Do priestorov Bojnického zámku, pretože súťaž vyhlásilo SNM – Múzeum Bojnice, boli doručené ozdoby prevažne od tvorcov zo Slovenska, ale aj z Poľska, Nemecka, Talianska a Českej republiky. Rozdelené boli do dvoch kategórií: tradičné a netradičné vianočné
ozdoby.
Porota, ktorej predsedníčkou bola Janka Menkyová z Ústredia ľudovej umeleckej výroby v Bratislave a ďalšími jej členmi Božena Dostálová, Barbora Matáková, Jezef Lenhart a Marián Drugda, si pri ich hodnotení stanovila jasné kritériá. „Posudzovali sme kvalitu spracovania výrobku, techniku, inovátorstvo a originalitu. Prihliadali sme aj na materiál, pričom sme uprednostňovali taký, ktorý nie je pri tvorbe vianočných ozdôb príliš obvyklý. Sledovali sme samozrejme aj výrazný výtvarný prínos jednotlivých ozdôb,“ zdôraznila J. Menkyová. Práve druhá kategória s netradičnými ozdobami porotu mimoriadne zaujala. Bez dlhšieho uvažovania v nej ocenila prvým miestom, a teda tisíckorunáčkou a krištáľovou misou, závesné sklenené ozdoby, ktoré vytvoril Juraj Illo z Považského Podhradia. „Práca s plošným sklom, výzdoba vytvorená kĺzavým brusom, zvlnenie skla a originálne tvary. To všetko nás zaujalo na týchto ozdobách. Druhú cenu sme udelili Ladislavovi Szabovi z Veľkého Kýra, ktorý vytvoril vianočný stromček z prútia. Aj tretia v poradí Oľga Soláriková súťažila so stromčekom, ale vyrobenom zo sekaných konárikov. Je menší, vhodný na stôl. Okrem toho zhotovila aj vianočnú dekoráciu, základom ktorej je CD-čko.“
Tradičné ozdoby už toľko porotu nenadchli. Dôkazom je fakt, že v tejto kategórii neurčila víťaza. Druhú cenu získala Janina Annabór Wadowska z Poľska. Do súťaže poslala malú, možno nenápadnú ozdobu v tvare rybičky, no porotu zaujala precíznou technikou a materiálom, ktorým bola morená slama. „Tradičných ozdôb bolo neúrekom, no nebolo medzi nimi veľa takých, ktoré by vynikli určitým výtvarným či technickým novátorstvom. Niektoré boli dokonca predekorované, ich vkus sa skĺzal do polohy, ktorá by sa nemala šíriť ďalej. Na výstave ozdôb v priestoroch Bojnického zámku sme však vyzdvihli tie, ktoré boli výtvarne čisté a mohli by byť dobrou a vhodnou inšipiráciou pre iných tvorcov.“
Porota udelila niekoľkým autorom čestné uznania a boli medzi nimi aj Hornonitrania. Mária Furmanová z Prievidze zaujala medovníčkami, Prievidžan Pavol Gregor slamenými ozdobami, Anton Oboňa z Lazian drevenými výrobkami a Veronika Juríková z Prievidze kompozíciou z prírodnín.