„Každý by sa mal správať tak, aby nedal zlodejom žiadnu šancu a nestal sa obeťou trestného činu. Vreckoví zlodeji pracujú nielen jednotlivo, ale aj v skupinách. Vytipujú si svoju obeť a úmyselne vyvolajú situáciu, pri ktorej odpútajú pozornosť kupujúcich. V tlačiacom sa dave môžu napríklad do niekoho naraziť a pri tom ho okradnúť. Ich vynaliezavosť je v takýchto situáciách priam neobmedzená,“ upozorňuje zástupkyňa hovorkyňa KR PZ v Trenčíne Katarína Hlaváčová.
Policajné štatistiky hovoria, že za jedenásť mesiacov tohto roku došlo v Trenčianskom kraji k 24 vreckovým krádežiam a k viac ako 400 prípadom krádeží vecí z áut. Na čo by sme teda v predvianočnom čase nemali zabúdať? Nielen v obchodoch, ale aj reštauráciách, na parkoviskách či na ulici predvídať situácie, ktoré by mohli zlodeji využiť. V dave ľudí by sme mali mať osobné veci odložené na bezpečnom mieste, mať zatvorené tašky a kabelky. Lákadlom sú pre zlodejov aj ruksaky, ktoré si môžu jednoducho otvoriť. „Pozornosť by sme mali venovať aj peňaženkám a ich obsah zbytočne nevystavovať očiam iných. Nemali by sme si ju v žiadnom prípade odkladať do nákupného vozíka či košíka. Nákupu neraz venujeme väčšiu pozornosť ako osobným veciam, preto by sme po zaplatení mali myslieť nato, kde a ako si peňaženku s dokladmi schováme. Nemalo by to byť do zadného vrecka nohavíc, alebo do otvorených kabeliek a tašiek,“ pripomína K. Hlaváčová.
Nielen osobné veci a doklady, ale ani nakúpený tovar netreba nechávať „na obdiv“ v zaparkovaných autách. Je lepšie si ho odložiť do kufra vozidla. Polícia upozorňuje že netreba v aute nechávať, hlavne v noci, hoci aj prázdne obaly a tašky. Zlodejov totiž lákajú a môže to skončiť rozbitým oknom na aute. Aj preto je dobré nechať ho zaparkované na osvetlenom mieste a aj technicky ho zabezpečiť. Podľa K. Hlaváčovej nie je totiž nič mimoriadne, keď majiteľ auta príde v tomto období napríklad o zimné pneumatiky.