Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

Zopár čriepkov z roku 2005 – 1. časť

Minulý rok priniesol aj na hornej Nitre množstvo zaujímavých udalostí. Obyčajných aj netradičných, smutných i veselých. MY sme pre vás vybrali len zopár zaujímavostí, aby sme si nimi aspoň trošku priblížili uplynulých 365 dní.

JANUÁR
*SNEH spôsobil na začiatku roka na hornej Nitre kalamitu. Cestári mali plné ruky práce, prioritne sa snažili udržiavať zjazdné ceste na horských priechodoch. Najhoršia situácia bola vo Vyšehradnom, kde premávku zablokovali skrížené kamióny. Vytvorila sa tak obrovská kolóna nákladných vozidiel, pričom niektorí v nej čakali aj 23 hodín.
*PRIEMYSELNÝ PARK v Prievidzi získal vlani v januári prvého investora. Bola ním rakúska strojárska firma Rűbig. V zmluve sa zaviazala, že v parku odkúpi 10 hektárovú plochu a postaví na nej fabriku na výrobu špeciálnych agregátov pre zušľachťovanie a vákuovú úpravu kovov.
*VLAK s piatimi vozňami, ktorý šiel z Handlovej do Prievidze sa vykoľajil. Na železničnom priecestí totiž 32-ročný vodič Volkswagenu Transporter nerešpektoval stopku a výstražný kríž a došlo k zrážke s vlakom. Navyše neprispôsobil rýchlosť jazdy stavu a povahe vozovky. Vodič auta bol zranení ťažko, jeho dvaja spolujazdci ľahko. Medzi približne päťdesiatimi cestujúcimi vo vlaku sa neobjavili žiadne zranenie, problémy s kolenom mala len vlakvedúca.
*DVOJČATÁ Veronika a Peter sa narodili v prvých dňoch roku 2005 v handlovskej nemocnici. A boli to už siedme a ôsme dieťa v poradí manželov Palušákovcov. Zaujímavé je, že všetky ich ratolesti sa narodili vždy rok po roku. Janko, Miško, Martinko, Monika, Kristínka, Zuzka, Veronika a Peťko prišli teda na svet počas ôsmich rokov. „Zažijeme s nimi veľa veselých chvíľ. Stačí ak so všetkými vyjdeme von na prechádzku. Ľudia nás zastavujú a pýtajú sa, či sme z materskej školy alebo z detského domova,“ hovoria s úsmevom Palušákovci z Handlovej.
FEBRUÁR
*ŠESŤ KONTAJNEROV bolo potrebných na odvezenie odpadkov, ktoré vo svojom byte nazhromaždil päťdesiatročný Prievidžan Pavol B. Vyčistenie bytu nebolo jednoduché, privítali ho predovšetkým susedia, ktorých dlho trápil nielen nepríjemný zápach, ale dokonca aj hlodavce.
*BOJNICKÁ PŌRODNICA získala pol milióna korún na zakúpenie polohovateľného pôrodníckeho kresla. Prostriedky daroval pre toto oddelenie bojnickej nemocnice Karpatskonemecký spolok na Slovensku.
*MRAZIVÉ POČASIE s teplotami až –21 stupňov Celzia spôsobilo smrť dvoch ľudí. Pod holým nebom v snehu blízko cesty medzi Jalovcom a Veľkou Čausou našiel smrť 53-ročný muž. V blízkosti Handlovky v Prievidzi zas bolo objavené zamrznuté telo 65-ročného muža.
*STO ROKOV Oslávila Handlovčanka Zuzana Rajčoková. Okrem blízkej rodiny jej blahoželal aj primátor Handlovej Peter Hromádka.
*PROTESTY invalidných baníkov pred sídlom Sociálnej poisťovne v Prievidzi pokračovali aj vo februári. Už po deviaty raz takýmto spôsobom upozorňovali na na retroaktivitu zákona č. 461 o sociálnom zabezpečení. Podporiť ich prišli aj traja poslanci NR SR z radov opozície. „Chceme takouto formou upozorniť parlament, vládu a verejnosť na arogantné, asociálne a protiústavné retroaktívne zákony, ktoré uvádzajú do života. Protestujeme proti súčasnému, nezmyselne tvrdému posudzovaniu chorôb z povolania, ktoré znevýhodňuje poškodených občanov. Napriek prísľubom kompetentných, že sa novelou zmierni tvrdosť zákona, doteraz sa tak nestalo,“ zdôraznil hovorca baníckych invalidov Karol Déli.
*MŔTVE TELO bez hlavy vyplavila rieka Nitra v Novákoch v blízkosti cestného nadjazdu. Telo bolo zachytené o jeho pilier. Nanmiesto hlavy mala mŕtvola len kus krčnej chrbtice. Podľa súdneho lekára hlavu niekto odrezal. Napriek tomu sa podarilo mŕtveho identifikovať ako 24-ročného muža z Novák.
*NETRADIČNE sa zabávali dvaja 27-roční muži v prievidzskom Tescu. Zaujala ich obrovská sklenená nádoba, v ktorej plávali ryby. Niekoľko z nich sa im podarilo uloviť a za živa im odhryznúť hlavy. Členovia bezpečnostnej služby ich okamžite vyviedli z obchodu. No aj vonku vo vyčíňaní pokračovali. Bezdôvodne napadli policajta, šklbali mu uniformu.
* VALENTÍNSKA KVAPKA KRVI prilákala na hematologicko – transfúzne oddelenie bojnickej nemocnice 233 darcov krvi. Až 28 z nich bolo prvodarcov, pričom v tomto počte bolo aj 15 študentov Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi. Ďalších 50 ľudí darovalo krv v Oslanoch, v mobilnej transfúznej jednotke.
*VAKCINÁCIU voľne žijúcej diviačej zveri proti klasickému moru ošípaných začala vo februári na hornej Nitre Štátna veterinárna správa.
MAREC
*DISKUSIA sa v Novákoch rozvírila okolo zámeru postaviť v meste obchodný dom Tesco. Poslanci tunajšieho zastupiteľstva jednomyseľne výstavbu supermarketu schválili. Proti nej sa však postavili niektorí podnikatelia, ktorým sa nepozdával spôsob a transparetnosť predaja pozemku pod Tesco, ani jeho cena.
*CHRÍPKOVÉ PRÁZDNINY musel vyhlásiť Regionálny úrad verejného zdravotníctva Prievidza, pretože sa výrazne zvýšil počet chorých žiakov a študentov.
*TUHÁ ZIMA trápila prievidzských bezdomovcov. Pod holým nebom žijú napriek vrtochom počasia. Viacerí z nich využívali možnosť zahrať sa teplým jedlom v Charite sv. Vincenta. Tá im poskytla nielen teplú polievku, ale aj čaj alebo kávu.
*MILOVNÍKOV DIVADLA a duchaplnej satiry potešila v marci premiéra inscenácie Mikuláša Kočana Diabol, ktorú naštudovali Divadlo A a Divadlo Shanti
*PO ŠTYROCH ROKOCH sa do centra okresného mesta vrátili veľkonočné trhy. Svoje umenie na nich prezentovali výrobcovia kraslíc, korbáčov, drotári a košikári. Trhy oživil aj kultúrny program, no trochu ich narušilo chladné počasie.
*STARŠÍ MANŽELIA z Kamenca pod Vtáčnikom sa priotrávili dymom. V ich rodinnom dome vypukol požiar po tom, ako z kachlí, v ktorých kúrili, vypadlo na koberec drevo. Pravdepodobne ani nehorelo, len tlelo, no práve dymom sa manželia priotrávili. Obaja skončili v bojnickej nemocnici.
*POL MILIÓNA KORÚN bola hodnota lupu, ktorý si odniesol zlodej z jedného z rodinných domov v Handlovej. Ukradol elektroniku, pozlátené príborové súpravy, oblečenie, zlaté šperky a mnoho ďalších vecí.
APRÍL
*DOLNÉ VESTENICE prišli so zaujímavou novinkou. Neunosnú dopravnú situáciu v dedine sa totiž vedenie obce rozhodlo riešiť cez obecného „dopraváka“. Stal sa ním 53-ročný Vojtech Čaprnka. Na frekventovanej križovatke riadi dopravu ráno a potom zas popoludní, keď cez ňu prechádzajú žiaci.
*IVAN MJARTAN z Lehoty pod Vtáčnikom, študent Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi sa stal celoslovenským víťazom Olympiády ľudských práv. Podobne ako ďalší finalisti, aj on riešil rôzne prípadové štúdie z Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu a obhajoval esej.
*VETERÁNI z 2. svetovej vojny sa stretli pred Pamätníkom SNP na Námestí slobody v Prievidzi pri príležitosti 60. výročia oslobodenia mesta. K pamätníku položili kvety a zaspomínali si na boje, ktorých sa aktívne počas vojny zúčastnili.
*SMRŤ JÁNA PAVLA II. zarmútila aj obyvateľov hornej Nitry. V kostoloch sa konali omše, zvonili zvony, viali pápežské vlajky s čiernou stuhou. Niektorí sa dokonca zúčastnili na pohrebe obľúbeného pápeža priamo vo Vatikáne.
*MINISTER dopravy, pôšt a telekomunikácii Pavol Prokopovič navštívil Prievidzu. „Rokovali sme o možnostiach dobudovania mimoúrovňovej križovatky a podchodu pre chodcov. Myslím si, že došlo k obojstrannej dohode a spokojnosti. My máme pre Prievidzu pripravených 97 a pol milióna korún, ktoré zabezpečnia do konca tohto roka ukončenie a spojazdnenie celej cesty. Tým nechcem povedať, že bude úplne dokončená. Treba ešte aj v budúcom roku ďalších zhruba 90 až 95 miliónov korún na úpravy okolia,“ informoval minister.
*ŠKANDÁLOM sa začali na stredných školách nové maturity. Kým slovenčinu a cudzí jazyk maturanti absolvovali bez problémov, rozruch spôsobili až testy z matematiky. „ Rozbalili sme balíky a zistili, že niektoré testy z matematiky úroveň A sú vyplnené,“ priblížila situáciu zástupkyňa riaditeľky prievidzského gymnázia Viera Beňová. Podobne ako iných stredných školách, aj tu museli študenti skúšku z matematiky opakovať. Nepomohol im ani protest. „Nechceme Fronca! Preč s ministrom školstva!“ burácalo približne tristo študentov v daždivom počasí na Námestí slobody v Prievidzi.
*SYMPATICKÁ PRIEVIDŽANKA Andrea Trencsényiová bojovala o titul MISS Universe SR. Neskončila síce na jednom z prvých troch miest, no Prievidzu a celý región prezentovala výborne.
*PRIATEĽSKÉ VZŤAHY obnovila Kanianka s obcou Ruda nad Moravou v Českej republike. Kaniančania sa v partnerskej obci predstavili s divadlom Divožienky a vystúpil aj súbor Košovan.
*NOVÝ DOMOV oslávil desiate výročie. Klienti tohto neštátneho zariadenia pri tejto príležitosti pripravili deň otvorených dverí a predviedli svoju zručnosť v stolárskej, krajčírskej a tkáčskej dielni.
MÁJ
*BANÍCI si vydýchli. Vláda SR po odporúčaní ekonomických ministrov podporila hlbinné dobívanie uhlia na výrubu elektrickej energie do roku 2010. Štát tak dal garancie na doťaženie uhlia celkvou sumou 526 miliónov korún.
*POŽIAR s veľkým množstvom dymu vy pukol v Hypernove. Našťastie išlo len o veľké cvičenie. Zapojili sa do neho hasiči z Prievidze, Bánoviec nad Bebravou a Partizánskeho, no nechýbali ani členovia Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru zo Žiliny.
*BOJNICKÁ ZOO vytvorila vo svojom areáli novú detskú zoologickú záhradu. V nej sa deti môžu stretnúť s viacerými domácimi zvieratami. Môžu sa ich dotýkať, hladiť ich a dokonca aj kŕmiť.
*BISKUP Rudolf Baláž posvätil základný kameň na nový kostol v Šutovciach. Veriaci z tejto obce chodili doteraz na bohoslužby do Bojníc alebo mali omše v miestnom kultúrnom dome.
*HORNONITRIANSKE MÚZEUM sa presťahovalo po rokoch do nových dôstojných priestorov na Košovskej ceste.
*ZÁKLADNÝ KAMEŇ na výstavbu novej bytovky položili v Lehote pod Vtáčnikom. V tejto obci pribudne 35 bytov, ich výžstavba bude stáť 50 miliónov korún.
*V TELEVÍZNEJ SÚŤAŽI Kakaostar si výborne počínal Marek Macko z Diviackej Novej Vsi a môže sa hrdiť titulom Kakaostar.
*FOTGRAFIA ROKA. Pokojne aj takýto titul by sme mohli udeliť tejto snímke, ktorú vytvorila redaktorka Miriam Kňazeová na rybárskej súťaži „O putovný pohár primátora mesta Prievidza“. Takýto rybár „bez hlavy“ nie je žiadna fotomontáž, jednoducho sa len skryl pred chladným počasím.
JÚN
*PRIEBOJ začal vychádzať pod novým názvom MY Hornonitrianske noviny. Prezentovali sme sa ním aj na oslave Medzinárodného dňa detí v Lesnom parku.
*S DVOMI ZÚBKAMI sa v bojnickej pôrodnici narodila Laurika Škarbová. „Dieťa sa narodilo čulé a zdravé, rovnako v poriadku je aj jeho matka. Prekvapením pre nás bolo, že Laura má už dva dolné zúbky. Po skončení vysokej školy pracujem už 22 rokov, no s niečím podobným som sa ešte nestretol,“ povedal primár gynekologicko – pôrodníckeho oddelenia NsP Jozef Ďurčenka.
*PRIEVIDŽANIA sa konečne dočkali. V areáli Základnej školy S. Chalupku III. bola po viac ako ročnej výstavbe otvorená krytá plaváreň.
*BÚRKA so silným dažďom spôsobila Bojničanom starosti. Z priestorov Regionálneho úradu verejného zdravotníctva museli hasiči odčerpávať vodu. Na cestách a chodníkoch v ZOO bolo po búrke veľké množstvo blata, lístia a konárov.
*INTERNETOVÝ TERMINÁL pre obyvateľov Handlovej, umiestnený v tunajšom dome kultúry, bol vyhodnotený ako druhý najlepší projekt v rámci Slovenska, ktorý vedie k zlepšeniu kvality života ľudí.
*V ČAVOJI sa konalo referendum. Ľudia sa v ňom mali vyjadriť, či sú za odvolanie Petra Hofera z funkcie starostu obce. Pri 56-percentnej účasti voličov sa za jeho odvolanie vyslovilo 231 ľudí, trinásti boli proti. Zastupiteľstvo vôľu občanov rešpektovalo a starostu odvolalo. Do doplňujúcich volieb bude obec riadiť zastupujúci starosta Ján Novotka.
*PO PRVÝKRÁT prišli do Kocurian zástupcovia obce Bratrušov z Českej republiky. Obe obce spája družobná spolupráca.
*NAJLEPŠOU lesoochranárskou školou na Slovensku sa medzi základnými školami stala ZŠ v Diviakoch nad Nitricou. Súťaž vyhlásilo po tretí raz lesoochranárske združenie VLK a žiakov z Diviak odmenilo pol tonami zošitov z recyklovaného papiera.
*SIRÉNY, záchranári, prísne bezpečnostné opatrenia. Tak vyzeralo cvičenie v areáli Nováckych chemických závodov. Podľa simulovanej havárie došlo k úniku chlóru na prírubovom spoji na železničnej cisterne počas prečerpávania chlóru.
*VYVRCHOLIL projekt Tvorivé hry rúk, ktorý bol určený pre deti a mladých ľudí z Centra sociálnej pomoci Domino v Prievidzi. Zámerom, ktorý sa aj podaril, bol rozvoj manuálnej zručnosti, osobnostných kvalít a začlenenie do verejného a spoločenského diania.
* NA PODUJATÍ Cesta rozprávkovým lesom v Handlovej sa začala anketa s názvom „Handlová hľadá supernápad“. Odpovedať mala na otázky, čo ľuďom v meste chýba, čo by chceli do budúcnosti zlepšiť.

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 2. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 3. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 4. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 6. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 7. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 8. Matej Bel: bol plagiátor alebo génius?
 9. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 10. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 3. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 7. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 8. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 1. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise 6 522
 2. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 5 914
 3. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 801
 4. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 5 440
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci 4 793
 6. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 186
 7. Matej Bel: bol plagiátor alebo génius? 3 146
 8. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 3 141
 9. Jeden deň na Bratislavu nestačí 2 616
 10. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 2 558
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Dážď potrápi celé Slovensko.

Pre niektoré lokality vydali výstrahu prvého, inde až druhého stupňa.


(pd) 7 h
 Chodník má vyústenie, priechod zatiaľ chýba.

Pre rekonštrukcii chodníka na jednej z prievidzských ulíc ho robotníci pripravili na vybudovanie priechodu pre chodcov. Ten však už dlhšie chýba. Kedy pribudne, nie je nateraz isté.


11 h

Ako to na olympiáde vyzeralo? Lukáš Giertl, vedúci výpravy vodných slalomárov, prezradil viac aj o výkonoch Slovákov.


10 h
Očkovanie proti Covid-19.

Na trenčianskom výstavisku sa očkovalo 1. augusta.


TASR 4. aug

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

K vyhliadkovej veži vedie nový náučný chodník.


TASR 3. aug

Bez geometrického plánu už kataster vecné bremeno nezapíše.


21 h

Tréner Ščasný volá do FC dvoch lídrov Bábu a Veľkého Cetína.


7 h

Zo stretnutí sa vytvorila tradícia.


22 h

Už ste čítali?