Začiatok roku priniesol aj legislatívne zmeny v službách zamestnanosti
Ako My Hornonitrianske noviny Prieboj informoval Peter Chovanec, riaditeľ odboru služieb zamestnanosti Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Prievidzi zmeny v zákone sú v rozsahu od drobných „kozmetických“ úprav až po zrušenie niektorých ustanovení a zaradenie nových.
„Medzi drobné úpravy môžeme zaradiť upresnenie postavenia občanov ostatných štátov. Zjednodušene povedané občania členských štátov Európskej únie, štátov Európskeho hospodárskeho priestoru a Švajčiarskej konfederácie majú rovnaké postavenie v oblasti služieb zamestnanosti ako občania Slovenska. Doplnená bola aj definícia zamestnávateľa, ktorým je už aj právnická alebo fyzická osoba, ktorá síce nie je zamestnávateľom, ale chce prijať občana do pracovného pomeru a preto požiada o poskytnutie informačno-poradenských služieb, príspevku alebo o prijatie uchádzača o zamestnanie na absolventskú prax. Po legislatívnych zmenách bude medzi znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie patriť aj občan, ktorý sa stará o tri a viac detí, alebo osamelý občan, starajúci sa o dieťa. Na zaradenie medzi znevýhodnených uchádzačov postačí dĺžka evidencie 12 mesiacov za predchádzajúcich 16 mesiacov. Zaujímavou novinkou je aj skutočnosť, že ústredie úradu práce bude zverejňovať zoznam fyzických a právnických osôb, voči ktorým eviduje on alebo regionálne úrady práce pohľadávku,“ vysvetľuje Peter Chovanec.
Spomínaná legislatívna úprava priniesla najväčšie zmeny v oblasti aktívnych opatrení trhu práce. Podľa nich budú mať nezamestnaní, ktorí sa zúčastňujú na vzdelávaní, absolventskej praxe, aktivačnej činnosti, aktivitách odborného poradenstva a pod., kontakty na úrade práce každý mesiac. Ten uchádzač o zamestnanie, ktorý odíde do niektorej krajiny Európskej únie hľadať si zamestnanie, oznámi to „domácemu“ úradu práce a po príchode do cieľovej krajiny sa zaeviduje na tamojšom úrade práce, nemusí na Slovensku dodržiavať mesačnú periodicitu. Po vyradení z evidencie v zahraničí je však povinný do 15 dní si začať plniť svoje povinnosti v tuzemsku.
„Výrazné zmeny nastali v oblasti vzdelávania a prípravy pre trh práce,“ vysvetľuje novelu zákona Peter Chovanec. „Ťažisko našich aktivít sa posúva na dokončenie základného alebo stredoškolského vzdelania našich klientov. Je to však na báze dobrovoľnosti. Úrad práce môže poskytnúť uchádzačovi o zamestnanie príspevok na vzdelávanie a prípravu pre trh práce, ak sa na ňom zúčastňuje po prvýkrát, až do výšky 100 % skutočných nákladov. Na druhú vzdelávaciu aktivitu až do výšky 75 % a ďalšiu 50 % nákladov. A to všetko v rozmedzí dvoch rokov, kedy nastúpil náš klient na prvú vzdelávaciu aktivitu. Zákonom sú upravené aj ďalšie alternatívy, preto je potrebné aby sa uchádzači o zamestnanie o nich informovali.“
Ďalšou zmenou, ktorá bude určite zaujímať mladých ľudí a zamestnávateľov, je absolventská prax. Absolvent ju bude môcť vykonávať najviac šesť mesiacov bez možnosti predĺženia. Na ďalšiu môže nastúpiť až po dvanástich mesiacoch po ukončení predchádzajúcej. Ruší sa príspevok zamestnávateľovi na nevyhnutné výdavky spojené s realizáciou absolventskej praxe. Mladí človek bude dostávať za absolventskú prax príspevok vo výške 1700 korún.
„Novela sa dotkla aj zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím. Pokiaľ bude zamestnávateľ povinný podiel zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím nahrádzať dokladom o zadaní zákazky, bude musieť preukázať, že súčasťou ceny za zákazku je aj mzda občana so zdravotným postihnutí, vrátane odvodov. A to vo výške trojnásobku minimálnej celkovej ceny práce platnej k 1. januáru roka, za ktorý zamestnávateľ plní povinnosť,“ dodal riaditeľ odboru služieb zamestnanosti ÚPSVaR v Prievidzi.