľstva.
Ako informoval krajský predseda HZDS Milan Rehák, vládnúce strany chcú vytvoriť spoločný poslanecký klub. Ďalšie skutočnosti budú známe po podpise koaličnej zmluvy.
Politológ: Štepenie neskončilo
Štiepenie krajských koalícií bude pokračovať aj ďalej, myslí si vedúci katedry politológie Trenčianskej univerzity Rastislav Tóth. V tomto delení nebudú podľa neho rozhodujúce stranícke tričká, ale pod všeobecným dáždnikom budú vznikať konkrétne záujmové koalície.
Tóth si myslí, že v súčasnosti môžu v regiónoch vznikať prakticky akékoľvek koalície, odôvodnené čímkoľvek, pretože politické strany nemajú vypracované regionálne rozvojové programy. „Je to nešťastie regionálnej politiky. V EÚ je politika založená práve na rozvoji regiónov, nie na rozvoji štátnych celkov, naše politické strany však nedávajú dôraz na inú ako celoštátnu politiku,“ kritizuje.
Úroveň regionálnej politiky budú podľa Tótha určovať nie strany, ale konkrétne osobnosti. Od nového župana očakáva, že vnesie do krajského parlamentu ducha a dokáže tu vyslovovať dôležité myšlienky. Prínosom môže byť županova civilná profesia. „Zo zahraničia sú skúsenosti, že lekári systém upokojujú. Majú väčšiu rozvahu, vyššiu mieru zodpovednosti za osud jednotlivca, pretože lekár nelieči ulicu, ale konkrétneho človeka. “
Odchádzajúci župan: Budem sa venovať rodine a vnúčatám
Po skončení slávnostného ustanovujúceho zasadnutia novozvoleného Zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja sme požiadali odchádzajúceho predsedu Štefana Štefanca o krátky rozhovor.
Ako hodnotíte prvé volebného obdobie TSK pod vaším vedením?
Celé obdobie bolo poznačené tým, že sme začínali, boli sme prví. Zákon, na základe ktorého TSK vznikol nebol dokonalý, niektoré jeho ustanovenia sa museli meniť za pochodu. Prvé tri roky sme boli len poštárom peňazí, nemali sme ešte žiadne vlastné príjmy. Vlastné zdroje sme mohli začať rozdeľovať až v poslednom roku, keď prebehla fiškálna decentralizácia. Nové zastupiteľstvo bude mať zjednodušenú situáciu, poslanci budú môcť rozhodovať aké budú ich priority, do ktorých rezortov umiestnia finančné prostriedky.
Čo považujete za najväčšie pozitíva z tohto obdobia?
Najvýznamnejšie je, že sa úrad vôbec konštituoval. Dosiahli sme významné úspory, napríklad v oblasti školstva, kam smerujú najväčšie prostriedky. Podarilo sa nám to vďaka zlučovaniu stredných škôl, ktoré sme sa snažili robiť čo najmenej bolestivo. Demografický vývoj je totiž taký, že klesá počet študentov. V sociálnej oblasti sme zabezpečili, aby domovy sociálnej starostlivosti plnili svoje úlohy. Menej sa nám darilo v oblasti regionálneho rozvoja, čo vyplývalo z nedostatku finančných zdrojov.
Aké sú vaše plány - súkromné aj pracovné?
Dovŕšil som dôchodkový vek, idem do dôchodku. Budem sa venovať rodine a vnúčatám. Čo sa týka verejného života, ak ma niekto osloví, rád poskytnem svoje skúsenosti.
Čo by ste zaželali novému predsedovi TSK Pavlovi Sedláčkovi?
Želám mu najmä to, aby pri súčasnom politickom zložení zastupiteľstva dokázal viesť úrad v prospech občanov nášho kraja. Úlohu má uľahčenú v tom, že už má na čo nadviazať, v čom pokračovať. Problémy, ktoré sme v začiatkoch mali my, už nebude mať, aj keď napríklad zostala nedoriešená výstavba úradu TSK. Verím, že sa k tomuto problému vráti a úrad sa presťahuje do vlastných priestorov ešte v tomto volebnom období.