Nie je ryba ako ryba, alebo trochu šialené recepty

Prvýkrát chytil do ruky udicu ako sedemročný. Prihlásil sa do krúžku mladých rybárov. Od vtedy, azda len s dvojročnou prestávkou sa jeho život točí okolo rýb i rybárčenia.


A to doslovne. Nie je totiž len vášnivým športovým rybárom, ryby ho aj živia. Je tvorcom známej a obľúbenej televíznej relácie Ryby, rybky, rybičky a šéfredaktorom rovnomenného časopisu, autorom dvoch kníh. Ako inak s rybárskou tematikou. Prvou je útla knižočka a čitateľovi približuje to naj zo zákulisia televíznej relácie pre rybárov a druhá, čerstvá novinka určite poteší každého, kto sa v tomto roku zúčastnil na Kaprárskom maratóne na Liptovskej Mare, ale i toho, kto tam z rôznych dôvodov chýbal. Aspoň prostredníctvom slov a fotografií nasaje tú správnu atmosféru, atmosféru, ktorú dôverne poznajú len a len rybári. Slavomíra Pavleho, o ňom je totiž reč sme sa teda opýtali aké ryby uprednostňujú rybári počas Vianoc. Klasiku, alebo...

„Nemôžem zovšeobecňovať, budem hovoriť len za seba. Každý z nás je iný, a tak je to i s chuťami rybárov. Ja uprednostňujem na Vianoce klasiku – teda kapra obaleného v trojobale, vypraženého na tradičnej bravčovej masti. Neoslovili ma totiž mýty o najzdravších jedlách, o varení na oleji. Nikto nám nezaručí, že práve olej nebol vyrobený z geneticky modifikovaných surovín. Takto pripravený kapor je chutnejší, voňavejší,“ začína svoje rozprávanie na kuchársku tému Slavo. Dozvedáme sa o zásadách, ktorými sa riadi. Prvou zásadou je, že ryba by sa mala pripravovať čerstvá, preto aj kaprov začínajú predávať v obchodoch až tesne pred Vianocami. Prečo? V zamrznutej sa vytvoria kryštáliky ľadu, po roztopení sa dostane voda do štruktúry rybacieho mäsa a to zostane „blatové“. Ryba, akákoľvek, teda nielen kapor, by sa mala variť v mierne slanej vode asi dvadsať minút, potom vynikne jej lahodná chuť. Aká je mierne slaná voda? Do 2 litrov vody stačí pridať polievkovú lyžicu soli. To je druhá zásada. „Uvarené kaprie mäso má lahodnú chuť, keď konzumujete uvareného lipňa, cítite v ňom tymián, podľa tohto korenia sa odvíja aj latinský názov tejto ryby. Podelím sa s vami o tri recepty, možno navonok šialené, ale podľa nich pripravené ryby, a opäť podotýkam, že to nemusia byť len kapry, ale aj pstruh, šťuka, sumec, či zubáč, chutia vynikajúco. Treba len nájsť odvahu aj rybu pripraviť trochu inak než vypraženú, či pečenú na masle,“ dostáva sa Slavomír Pavle k podstate nášho stretnutia. Na takto pripravených špecialitách si môžete pochutiť nielen v čase vianočnom.

Ryba s medom
Akúkoľvek rybu uvaríte v mierne slanej vode. Potom mäso oberiete z kostí. Tie ešte môžete dať znovu variť, získate tak základ na rybaciu polievku. Na panvici zohrejete maslo, pridáte pokrájané šampiňóny, pokiaľ nemáte po ruke čerstvé, môžu byť aj z konzervy, a štipku provensálskho korenia. Orestujete, zalejete šľahačkovou smotanou, aby bola celá zmes prikrytá. Vsypete vykostenú rybu a miešate dovtedy, kým sa šľahačka nevstrebe a zmes nie je na pohľad suchá. V tejto etape prípravy ryby s medom máte ešte šancu povyberať drobné kostičky, ktoré v mäsku zostali. Formičku v tvare ryby potriete maslom, vtlačíte do nej pripravenú zmes a vyklopíte na tanier. Takto vzniknutú rybku polejete tenučkými pásikmi medu, nastriekate šľahačku a dozdobíte jahodou. „Vyskúšajte, chuť je unikátna. Kto ochutnal, tvrdí, že lepšie pripravenú rybu ešte nejedol. A je bez kostí, pretože práve tie často odrádzajú od ich konzumácie,“ odporúča Slavo.

Kapor v blate
Je to náročnejší recept, na prípravu kapra v blate treba myslieť dostatočne v predstihu, nie tesne pred sviatkami. Sotva by ste zo zamrznutého poľa vzali hlinu. Ideálna je z miest, ktoré nie sú kontaminované rôznymi chemikáliami po poľnohospodráskej veľkovýrobe, úplne super je zem z krtinca. Treba ju preosiať, aby bola jemná, mierne nechať usušiť. Potom do nej pridať kilogram soli, jedno balenie korenia Gyros a jedno balenie mletej rasce. Z týchto surovín vymiesiť kompaktnú hmotu, ak je potrebné pridať i trochu vody. Do čerstvej, suchej ryby s kožou vložiť banán, jabĺčka alebo iné ovocie, možno variovať. Inú chuť získate, ako do nej vložíte napríklad klobásu, alebo mleté mäso, či vlašské a lieskové orechy. Je to na kuchárovi, čo uprednostní. Na dno vyššieho plechu dáme časť blata, položíme naň suchú naplnenú rybu a prikryjeme druhou časťou blata, tak, aby nikde nevykúkala. V rúre pečieme hodinu. „Vznikne taká tvrdá kocka, ako na murovanie. Opatrne odstránime hlinu. Odporúčam kraje plechu, kde sa budú dve vrstvy hliny spájať, vystlať alobalom. Lepšie sa blato odlupuje. Rybacie mäso má vynikajúcu vlastnosť. Zo soli a ostatných ingrediencií vstrebe do seba len toľko, koľko potrebuje. Ešte raz opakujem, kapra alebo inú rybu takto pripravujte zásadne len s kožou, lepšie sa po upečení zbavuje svojho obalu,“ pripomína Slavomír Pavle.

Ryba v soli
Tento recept je mnohým povedomý. Takto sa pripravuje aj kura. Suchú, čerstvú rybu položíme na vrstvu soli, a ďalšou ju zasypeme tak, aby z nej nič netrčalo. „Väčšie kusy odporúčam rozpoliť a tak ich na soľ uložiť. Verte, viem o čom hovorím. Raz som pri príprave asi štvorkilovej ryby minul dvanásť kilogramov soli. Pečieme ju asi hodinu, kým soľ nezhnedne, neskamenie. Je zaujímavé, že tento recept patrí k najväčším špecialitám, ktoré vám pripravia v prímorských krajinách. Všetci si myslia, že morské ryby sú slané, opak je pravdou, treba ich soliť dvojnásobne.“ Túto informáciu sa Slavo dozvedel v Chorvátsku.
Akú prílohu zvoliť k týmto receptom. To už záleží od kuchára a konzumentov. Určite však nič nepokazíte, ak si k nim dáte zemiakový šalát, či varené zemiaky. Každému podľa vôle.



Keď už sme „dovarili“ boli sme zvedaví, kam chodí rybár telom i dušou na ryby. Keďže sa i profesionálne venuje rybárstvu, často cestuje po celom Slovensku, či zahraničné revíry. Keď už má všetkého, televíznej relácie, časopisu, obchodu, plné zuby, všetko hodí za hlavu a ide – na ryby. Do Novák, Kanianky, Nitrianskeho Rudna, Lazian, Brezian. Skrátka navštevuje všetky stojaté vody v našom regióne. Na hornej Nitre podľa neho rybári za rybu považujú jedine kapry. Tie sa však nedajú chytať v tečúcich vodách. A v tých je práve dostatok plotíc, červeníc, karasov, pleskáčov, ostriežov. Niektoré sa môžu chytať po celý rok, preto Slavo Pavle nepohrdne ani riekou Nitrou. Zásadne svojim úlovkom „daruje život“, veď ako sme už spomenuli, neuznáva mrazené ryby. A keď si chce doma nejakú pripraviť, tak si ju jednoducho kúpi. Nápadne to pripomína šustra, ktorý chodí bosý. Nemyslíte?

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 405
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 084
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 018
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 723
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 544
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 047
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 243
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 974
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 781
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 394
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 908
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 829
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

V Handlovskej doline si uctili prácu učiteľov slávnostným galaprogramom a udelením mikroregionálnych cien Vynikajúci pedagóg a Top pedagóg.

Mesto Prievidza a obce handlovskej doliny pedagógom za ich prácu a aktivity nad rámec bežného vyučovania každoročne udeľujú uznania.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


V stredu 20. marca 2024 sa uskutočnil ďalší zo sérií kontrolných dní primátorky.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 974
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 781
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 394
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 908
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 829
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu